2018.06.28-07.02 – Dni Chełmna, Odpust Chełmiński

28.06. CZWARTEK
11.00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmnie
Wernisaż cyklicznej wystawy „Galeria jednego obrazu” – obrazy autorstwa Jadwigi Prełowskiej
Wystawa „Dedykacje autorskie w zbiorach chełmińskiej biblioteki”
(wystawa potrwa do 07.09.2018 r.)

18.00 – Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Otwarcie wystawy czasowej „Obiekty” – płaskorzeźby w metalu Anny Wysockiej.

19.00 – Kinoteatr Rondo
Otwarcie wystawy „Kwitnące barwy Ukrainy” – Kaniowski Koledż Kultury i Sztuki
Przedstawiona wystawa prezentuje: haft artystyczny, tkactwo, artystyczną obróbkę drewna, wycinanki i malarstwo. W artystycznych pracach tworzonych przez studentów odbija się ich cała wyobraźnia i fantazja. Poprzez swoja twórczość nauczyciele i uczniowie przybliżają na wpół zapomniane sekrety ludowych artystów i piszą najnowszą historię ukraińskiej sztuki i rzemiosła. Wystawa prezentowana w Chełmnie eksponowana była na ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursach i wystawach.

Kaniowski Koledż Kultury i Sztuki to placówka oświatowa, gdzie nauczyciele i studenci kontynuują ukraińskie tradycje ludowe w dziedzinie sztuk pięknych i rzemiosła. Koncert Ludmiły Sałtykowej i Oleny Smilianskiej Koncert artystek z partnerskiego miasta Kaniova na Ukrainie

– Ludmiła Sałtykowa – Dyrektor Szkoły Sztuki, nauczyciel śpiewu i dyscyplin wokalno- chóralnych, stale uczestniczy w twórczych koncertach i kulturalnych wydarzeniach w Kaniowie. Repertuar Ludmily jest bardzo różnorodny, są to piosenki ludowe w nowoczesnej aranżacji, popularne estradowe i jazzowe utwory oraz klasyczne romanse. W jej twórczym dorobku znajdują się również piosenki w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

– Olena Smilianska – nauczyciel-mistrz śpiewu wokalnego, zwyciężczyni wielu konkursów, festiwali krajowych i międzynarodowych. W 2001 roku ukończyła studia magisterskie sztuki wokalnej na Kijowskim Uniwersytecie Pedagogicznym. W twórczym dorobku Oleny znajdują się utwory ludowe w nowoczesnej aranżacji, ukraińskie popularne piosenki estradowe współczesnych kompozytorów, a także światowe hity z repertuaru Celine Dion, Whitney Houston, Lary Fabian, Patricii Kaas, Glorii Gaynor, Tiny Turner, ABBY, Boney M.

.

29.06. PIĄTEK
16.00 – Rynek Chełmno
Festyn Rodzinny „Śpiewajmy razem w Mieście Zakochanych”
prezentacje artystyczne chełmińskich wokalistów – Teachre’s Crew, wokaliści pracowni muzycznej ChDK
animacje dla dzieci z grupą eventową FUNimki, dmuchany park rozrywki, mini warsztaty
pokazy wozów bojowych i sprzętu gaśniczego w ramach aksji „Bezpieczne i ekologiczne wakacje” – rozstrzygnięcie konkursu na kartkę pocztową
Stefano Terrazino – koncert włoskiego tancerza, aktora i wokalisty, który od 2005 roku mieszka w Polsce. Popularność zyskał dzięki programowi Taniec z Gwiazdami, w którym to kilkakrotnie stanął na podium. Poza tańcem jego pasją jest również aktorstwo. Występował w wielu polskich serialach i na deskach teatrów. Stefano Terrazzino pasjonuje się również muzyką. Talentem wokalnym i aktorstwem zachwycił jury i publiczność programu Twoja twarz brzmi znajomo zdobywając pierwsze miejsce w III edycji. Wraz z kolegami z Sycylii koncertuje po Polsce dzieląc się radością płynącą z muzyki i zbliżając publiczność do kultury włoskiej.
Ludmila Saltykowa oraz Olena Smilianska
Rock Cover Band Momenty – w ich repertuarze energetyczne hity polskiej muzyki pop – rockowej i rockowej (Jarek Brzeski – śpiew Konrad Kawka – gitara basowa Dariusz Cybulski – perkusja)

Gwiazda wieczoru
Jary ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY
to powołana do życia na przełomie 2013 i 2014 roku formacja Krzysztofa Jaryczewskiego.
JARY to lider, założyciel i wokalista występującego w początkach lat osiemdziesiątych zespołu ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY. Charyzmatyczny wokalista, autor większości muzyki i praktycznie wszystkich tekstów.
“Party”, “Obudź się”, “Ich marzenia”, “Ten wasz świat”, “Odmienić los”, “Andzia” (“Gandzia”), “Pech”, “Pokusy”, “Debiut” to piosenki, które na stałe wpisały się do historii polskiego Rocka.

SKŁAD:
Krzysztof JARY Jaryczewski – wokal, gitara, harm. ustna;
Zbyszek Bieniak – wokal, chórki, przeszkadzajki;
Krzysztof Zawadka – gitara, chórki;
Andrzej PIERWIASTEK Potęga – gitara basowa, chórki;
Michał Biernacki – perkusja.

19.00 – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
XVI Chełmińskie Wieczory Organowe
Wystąpią: Ewa Sawoszczuk (Koronowo), Przemysław Wawrzyniak (Poznań) – flety irlandzkie – bodhran drums, dudy szkockie

.

30.06. SOBOTA
13.00 – Muzeum Ziemi Chełmińskiej
IX Wernisaż Twórczości Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim
Domu Kultury

18.00 – Kinoteatr Rondo
MINIKABARETON Z Szymonem Łątkowskim i Kabaretem FiFa – RaFa

Szymon Łątkowski
Jako satyryk stworzył własny, niepowtarzalny styl będący połączeniem sztuki kabaretowej z teatrem i stand – upem, jego występy to prawdziwe One Man Show pełne wielu barwnych postaci, rekwizytów, zaskakującej scenografii oraz skeczów z udziałem publiczności. Szymon jest solistą kabaretowym młodego pokolenia, współpracującym z kabaretem SMILE oraz regularnie występującym w telewizji m.in. w takich programach jak:
– Kabaret na żywo w POLSACIE
– Latający Klub Dwójki w TVP 2,
– Dzięki Bogu już Weekend w TVP 2,
– Mazurska Noc Kabaretowa w TVP 2,
– Rybnicka Jesień Kabaretowa RYJEK w POLSACIE.

Satyryk zdobył nagrody i wyróżnienia, przyznawane przez wybitnych artystów polskiej sceny, polskiego filmu i pióra, m. in: Artura Andrusa, Marcina Wójcika, Dariusza Kamysa, Jacka Fedorowicza, Stanisława Tyma, Maria Czubaszek, Robert Korólczyk.

Kabaret FiFa – RaFa
Kabaret FiFa-RaFa to bardzo prężnie rozwijający się kabaret młodego pokolenia. Na swoich występach tworzy niepowtarzalny klimat. Zabawa, rozrywka, śmiech – te słowa najlepiej opisują to co dzieje się podczas ich programu. Prezentują humor uniwersalny, w swoich skeczach poruszają problemy życia codziennego okraszone nutką absurdu. W swojej karierze zdobyli kilkadziesiąt nagród na konkursach i festiwalach kabaretowych. Zasłynęli skeczem „Ksiądz”, który odniósł wielki sukces telewizyjny.

BILETY – 15 zł /do nabycia w sekretariacie ChDK, ul. Dworcowa 40a od 18.06.
w godz. 8.00 – 15.00 lub w kasie kina na dwie godziny przed występem/

.

01.07. NIEDZIELA
6.00 – Łęg – Wisła
Zawody spinningowe o „Puchar Dyrektora ChDK za największą rybę”.
(zapisy – Sklep Wędkarski “Sukces 2”, ul. Dworcowa 11)

10.30 – Rynek Chełmno
Spacerki po Chełmnie „Dzieje Sanktuarium Maryjnego w Chełmnie”
m.in. Studzienka, Bramka, kościół farny – Przewodnik Jadwiga Alaba – Wesołowska

13.00 – Rynek Chełmno
V Festiwalu Piosenki Religijnej „W ramionach Matki”

17.00 – koncert Orkiestry Dętej ChDK

20.00 – koncert zespołu „U STUDNI”
Jeden z najlepszych w Polsce zespołów uprawiający balladę z umiejętnie dobranym tekstem i niebanalną oprawą muzyczną. Swój program opierają w większości na wierszach Adama Ziemianina, wybitnego krakowskiego poety, a także na utworach autorstwa Oli Kiełb, Darka Czarnego i Ryszarda Żarowskiego. Zespół nawiązał także współpracę z poetą młodego pokolenia Krzysztofem Cezarym Buszmanem, do wierszy którego powstaje coraz więcej piosenek. Mądra refleksja, afirmacja życia we wszystkich jego przejawach, liryka najwyższej próby i optymizm, to oprócz przepięknej harmonii głosów wokalistów i akompaniujących instrumentów dominanty przekazu i stylu wykonawczego „U STUDNI”. Współtworząc przez wiele lat (1984-2012) Stare Dobre Małżeństwo, wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Zespół „U Studni” brzmi swojsko i świeżo. Znane i świetnie wyważone brzmienie gitar Darka Czarnego i Ryśka Żarowskiego, basu Andrzeja Stagraczyńskiego i jedynych, niepowtarzalnych skrzypiec Wojtka Czemplika zyskały sobie szerokie kręgi fanów – w różnym wieku. Obecność w zespole Oli Kiełb to dodatkowy walor grupy, o której mówi się, że posiada własną, swoistą magię. A to nic innego jak dbałość o słowo, o jego piękno i jasność przekazu, co jest wielką zaletą zespołu. Zespół ma w swoim dorobku trzy płyty: U Studni (Dalmafon 2013), Wąwóz naszych czasów (Dalmafon 2014) oraz Wspólne zdjęcie (Dalmafon 2017), które przygotowali z ogromną pieczołowitością. Nie brak tu wspaniałej energii, różnorodności tematów i motywów, co świadczy o niezwykłym potencjale twórczym zespołu. Grają w całej Polsce, a żywy kontakt ze słuchaczami, integracja duchowa, chęć i potrzeba wspólnego śpiewania z publicznością podczas koncertów stanowią dla nich podstawę działania.

„U STUDNI” zasilają swoimi talentami:
Dariusz Czarny – gitary, śpiew, aranżacje
Wojciech Czemplik – skrzypce, altówka, mandolina, śpiew, aranżacje
Ola Kiełb-Szawuła – gitara, śpiew, aranżacje
Andrzej Stagraczyński – gitara basowa, aranżacje
Ryszard Żarowski – gitary, śpiew, aranżacje

.

02.07. PONIEDZIAŁEK
13.00 – Brama Grudziądzka
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorze”

28.06-02.07
10.00 – 17.00 – Możliwość zwiedzania zabytków
Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła ul. Wodna
Kościół pw. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja ul. Franciszkańska
Kościół św. Ducha ul. Toruńska
Kościół farny pw. Wniebowzięcia NMP – wieża widokowa
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – Zespół klasztorny Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo /w kościele obowiązuje cisza/

.

ODPUST CHEŁMIŃSKI 1 – 2 lipca 2018

Niedziela 1 lipca
7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 Msze Święte w Farze

16.00 Msza Święta w kaplicy na bramce

18.00 Msza Święta w Farze i procesja do studzienki

24.00 Pasterka Maryjna

.

Poniedziałek 2 lipca
6.00 Msza Święta przy studzience

7.00, 8.30,18.00 Msze Święte w Farze

11.00 Suma Odpustowa i procesja Eucharystyczna

16.00 Msza Święta w kaplicy na bramce

9.30 Pielgrzymka niewidomych – powitanie pielgrzymów

17.30 Nowenna ku czci Matki Bożej Chełmińskiej

.

ORGANIZATORZY:
CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY
Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży
Koło Przewodników PTTK Chełmno
Koło Wędkarskie „RECORD”
Miejska Biblioteka Publiczna
Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP
Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon”
Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum”
Urząd Miasta Chełmna
Zastęp Rycerski z Chełmna

SPONSORZY:
ADRIANA S.A.
Intermarche Chełmno
P.P.H. MEDOS Sp. j.
STIEGELMEYER Sp. z o.o.
Zakład Usług Miejskich
Chełmnie

PATRONAT MEDIALNY:
Czas Chełmna
Gazeta Chełmińska
Gazeta Pomorska
MMS Studio
Polskie Radio Pomorza i Kujaw
Serwis internetowy e-chelmno.pl
Serwis internetowy www.chelmno.com.pl
TVP3 Bydgoszcz

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u