Kronika Komendy Powiatowej Policji

19 VII – Zatrzymany z narkotykami

W dniu wczorajszym policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego chełmińskiej policji zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu vw passat. Mężczyzna posiadał przy sobie środki odurzające w postaci marihuany.

19.07. około godz. 14.00 w Chełmnie przy ul. Nad Groblą funkcjonariusze z Chełmna zatrzymali do kontroli drogowej samochód vw passat. Kierujący to 29 latek, mieszkaniec gminy Stolno. Podczas kontroli mężczyzna zachowywał się nerwowo i kurczowo trzymał saszetkę, którą miał przy sobie. Po sprawdzeniu jej zawartości policjanci stwierdzili , że w środku znajdował się susz roślinny, który po badaniu okazał się marihuaną. Nadto w wyniku przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny ujawniono i zabezpieczono kolejne porcje marihuany i tabletki ekstazy. W sumie zabezpieczono około 8,6 grama brutto marihuany oraz 3 tabletki ekstazy. Mężczyzna usłyszał już zarzuty posiadania środków odurzających wbrew przepisom ustawy z dnia 29 lipca 2005r o przeciwdziałaniu narkomanii. Wkrótce jego sprawa trafi do Sądu.

.

7-9 VII – Zdarzenia z weekendu

W sobotę (08.07) około godz. 19.15 w miejscowości Płutowo chełmińscy policjanci zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy scania kierowany przez 45-latka, mieszkańca gminy Unisław. Kierowca był trzeźwy ale nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. W wyniku kontroli okazało się, że ma zatrzymane prawo jazdy za przekroczone punkty karne. Przypomnijmy, że prowadzenie pojazdu mechanicznego mimo cofnięcia uprawnień jest przestępstwem i podlega karze nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Policja i w tej sprawie prowadzi postępowanie.

Również w sobotę (08.07) około godz. 21.20 chełmińscy policjanci zatrzymali w Wichorzu kierującego motorowerem. Po badaniu okazało się, że kierował będąc pod wpływem alkoholu z wynikiem niespełna 0,5 promila. Mężczyzna ma 47 lat i jest mieszkańcem gm. Stolno. Prowadzone jest w tej sprawie postępowanie.

Mandatem karnym zakończyła się kolizja z dnia 07.07.2017r. około godz. 20.10 Spowodowana przez mieszkańca Gdańska , który podróżował autostradą samochodem renault clio. Mężczyzna znajdując się w miejscowości Drzonowo nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery linowe oddzielające pasy ruchu. Kierowca był trzeźwy.

.

7 VII – Uciekał bo był pijany

W piątek dzielnicowi z Chełmna ruszyli w pościg za kierowcą pojazdu, który nie zatrzymał się do kontroli. Jak się okazało miał na swoim sumieniu kilka przewinień, do największych należała jazda pod wpływem alkoholu.

W dniu 07.07.2017r około godz. 18.00 w miejscowości Dorposz Chełmiński dzielnicowi z Chełmna zatrzymywali do kontroli samochód osobowy ford focus. Kierowca nie zatrzymał się do kontroli a na widok policjantów zaczął oddalać się. Funkcjonariusze podjęli za nim pościg. Mężczyzna najpierw odjechał samochodem a następnie porzucił pojazd i uciekał w pole. Po krótkim pościgu mężczyzna został zatrzymany. Jak się okazało kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, nie posiadał policy OC pojazdu a także pojazd, którym się poruszał nie był dopuszczony do ruchu na terenie Polski. W wyniku badania stanu trzeźwości 26-latka, mieszkańca gminy Chełmno ustalono, że „wydmuchał” ponad 2 promile. Po wykonaniu czynności z jego udziałem mężczyzna został zwolniony. Wkrótce usłyszy zarzuty i sprawa trafi do sądu.

.

30 VI – 2 VII – Zdarzenia z weekendu

Podsumowanie weekendu na drogach powiatu chełmińskiego nie napawa optymizmem. Już w piątek doszło do pierwszych kolizji. Sprawcy otrzymali mandaty. W pozostałych sprawach policja prowadzi postępowania.

Od kilku dni mamy wakacje. Niestety pomimo prowadzonych akcji związanych z bezpieczeństwem podczas letniego wypoczynku kierowcy nadal wykazują się nieostrożną jazdą.
Już w piątek ( 30.06) około godz. 16.25 w miejscowości Gzin doszło do jednej z kolizji. Kierujący pojazdem opel podczas manewru wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem i skręcił w prawo ocierając się o wyprzedzany autobus. Sprawca to 35-latek z gminy Unisław, był trzeźwy.
Dwie godziny później w Cepnie kierujący pojazdem dodge na łuku drogi nie dostosował prędkości w wyniku czego uderzył w bok pojazdu ciężarowego daf z naczepą. Sprawca tej kolizji to 30 latek , mieszkaniec Torunia, również był trzeźwy.

Następnego dnia(01.07) około godz. 17.40 w miejscowości Kornatowo kierujący oplem na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków na drodze, wpadł w poślizg i najechał na ogrodzenie posesji. Kierowca jest mieszkancem Lisewa, ma 19 lat. Był trzeźwy, został ukarany mandatem.
Tego dnia również w miejscowości Kornatowo około godz. 19.00 zza stojącego pojazdu 7-latek wbiegł na jezdnię wprost pod nadjeżdżającego mercedesa. Chłopiec był pod opieką ojca. Z obrażeniami kończyny dolnej został przewieziony do szpitala. Kierowca pojazdu był trzeźwy. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

W niedzielę(02.07) około godz. 13.15 policjanci z Chełmna zostali wezwani do kolejnej kolizji. Miała ona miejsce w Stolnie. Kierujący pojazdem fiat nie zachował bezpiecznej odległości z pojazdem hyundai w wyniku czego doszło do zderzenia. Sprawca jest mieszkańcem województwa łódzkiego. Był trzeźwy i za spowodowanie kolizji został ukarany mandatem.
Również w niedzielę dzielnicowi z Chełmna zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę. Kontrola miała miejsce w godzinach nocnych około 2.45 w miejscowości Rybieniec. W wyniku kontroli policjanci stwierdzili, że kierujący nie posiada żadnych dokumentów od pojazdu a założona tablica rejestracyjna przypisana jest do ciągnika rolniczego. Po zbadaniu stanu trzeźwości mężczyzny okazało się , że „wydmuchał” prawie 1,5 promila. Kierowca jest mieszkańcem gminy Stolno. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie a mężczyzna wkrótce usłyszy zarzuty kierowania pod wpływem alkoholu.

.

30 VI – Festyn edukacyjny

We wtorek( 27.06) w Stolnie odbył się wakacyjny festyn dla dzieci. Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Stolnie pod kierownictwem i czujnym okiem prowadzącej Katarzyny Bajera. Spotkanie pod nazwą „Biblioteczna odjazdowa impreza plenerową”.

Nie bez powodu policjanci z Chełmna i ratownicy medyczni oraz strażacy zostali zaproszeni na to spotkanie. Głównym celem tego przedsięwzięcia było przedstawienie dzieciom współczesnej wersji znanej nam wszystkim bajki, w której podstępna Wiedźma podaje do zjedzenia zatrute jabłko Królewnie Śnieżce i ta umiera. Na szczęście w naszej wersji Śnieżka zostaje uratowana przez dzielnych ratowników medycznych a zła wiedźma zostaje zabrana przez policjantów.

W taki oto sposób organizator festynu przedstawił dzieciom , że nie należy nadmiernie ufać osobom obcym. Szczególnie teraz kiedy są wakacje i dzieci mają więcej wolnego czasu na zawieranie nowych znajomości.

Strażacy zaprezentowali pokaz ratownictwa osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych. Spotkanie było pouczające a organizator zadbał również o inne atrakcje aby umilić dzieciom wakacyjne spotkanie.

 

28 VI – Policjanci z Chełmna uratowali mężczyznę

Policjanci z Chełmna uratowali mężczyznę, który wpadł do rowu melioracyjnego, znikając pod powierzchnią wody. Błyskawiczna reanimacja jaką podjęli funkcjonariusze przyniosła oczekiwany efekt. Nieprzytomny 28-latek ponownie zaczął oddychać. Do czasu przyjazdu karetki policjanci kontrolowali jego stan i zadbali o to, by nie doszło do wychłodzenia organizmu.

W miniony poniedziałek (26.06.17) około 23.00 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony o leżącym w rowie, w miejscowości Bruki Unisławskie, mężczyźnie. Na miejsce natychmiast skierowany został patrol. Funkcjonariusze zastali tam zgłaszającego, który wskazał gdzie leży mężczyzna. W momencie, gdy funkcjonariusze podchodzili do niego ten zsunął się do rowu melioracyjnego znikając pod powierzchnią wody. Policjanci bez chwili wahania wyciągnęli go na brzeg. Okazało się, że mężczyzna jest nieprzytomny, dlatego mundurowi natychmiast rozpoczęli reanimację. Po chwili zaczął on oddychać. W oczekiwaniu na pogotowie funkcjonariusze okryli go swoją odzieżą, aby zapobiec dalszemu wychładzaniu organizmu.
Uratowany mężczyzna trafił do szpitala.

 

26 VI – Zatrzymani z narkotykami

W niedzielę (25.06) policjanci z Chełmna zatrzymali 25-latka, który posiadał środki odurzające w postaci amfetaminy. Mężczyzna usłyszał już zarzuty posiadania środków narkotycznych. Wkrótce jego sprawa trafi do sądu.

25.06.2017r około godz. 13.30 przy ul. Biskupiej w Chełmnie policjanci zatrzymali do kontroli 25-latka. W wyniku sprawdzenia okazało się, że mężczyzna posiadał przy sobie 4,36 grama amfetaminy. Funkcjonariusze zabezpieczyli środki odurzające , których posiadanie jest zabronione. Po wykonaniu czynności z jego udziałem mężczyzna został zwolniony. Mężczyzna jest mieszkańcem Chełmna. Wkrótce jego sprawa trafi do sądu.

24 VI – Nietrzeźwy kierowca

W sobotę (24.06) około godz. 22.00 w Chełmnie przy ul. 22 Stycznia patrol Straży Miejskiej ujawnił nietrzeźwego kierowcę. Mężczyznę przekazano policji.

W dniku 24 czerwca 2017 r około godz. 22.00 przy ul. 22 Stycznia w Chełmnie patrol Straży Miejskiej ujawnił nietrzeźwego kierowcę samochodu daewoo matiz. Kierowcę przekazano policjantom. W wyniku badania stanu trzeźwości okazało się , że mężczyzna „wydmuchał” ponad 1,5 promila.Nadto ustalono , że kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Po wykonaniu czynności przez policjantów kierowcę zwolniono.Mężczyzna jest mieszkańcem Chełmna i ma 52 lata. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzuty i stanie przed sądem.

21 VI – Nieletni narkomani

21.06 kryminalni z Chełmna zatrzymali 16-latka, który posiadał środki odurzające w postaci marihuany i amfetaminy. Jego sprawą zajmie się sąd dla nieletnich.

21.06.2017r około godz. 18.30 chełmińscy kryminalni zatrzymali 16-latka, którego wcześniej podejrzewali o posiadanie środków odurzających. Przypuszczenia ich potwierdziły się. Nieletni posiadał przy sobie 2,72 grama amfetaminy oraz 2,39 grama marihuany. Funkcjonariusze zabezpieczyli środki odurzające , których posiadanie jest zabronione. Po wykonaniu czynności z udzialem nieletniego został przekazany pod opiekę matki.Jest on mieszkańcem Chełmna. Jego sprawą zajmie się teraz sąd dla nieletnich.

 

21 VI – Katował psa

21.06. około godz. 11.30 dzielnicowy z Posterunku Policji w Unisławiu został powiadomiony przez mieszkankę Raciniewa o tym , że pies przebywa w złych warunkach i jest bardzo zaniedbany. Policjanci potwierdzili ten fakt. Pies był w stanie skrajnego wyczerpania. Decyzją weterynarza ze względu na stan zdrowia pies został uśpiony.

21.06.2017r około godz. 11.30. mieszkanka miejscowości Raciniewo powiadomiła dzielnicowego z Posterunku Policji w Unisławiu o złych warunkach przetrzymywania psa. Policjanci udali się pod wskazany adres. Na miejscu wewnątrz budy funkcjonariusze zastali psa. Leżał on we własnych odchodach, był brudny i wychudzony, nie reagował na zawołanie. Wokół szyi pies posiadał liczne otarcia. Wejście do budy było zastawione blachą. Policjanci powiadomili o tym Powiatowego Inspektora Weterynarii, który zbadał psa. Weterynarz stwierdził , że pies znajduje się w stanie skrajnego zaniedbania, posiada rany na głowie i szyi. Lekarz Weterynarii po zbadaniu psa podjął decyzję o eutanazji zwierzęcia.

Policjanci przesłuchali świadków. Ustalili , że właściciel psa( 35 lat ) nie zapewniał mu stosownej opieki weterynaryjnej , dostępu do wody i pokarmu. Mężczyzna bił psa i zamykał w upalne dni w budzie. Policjanci zatrzymali właściciela psa. Wkrótce usłyszy zarzuty znęcania się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

19 VI – Spotkanie w „Katoliku”

Handel ludźmi był głównym tematem pogadanki zorganizowanej z uczniami Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Chełmnie. Spotkanie poprowadziła sierż. szt. Anita Zielińska z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie.

W poniedziałek (19.06) odbyło się spotkanie uczniów Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Chełmnie z policjantką z chełmińskiej komendy. Głównym tematem spotkania był handel ludźmi. Policjantka zwróciła uwagę uczniów na to , że handel ludźmi jest współczesną formą niewolnictwa nakierowaną na wyzysk człowieka niezależnie od płci czy wieku. Uczniowie usłyszeli gdzie czekają na nich największe zagrożenia i gdzie najczęściej mogą być „werbowani” . Głownie są to skupiska młodzieży , w klubach czy na koncertach. Początkowo sprawca udaje zaangażowanego emocjonalnie następnie po krótkim okresie czasu proponuje wypad na weekend za granicę. Kolejny popularny sposób to ogłoszenie w „sieci” gdzie pojawia się oferta bardzo dobrej płatnej pracy za granicą. Niestety na miejscu już sytuacja nie przedstawia się tak „kolorowo”. Najczęściej okazuje się , że jest to praca niewolnicza lub w seksbiznesie.

 

Bezpieczeństwo podczas wakacji

BEZPIECZNE WAKACJE to główny temat spotkań policjantów z młodzieżą przed rozpoczęciem wakacji. Do końca roku szkolnego policjanci z chełmińskiej komendy będą spotykać się z uczniami wszystkich szkół na terenie naszego powiatu.

Jedno z takich spotkań odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 w Chełmnie. Policjantka z Chełmna sierż. szt. Anita Zielińska rozmawiała z dziećmi na temat bezpiecznego spędzania wakacji. Tematem rozmowy było zachowanie zgodne z przepisami ruchu drogowego. Omówiła zasady bezpiecznego poruszania się po drodze pieszych uczestników ruchu oraz rowerzystów. Ważnym elementem spotkania było omówienie właściwego zachowania nad wodą podczas wakacji. Wakacje to czas nawiązywania nowych znajomości i zawieranie przyjaźni. Policjantka przestrzegała i zalecała ostrożność w stosunku do osób,z którymi korespondujemy w „sieci”.Uprzedzała aby nie podawać zbyt wielu informacji o sobie chociażby adresu zamieszkania oraz przestrzegała przed wpuszczaniem do domu osób obcych.

 

„Łapki” na kierownicę

Trwa ogólnopolska kampania pn. ” Łapki na kierownicę” . Ma ona na celu edukacje związaną z zagrożeniami w ruchu drogowym jakie niesie ze sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Korzystanie z telefonu komórkowego to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów czy pisanie wiadomości sms. W tym czasie dekoncentrujemy nasza uwagę. Kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i słabiej kontroluje sytuację na drodze. Nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. W ramach tej kampanii policjanci przekazują kierowcom w czasie kontroli drogowych ulotki edukacyjne. Ponadto operator komunikatora ” Yanosik „w czasie trwania kampanii do dnia 25.06.2017r, w momencie kiedy kierujący pojazdem włączy aplikacje „Yanosik” prześle mu żartobliwy komunikat ostrzegawczy, w formie graficznej i tekstowej „ŁAPKI NA KIEROWNICĘ”, przestrzegający przed korzystaniem z telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

 

18 VI – Miniony weekend

Finał ostatniego długiego weekendu nie był szczęśliwy dla wszystkich uczestników ruchu. Niektórzy zapłacą mandaty a wobec nietrzeźwych kierujących postępowania znajdą swój finał przed sądem.

W niedzielę (18.06) policjanci z Posterunku Policji w Unisławiu podczas pełnionej służby w miejscowości Papowo Biskupie zatrzymali do kontroli drogowej nietrzeźwych kierujących. O godzinie 8.00 funkcjonariusze zatrzymali kierującego samochodem audi. W wyniku badania stanu trzeźwości kierowca „wydmuchał” ponad 0,5 promila. Tego samego dnia o godz. 11.15 również miejscowości Papowo Biskupie patrol policji zatrzymał do kontroli kierującego samochodem vw. Mężczyzna również był pod wpływem alkoholu z wynikiem ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu .Po wykonaniu czynności z ich udziałem mężczyźni zostali zwolnieni. Obydwaj kierowcy są mieszkańcami gminy Papowo Biskupie. Wkrótce usłyszą zarzuty kierowania pojazdem mechanicznym na drodze publicznej pod wpływem alkoholu i odpowiedzą przed sądem.

Trzeci nietrzeźwy kierowca również w niedzielę został zatrzymany przez patrol policji o godz. 22.30 w miejscowości Górne Wymiary. Mężczyzna kierował motorowerem. W wyniku badania stanu trzeźwości stwierdzono u niego ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna jest mieszkańcem gminy Kijewo Królewskie. policjanci z Chełmna prowadzą wobec niego postępowanie.

Nie obyło się również bez kolizji. Obydwie miały miejsce w miejscowości Lisewo na odcinku autostrady. O pierwszej z nich policjanci otrzymali zgłoszenie o godz. 15.35. Kierująca pojazdem vw jadąc od strony m. Toruń w kierunku Grudziądza nieprawidłowo zmieniając pas ruchu doprowadziła do zderzenia z pojazdem mercedes. Następną kolizje zgłoszono o godz. 16.05 gdzie kierujący samochodem bmw jadąc w kierunku Gdańska nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu citroen i doszło do zderzenia. W obydwu przypadkach uczestnicy nie odnieśli obrażeń. Sprawców ukarano mandatem.

 

14 VI – Chełmińscy policjanci zatrzymali podejrzanych do sprawy uprowadzenia

Kryminalni z Chełmna zatrzymali cztery osoby do sprawy pozbawienia wolności. Podejrzani wywieźli pokrzywdzonego do lasu. Tam zastraszając i bijąc zmusili go do podpisania umowy sprzedaży swojego pojazdu. Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. U dwóch z nich funkcjonariusze zabezpieczyli narkotyki. Teraz o ich dalszym losie zadecyduje już prokurator.

Do zdarzenia doszło w środę(14.06.2017), wówczas dyspozytor pogotowia ratunkowego w Toruniu powiadomił toruńskich policjantów, że do szpitala przywieziono mężczyznę z obrażeniami ciała, który twierdził, że został porwany i pobity w Unisławiu. Informacja o tym zdarzeniu została przekazana chełmińskim policjantom, którzy przyjęli od pokrzywdzonego zawiadomienie o popełnionym przestępstwie.

Z jego relacji wynikało, że dzień wcześniej (13.06.2017) w Unisławiu, w godzinach wieczornych, spotkał się ze swoim znajomym oraz innymi nieznanymi mu mężczyznami i kobietą. Wspólnie spożywali alkohol i zażywali narkotyki. Po kilku godzinach spotkanie przybrało charakter bardzo agresywny. Powodem tego były rozliczenia finansowe.

W godzinach nocnych, uczestnicy libacji grożąc pokrzywdzonemu, wrzucili go do bagażnika samochodu daewoo i wywieźli do lasu. Tam sprawcy rozebrali go z odzieży. Sprawcy bijąc 23-latka i grożąc przedmiotem przypominającym broń palną zmusili go do podpisania umowy zbycia swojego samochodu. Po podpisaniu umowy, która została sporządzona na będącą z nimi kobietę (19l.), mężczyznę pozostawili w lesie. Kiedy sprawcy odjechali pokrzywdzony zaczął szukać pomocy. Chwilę później, napotkany mężczyzna pomógł mu i wezwał pogotowie.

Pracujący nad sprawą chełmińscy kryminalni wytypowali podejrzewanych. Wczoraj (15.04.2017) namierzyli i zatrzymali do sprawy cztery osoby (32,26,25 i 19-lat). W wyniku przeszukań ich miejsc zamieszkania, funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 150g amfetaminy, 40g marihuany oraz 84 tabletki ekstazy. Oprócz tego zabezpieczono broń gazową oraz pałkę. Policjanci odzyskali również samochód pokrzywdzonego.

Śledczy na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawili zatrzymanym zarzuty dotyczące pozbawienia wolności (32 i 26-latek), rozboju (32, 26-latek i 19-latka), pobicia (32,26 i 25- latek), gróźb (26-latek) oraz posiadania narkotyków (32 i 26-latek) i ich udzielania (32-latek).

Dzisiaj (16.06.2017) zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Chełmnie. O ich dalszym losie zadecyduje już oskarżyciel. Za pozbawienie człowieka wolności grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

13 VI – Zadbajmy o bezpieczeństwo obcokrajowców

We wtorek 13.06.2017r w Brzozowie odbyło się spotkanie z obywatelami Ukrainy przebywającymi na terenie naszego powiatu.

W wtorek (13.06) zorganizowano spotkanie dla obywateli Ukrainy przebywających i podejmujących pracę zarobkową na terenie naszego powiatu. Współorganizatorem spotkania byli policjanci z Chełmna wspólnie z Wójtem Gminy Kijewo Królewskie oraz pracodawcy. Spotkanie miało charakter informacyjno- edukacyjny. Doszło do niego w świetlicy wiejskiej w miejscowości Brzozowo. Głównym celem spotkania było zaprezentowanie i omówienie podstawowych zasad poruszania się osób pieszych w terenie zamieszkałym jak i poza nim zarówno w ciągu dnia jak i po zmierzchu. Obywateli Ukrainy zapoznano z obowiązującymi w Polsce przepisami ruchu drogowego. Na spotkaniu Wójt Gminy Mieczysław Misiaszek oraz obecny Kierownik Posterunku Policji w Unisławiu asp. szt. Tomasz Winiarski podali informacje do jakich osób z reprezentowanych instytucji można się udać i od kogo uzyskać pomoc w sprawach urzędowych. Na zakończenie rozdano gościom zza wschodniej granicy ulotki informacyjne oraz kamizelki odblaskowe w celu polepszenia ich bezpieczeństwa podczas pobytu w Polsce.

 

12 VI – Nakręceni na bezpieczeństwo

„Nakręcone na bezpieczeństwo„ są dzieci z Niepublicznego Przedszkola PINOKIO w Chełmnie. Po raz kolejny dzielnicowy z chełmińskiej komendy spotkał się z grupą przedszkolaków.

W poniedziałek (12.06) w ramach spotkań policjantów z dziećmi przed rozpoczęciem przez nich upragnionych wakacji sierż. szt. Mariusz Małkowski przeprowadził pogadankę z „maluchami” z chełmińskiego PINOKIA. Dzieci z uwagą słuchały jak mają się zachowywać podczas wakacyjnego wypoczynku. Policjant uprzedzał , że nie należy oddalać się samowolnie od rodziców czy opiekunów podczas wakacji. Uprzedził jakie niebezpieczeństwa kryją się podczas korzystania z nieznanych im zbiorników wodnych. Mówił o tym aby nie ufać osobom obcym i nie wpuszczać do mieszkania.

W podziękowaniu za poświęconą uwagę policjant jako ciekawostkę zaprezentował zestaw przeciwuderzeniowy zwany popularnie przez nas „żółwiem”. Zestaw składa się głównie z kamizelki z ochraniaczami poszczególnych części ciała. Chętnych do założenia „żółwia” nie brakowało

8 VI – Bezpieczeństwo podczas wakacji

W ubiegły czwartek ( 08.06) dzielnicowi z Chełmna spotkali się z grupą uczniów klasy zerowej ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie. Podczas spotkania rozstrzygnięto ogłoszony wcześniej konkurs plastyczny dla dzieci.

W czwartek (08.06) sierż.szt. Mariusz Małkowski i st.asp. Grzegorz Dudziński dzielnicowi z chełmińskiej komendy policji spotkali się z grupą uczniów. Słuchaczami były dzieci z „zerówki” ze szkoły podstawowej nr 4 w Chełmnie. Przed zakończeniem roku szkolnego policjanci rozmawiali o bezpieczeństwie podczas wakacji. Dzielnicowi mówili dzieciom jak należy zachowywać się nad wodą oraz na placu zabaw. Omówiono środki ostrożności przy obchodzeniu się z prądem i gazem. Ciekawostką dla dzieci było przedstawienie im bezpiecznej pozycji tzw.” żółwia” w momencie ataku ze strony psa.

Na spotkaniu rozstrzygnięto ogłoszony wcześniej konkurs plastyczny pod hasłem „bezpieczeństwo podczas wakacji”. Ze względu na wysoki poziom zaprezentowanych prac wszyscy uczniowie zostali zwycięzcami i otrzymali drobne upominki zarówno ze szkoły jak i od policjantów. Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

 

2 VI – Weekend na drodze

W miniony weekend policjanci z chełmińskiej komendy podejmowali czynności służbowe podczas kolizji drogowych i zatrzymali jednego nietrzeźwego rowerzystę.

W piątek (02.06) o godz. 9.30 w miejscowości Brzozowo kierująca pojazdem opel podczas wykonywania manewru wyprzedzania uderzyła w pojazd toyota z przyczepą , który znajdował się w trakcie wykonywania manewru skrętu w lewo. Sprawczyni to 42-latka zamieszkała w Kijewie Królewskim

Tego samego dnia o godzinie 13.10 przy ul. Kościuszki kierująca pojazdem skoda podczas skrętu w prawo uderzyła w lewy bok pojazdu bmw , który był w trakcie postoju. Sprawcą jest 59 latka z Chełmna.

Również w piątek o 18.45 w miejscowości Robakowo na drodze K-55 kierujący pojazdem vw golf wykonując manewr skrętu do posesji nie upewnił się , że może ten manewr wykonać w bezpieczny sposób, a kierująca w tym czasie pojazdem peugeot wykonywała manewr wyprzedzania w wyniku czego uderzyła w tył pojazdu wv golf. Sprawca jest w wieku 48 lat i jest mieszkańcem gm. Stolno. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi , sprawców kolizji ukarano mandatem karnym.

Mandatem również zakończyło się kierowaniem rowerem pod wpływem alkoholu dla rowerzysty. który w sobotę( 03.06) w miejscowości Klamry kierował rowerem z wynikiem ponad 0,5 promila alkoholu.

Mężczyzna jest mieszkańcem gminy Chełmno ma 69 lat.

 

26-27 V – Zdarzenia z weekendu

W ciągu ostatniego weekendu dyżurny chełmińskiej policji odnotował kilka zdarzeń drogowych. O szczęściu mogą mówić uczestnicy tych, którzy nie odnieśli obrażeń ciała ale też ich sprawcy, którzy poza mandatami karnymi nie poniosą większych konsekwencji. Większa kara grozi sprawcy kiedy kieruje pojazdem pod wpływem alkoholu czy poszkodowani w wyniku zdarzenia drogowego odnoszą obrażenia ciała.

W opisanych poniżej przykładach kierowcy byli trzeźwi i nie stwierdzono obrażeń ciała u uczestników zdarzeń tj.
– w piątek (26.05) około godz. 16:40 przy ul. Wodnej kierujący autobusem podczas wykonywania manewru cofania uderzył w tył zaparkowanego samochodu vw passat. Sprawca kolizji to 60 latek, mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym.

– w sobotę ( 27.05) około godz. 4:15 w miejscowości Małe Czyste kierujący pojazdem mitsubishi jadąc drogą K-91 w kierunku miejscowości Toruń nie zachował bezpiecznej odległości między pojazdem audi i najechał na jego tył. Sprawca jest mieszkańcem Gdyni, lat 23.

W przypadku gdy kierowca spowoduje kolizję gdzie w rażący sposób naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci podejmują decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. W tym przypadku kierowca naruszył zakaz wyprzedzania, wyprzedzał na „podwójnej ciągłej” na łuku drogi ograniczającym widoczność. Taka sytuacja miała miejsce w miniony piątek (26.05) około godz. 22.00 w miejscowości Grubno na drodze K-91 gdzie kierujący jadąc w kierunku miejscowości Stolno na łuku drogi w lewo wykonał nieprawidłowy manewr wyprzedzania w wyniku czego uderzył w prawy przedni błotnik prawidłowo jadącego pojazdu olpel jadącego w kierunku przeciwnym. Sprawcą jest 19-latek zamieszkały w Chełmnie, był trzeźwy, poszkodowani nie odnieśli większych obrażeń. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie a o losach kierowcy zdecyduje Sąd Rejonowy w Chełmnie.

23 V – Dwie kolizje na Górze Klęczkowskiej

23.04 około godz. 12.00 w miejscowości Klęczkowo doszło do dwóch kolizji na Górze Klęczkowskiej. Sytuacja wyglądała dość groźnie. Na szczęście dla uczestników ruchu nikt nie odniósł obrażeń.

Kierujący samochodem ciężarowym DAF z naczepą na łuku drogi nie zachowując prędkości do warunków na drodze wpadł w poślizg. W wyniku tego zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się z jadącym z przeciwnej strony pojazdem ciężarowym RENAULT z naczepą. Żadna z osób nie odniosła obrażeń. Kierowcy byli trzeźwi. Sprawca to 24-latek mieszkaniec miejscowości Chełmża. Został ukarany mandatem karnym.

Niemalże w tym samym czasie również na Górze Klęczkowskiej doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Kierujący pojazdem Citroen jadąc w kierunku Grudziądza na łuku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Mężczyzna był trzeźwy, również został ukarany mandatem karnym.

.

20-21 V Zdarzenia z weekendu

Bardzo dobre warunki pogodowe nie idą jednak w parze z zachowaniem uwagi za kółkiem. W miniony weekend chełmińscy policjanci odnotowali kilka zdarzeń drogowych. Kierowcy byli trzeźwi ale za nieostrożną jazdę zostali ukarani mandatem karnym.

Do jednej z kolizji doszło w dniu 20.05.2017r o godz. 10:30 przy ul. Brzoskwiniowej w Chełmnie. Kierujący pojazdem fiat siena podczas wykonywania manewru cofania uderzył w prawidłowo zaparkowany pojazd vw golf. Sprawca kolizji jest mieszkancem Chełmna,ma 66 lat.

Następna kolizja miała miejsce w dniu 21.05.2017r o godz. 9:20 w miejscowości Zegartowice. Kierowca motoroweru wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu pojazdem peugeot w wyniku czego doszło do zderzenia. Sprawca to 74-latek zamieszkały w gminie Papowo Biskupie.

Kolejne zdarzenie drogowe odnotowano w dniu 21.05.2017r o godz. 14:55 przy ul. Dworcowej w Chełmnie. Kierujący samochodem vw golf podczas manewru cofania uszkodził zaparkowany pojazd mitsubishi po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. Jeszcze tego samego dnia ustalono sprawcę kolizji. Okazał się nim 26-latek mieszkaniec Chełmna.

Strażnicy Miejscy z Chełmna ujawnili u mieszkańca Chełmna środki odurzające w postaci amfetaminy. Mężczyznę przekazali policjantom.

W sobotę (20.05) o godz. 20:35 funkcjonariusze Straży Miejskiej z Chełmna ujawnili u 27-latka , mieszkańca Chełmna środki odurzające w postaci amfetaminy w ilości 1,20 grama. Mężczyznę przekazali policjantom. Posiadacz amfetaminy już usłyszał zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Po wykonaniu czynności z jego udzialem został zwolniony. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

.

20 V – Smocze łodzie

Drużyna policji z Chełmna wystartowała w zawodach Smoczych Łodzi. Gratulujemy zajęcia pierwszego miejsca.

W sobotę (20.05) nad Jeziorem Starogrodzkim odbyły się X Chełmińskie Wyścigi Łodzi Smoczych. Organizatorem było Stowarzyszenie Sportów Wodnych Dragon Chełmno. W wyścigu po zwycięstwo brało udział 12 zespołów. Swoją drużynę wystawili również policjanci z Chełmna. Nie lada emocji dostarczyły załogi wiosłujące z wielką siłą i w jednym rytmie uderzając w wodę. Było to wielkie widowisko, któremu dopingowali mieszkańcy Chełmna i okolicy, krewni i znajomi.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku załoga „niebieskich” zajęła II miejsce w zawodach. W tym roku sięgnęli po zwycięstwo. Za zajęcie pierwszego miejsca drużynie policji serdecznie gratulujemy.

.

18 V – Kolizje

W dniu wczorajszym na terenie KPP w Chełmnie doszło do dwóch kolizji. Obydwaj kierowcy byli trzeźwi. Ukarano ich mandatem karnym.

18.05. na terenie powiatu chełmińskiego dyżurny policji odnotował dwie kolizje. Do pierwszej z nich doszło o godz. 16:40 przy ul. Dworcowej w Chełmnie. Kierujący pojazdem nissan jadąc ul. Dworcową nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go auta w wyniku czego uderzył w tył pojazdu jadącego przed nim. Uczestnicy zdarzenia nie odnieśli żadnych obrażeń. Kierowcy byli trzeźwi. Sprawca kolizji to 21 latek , mieszkaniec gminy Stolno. Mężczyzna został ukarany mandatem.

Drugą kolizję zgłoszono dyżurnemu Policji o godz. 19:55 . Do zdarzenia doszło w miejscowości Kijewo Królewskie. Policjanci z ruchu drogowego na miejscu ustalili , że kierujący pojazdem opel vectra wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdem vw golf w wyniku czego doszło do zderzenia. Uczestnicy tego zdarzenia również nie odnieśli żadnych obrażeń i byli trzeźwi. Sprawca kolizji to 19 latek zamieszkały w gminie Kijewo Królewskie. Ukarano go mandatem.

.

17 V – Wpadli z marihuaną

16.05 w Kijewie Królewskim kryminalni z Chełmna zatrzymali dwóch mężczyzn, co do których mieli wcześniejsze podejrzenie, że mogą posiadać narkotyki. Jak się okazało obydwaj mężczyźni posiadali przy sobie środki odurzające w postaci marihuany. Grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W dniu 16.05.2017 r około godz. 18.00 w miejscowości Kijewo Królewskie kryminalni z chełmińskiej policji zatrzymali dwóch mężczyzn wobec , których mieli wcześniejsze podejrzenie , że mogą posiadać narkotyki. W wyniku ich przeszukania okazało się , że posiadają przy sobie środki odurzające w postaci marihuany. Obydwaj mężczyźni są w wieku 21 lat i są mieszkańcami gminy Kijewo Królewskie. Jeden z nich posiadał marihuanę w ilości 2,53 grama a drugi 1, 25 grama. Obydwaj usłyszeli już zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

.

15 V – Niesprawny autokar

Policjanci ruchu drogowego chełmińskiej policji w sobotę przeprowadzili kontrolę kolejnego autokaru udającego się z młodzieżą na wycieczkę szkolną. W wyniku sprawdzenia stanu technicznego pojazdu man wątpliwości funkcjonariusza wzbudziły hamulce. Widoczne było pęknięcie tarczy hamulcowej. Aby utwierdzić się w swoim przekonaniu autokar poddano badaniu na stacji diagnostycznej.

W dniu 15.05.2017 kierownik wycieczki z Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie złożył pisemny wniosek do Komendy Policji w Chełmnie z prośbą o przeprowadzenie kontroli technicznej autokaru przed wyjazdem na 6-dniową wycieczkę do Chorwacji. Uczestnicy wycieczki to uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Chełmnie. Policjanci ruchu drogowego chełmińskiej policji w sobotę (20.05) przeprowadzili kontrolę autokaru. Autokarem przyjechał właściciel mieszkaniec gminy Chełmża , lat 44 wraz z drugim kierowcą. W wyniku sprawdzenia stanu technicznego pojazdu wątpliwości funkcjonariusza wzbudziły hamulce. Widoczne było pęknięcie tarczy hamulcowej. Aby utwierdzić się w swoim przekonaniu autokar poddano badaniu na stacji diagnostycznej. Przypuszczenia funkcjonariusza potwierdziły się i zatrzymał on dowód rejestracyjny do czasu naprawienia usterki. Z posiadanych przez nas in formacji wiemy , że autokar został naprawiony i uczniowie po kilku godzinach oczekiwania pojechali na wycieczkę.

Korzystając z okazji policjanci ponownie przypominają przewoźnikom i organizatorom wycieczek o możliwości przeprowadzenia kontroli pojazdu udającego się na zorganizowany wyjazd. Organizatorzy wyjazdu na 7 dni wcześniej mogą składać pisemny wniosek do Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie. Składając wniosek nie zapomnijmy o podaniu danych kontaktowych w tym numeru telefonu kontaktowego organizatora w celu umówienia szczegółów w postaci m.in. godziny i miejsca kontroli. Przewoźnikom przypominamy aby wcześniej we własnym zakresie zadbali o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu przed planowanym wyjazdem aby uniknąć nieprzyjemności i opóźnień.

.

15 V – Nieodpowiedzialny kierowca

W dniu 15.05 o godz. 5:50 w miejscowości Kolno policjanci ruchu drogowego z chełmińskiej policji zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę autobusu , który jechał po dzieci na wycieczkę szkolną. Po badaniu trzeźwości okazało się , że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu z wynikiem 0,24 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Policjanci ruchu drogowego w Kolnie zatrzymali do kontroli drogowej pojazd m-ki Setra. Jak się okazało był to autokar , który miał zawieść młodzież szkolną na wycieczkę. Szkoła kilka dni wcześniej zgłosiła taki wyjazd i wniosek o sprawdzenie pojazdu do Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie. W trakcie przeprowadzonej kontroli przed wyjazdem z młodzieżą w wyniku badania stanu trzeźwości kierowcy policjanci stwierdzili , że jest nietrzeźwy tj. 0,24 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci wykonali czynności z udziałem kierowcy. Prowadzone jest w tej sprawie postępowanie. Właściciel firmy przewozowej zobowiązał się do zorganizowania zastępstwa i wycieczka ma być kontynuowana.

.

13-14 V – Zdarzenia z weekendu

Dyżurny chełmińskiej policji za miniony weekend odnotował dwa zdarzenia w ruchu drogowym tj. kolizję oraz nietrzeźwego motorowerzystę.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w miejscowości Żygląd w dniu 13.05.2017r o godz. 10:45 na drodze K-91 gdzie kierujący pojazdem renault nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego uderzył w tył pojazdu skoda. Sprawca kolizji to 74 latek, mieszkaniec gm. Kijewo Królewskie. Mężczyzna był trzeżwy. Został ukarany mandatem.

Drugie zdarzenie również miało miejsce w dniu 13.05.2017r o godz. 14:05 przy ul. 22 Stycznia w Chełmnie gdzie policjanci chełmińskiej komendy zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem. W wyniku badania trzeźwości okazało się , że kierowca miał 1,70 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzuty. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

.

9 V – O bezpieczeństwie na drodze z drugoklasistami SP4

Czym może skutkować lekkomyślność na drodze? Co robić kiedy zaczepi nas obca osoba? To tylko część z pytań, na które odpowiedziała dzieciom policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie.

W dniu 9.05 na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie odbyło się spotkanie drugoklasistów z policjantami. Funkcjonariusze przeprowadzili zajęcia na temat bezpieczeństwa. Poruszono zagadnienia związane z przestrzeganiem zasad ruchu drogowego dla pieszych. Przypomnieli miedzy innymi, aby poruszać się po drodze pod opieką osób dorosłych. Oprócz bezpieczeństwa na drodze, goście omówili bardzo ważny temat dotyczący kontaktu z osobami obcymi.
Mundurowi wyemitowali najmłodszym film o zasadach i przepisach obowiązujących na jezdni i w jej obrębie. W filmie nie zabrakło informacji o zagrożeniach i skutkach nieodpowiedzialnych zachowań. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak poważne skutki zdrowotne mogą ich spotkać gdy nie będą uważać na drodze. Dzieci dzieliły się własnymi spostrzeżeniami oraz zadawały wiele pytań.

Na zakończenie policjantka wręczyła pociechom odblaski. Spotkanie wywołało wiele pozytywnych emocji, a przekazane informacje na pewno zostaną wykorzystane w codziennym życiu.

.

8 V – Jechał z zakazem

Policjanci z chełmińskiej drogówki zatrzymali kierowcę lublina, który posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

8.05 o godz. 15:35 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierowcę lublina. Podczas kontroli w Paparzynie okazało się, że 33-letni mężczyzna posiada orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

.

8 V – Nietrzeźwy za kółkiem

W dniu 8.05 o godz. 6:55 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierującego mercedesem. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 27-letni mężczyzna w Żyglądzie „wydmuchał” ponad jeden promil.

Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy i już niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

8 V – „Trzeźwy poranek” w Unisławiu

Niestety, nie wszyscy kierowcy ruszyli dzisiaj w trasy trzeźwi. W trakcie akcji prowadzonej przez chełmińskich policjantów wyeliminowano z dalszej jazdy dwóch pijanych kierowców.

W dniu 8.05 od godziny 6.00 policjanci z chełmińskiej drogówki prowadzili kolejne już działania pod hasłem „Trzeźwy Poranek”, których głównym celem było wyeliminowanie z drogi nietrzeźwych kierowców. Jako punkt kontroli obrali tym razem Unisław oraz drogi wylotowe z tej miejscowości. Wszyscy kierowcy poruszający się po tych drogach zostali poddani badaniu na zawartość alkoholu w organiźmie. Znaczna większość z nich na szczęście poranek rozpoczęła na trzeźwo. Niestety, byli i tacy, którzy wsiedli za kierownicę po wypiciu alkoholu i jechali drogami naszego powiatu. O godzinie 6.20 na ul. Toruńskiej mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierowcy citroen jumper 40-latek miał w organiźmie prawie jeden promil. Godzinę później na ulicy Chełmińskiej zatrzymany został 43-letni rowerzysta, który „wydmuchał” ponad póltora promila. Na szczęście nietrzeźwi kierowcy w porę zostali zatrzymani i wyeliminowani z dalszej jazdy. Nie zdążyli zrobić krzywdy zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu.

40-latkowi grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Rowerzyście grozi kara grzywny.

.

5 V – Zatrzymany za narkotyki

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie narkotyków. 24-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego usłyszał już zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi mu do 10 lat więzienia. Jak na razie zastosowano wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci 3 miesięcznego aresztu.

Wszystko zaczęło się w piątek tj. (5.05) około 8:00. Wtedy kryminalni z Chełmna mając podejrzenia, że pewien 24-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego może posiadać środki narkotyczne w miejscu zamieszkania, postanowili to sprawdzić. Podczas przeszukania kryminalni zabezpieczyli dwa woreczki strunowe z zawartością białego proszku i z zawartością zielonego suszu oraz 11 sztuk tabletek extazy. Zabezpieczony biały proszek oraz zielony susz poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina prawie 45 grama oraz marihuana 0,6 grama.

Policjanci zatrzymali 24-latka. Prokurator wszczął śledztwo w tej sprawie i na podstawie zgromadzonych przez policjantów dowodów przedstawił podejrzanemu zarzut posiadania znacznej ilości oraz udzielania środków odurzających. Za swoje postępowanie odpowie przed sądem, za to przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak na razie zastosowano wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci 3 miesięcznego aresztu.

.

4 V – Zdarzenia drogowe

W miniony czwartek na terenie powiatu chełmińskiego odnotowano dwa zdarzenia drogowe. Sprawcy zdarzeń byli trzeźwi.

W czwartek tj.(4.05) o godz. 16:15 dyżurny chełmińskiej Policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na drodze krajowej nr 55 w Stolnie. Policjanci będący na miejscu ustalili,że kierujący pojazdem honda nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w pojazd ciężarowy mercedes. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi, nie odnieśli poważniejszych obrażeń. 29-letni sprawca otrzymał mandat karny.
Kolejne zdarzenie miało miejsce w Grzybnie o godz.21:05 gdzie kierujący pojazdem renault megane bokiem auta uderzył w sarnę, która wbiegła pod nadjeżdżający pojazd.

.

3 V – Czujny nie tylko na służbie

Policjant wydziału kryminalnego chełmińskiej komendy, w czasie wolnym od służby, ujął nietrzeźwego rowerzystę. Funkcjonariusz zareagował natychmiast, gdy zobaczył, że mężczyzna, który porusza się rowerem jedzie „wężykiem”.Policjant uniemożliwił mu dalszą jazdę i zaalarmował kolegów będących w służbie. 35-latek „wydmuchał” 3,30 promila.

Dnia 3.05. około 18:45 policjant wydziału kryminalnego chełmińskiej komendy, będąc po służbie, zauważył, że na ul. Kamionka w Chełmnie rowerzysta jedzie „wężykiem”. Policjant zareagował natychmiast, zajechał mu drogę i uniemożliwił dalszą jazdę mężczyźnie. Następnie wezwał na miejsce swoich kolegów, którzy byli na służbie. Umundurowani policjanci przejęli od niego mężczyznę. Okazał się nim 35-letni mieszkaniec Chełmna. Alkotest wykazał, że ma w organizmie 3,30 promila.

.

2 V – Usiłowanie zabójstwa

Policjanci z Chełmna pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia jaka rozegrała się w jednym z mieszkań na terenie Chełmna. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że doszło do usiłowania zabójstwa 58-letniej kobiety. Do sprawy został zatrzymany 38-letni brat kobiety.

We wtorek tj. (2.05) po godz. 11:00 dyżurny chełmińskiej Policji otrzymał zgłoszenie o interwencji na ul. Biskupiej w Chełmnie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 38-letni mieszkaniec Chełmna postrzelił z broni kusza swoją siostrę, która weszła do mieszkania mężczyzny aby odwiedzić swoją matkę. Kobieta z raną postrzałową trafiła do szpitala. Mężczyzna był nietrzeźwy, został zatrzymany w policyjnym areszcie. Na miejscu zdarzenia policjanci pod nadzorem prokuratora oraz pirotechnicy i policjanci z laboratorium kryminalistycznego przeprowadzili oględziny, przeszukanie mieszkania gdzie ujawnili i zabezpieczyli broń i substancje chemiczne. W dniu dzisiejszym sprawca został przesłuchany i usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Sąd na wniosek śledczych zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 38-latka. Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi nawet dożywocie.

.

28-29 IV – Pijani cykliści

W piątek i sobotę policjanci z chełmińskiej komendy zatrzymali nietrzeźwych rowerzystów. Jeden z nich „wydmuchał” ponad 1,5 promila a drugi ponad 2,5 promila.

W piątek tj. (28.04) o godz.19:10 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali na ul. Bydgoskiej w Raciniewie rowerzystę. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 71-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego „wydmuchał” ponad półtora promila. W sobotę tj. (29.04). o godz. 1:50 na ul. Dworcowej w Chełmnie chełmińscy policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. 33-latek „wydmuchał” ponad 2,5 promila.

Pamiętajmy, że każdy pijany kierujący, nawet rowerzysta, to potencjalny sprawca wypadku drogowego i w konsekwencji ludzkiego nieszczęścia. Natychmiastowe wyeliminowanie z ruchu takiego delikwenta niejednokrotnie chroni życie jego i innych uczestników ruchu.

.

Postrzelił dwa koty

Czasami upływa trochę czasu nim policjanci ustalą ostateczne fakty i doprowadzą do pozytywnego finału sprawy. Tak też było i tym razem. Chełmińscy funkcjonariusze zbierali dowody w sprawie znęcania się nad kotami i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o to przestępstwo. Teraz może mu grozić do 2 lat pozbawienia wolności.

W marcu i kwietniu br. do Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie złożone zostały zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa dotyczące postrzelenia kotów. Po przeprowadzonych badaniach przez weterynarza, okazało się, że w ciele kotów ujawnił pociski śrutowe, koty na szczęście żyją. Kryminalni z chełmińskiej komendy wyjaśniali przyczynę tych zdarzeń gdzie stwierdzili fakt postrzelenia kotów z wiatrówki. W toku prowadzonych czynności ustalili sprawcę tego zdarzenia, którym okazał się 65-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego oraz w trakcie przeszukania zabezpieczyli broń.

Śledczy z chełmińskiej komendy na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawili podejrzanemu zarzut znęcania się nad zwierzętami. Ustawa o ochronie zwierząt przewiduje za to przestępstwo karę pozbawienia wolności do lat 2. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem.

.

24 IV – Zamiast przyjąć mandat zaproponował łapówkę

Chełmiński policjant zatrzymał wczoraj (24.04) mieszkańca powiatu olkuskiego, który za przekroczenie dozwolonej prędkości zamiast przyjąć mandat, wręczył policjantom 20 złotych łapówki. 61-latek odpowie za przestępstwo, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

24.04 policjant ruchu drogowego z Chełmna, pełniąc służbę na terenie gminy Stolno, zatrzymał w Małym Czystym do kontroli drogowej kierowcę chryslera, ponieważ przekroczył on dozwoloną prędkość o 23 km/h. Funkcjonariusz poinformował 61-latka, że za popełnione wykroczenie zostanie nałożony na niego mandat karny w wysokości 100 złotych i 4 pkt karnych. Jak zawsze w takich przypadkach, policjant poinstruował mężczyznę, że ma prawo odmówić, a wtedy wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu. Kierowca nie chciał przyjąć mandatu i w zamian za to wręczył policjantowi 20 złotych łapówki, mówiąc, że „to na flaszkę”. Policjant poinformował mężczyznę, że właśnie popełnił przestępstwo i zostaje zatrzymany. Już został przedstawiony mu zarzut wręczenia korzyści majątkowej za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

.

22 IV – Kręci mnie bezpieczeństwo

Chełmińscy policjanci w minioną sobotę tj. (22.04) w Zespole szkół nr 1 w Stolnie przeprowadzili powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W tym roku turniej zainaugurował ogólnopolską akcję pn.: „Kręci mnie bezpieczeństwo”.Turniej, którego głównym celem jest popularyzowanie znajomości przepisów ruchu drogowego i który w swojej odsłonie promuje bezpieczeństwo rowerzystów , tradycyjnie już, prowadzili chełmińscy policjanci.

W turnieju rywalizowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe oraz szkoły gimnazjalne. W pierwszym etapie, uczestnicy rozwiązywali test wiedzy z przepisów drogowych oraz przepisów dotyczących skrzyżowań. W kolejnym etapie turnieju uczniowie wykazywali się umiejętnościami jazdy na rowerze na torze sprawnościowym.

Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju wykazały się dużym zaangażowaniem. Komisja konkursowa na podstawie zebranych przez drużyny punktów wyłoniła zwycięzców.

Kwalifikacja ogólna prezentowała się następująco:

Szkoły podstawowe:
I miejsce – drużyna Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie
II miejsce – drużyna Szkoły Podstawowej w Kolnie
III miejsce – drużyna Szkoły Podstawowej w Lisewie

Szkoły gimnazjalne:
I miejsce – drużyna Gimnazjum w Podwiesku
II miejsce – drużyna Gimnazjum nr 2 w Chełmnie
III miejsce – drużyna Gimnazjum w Robakowie

Drużyny konkursu otrzymali nagrody rzeczowe. W kategorii szkół podstawowych najlepszą okazała się Anna Ośmiałowska z SP nr 4 w Chełmnie, a wśród gimnazjalistów najlepszy był Robert Kawalec z Gimnazjum w Podwiesku.

Fundatorem nagród rzeczowych był Starosta Chełmiński.

GRATULUJEMY ZWYCIĘSKIM DRUŻYNOM I ŻYCZYMY POWODZENIA W KOLEJNYCH ETAPACH.

.

22 IV – Wypadek w Malankowie

Policjanci z chełmińskiej komendy wyjaśniają przyczyny i okoliczności sobotniego wypadku drogowego. Pasażer oraz kierowca z obrażeniami ciała trafili do szpitala.

W sobotę tj. (22.04.) o godz. 14:25 dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym w Malankowie. Policjanci, którzy dotarli na miejsce wstępnie ustalili, że 40-letni kierowca obywatel Ukrainy jadący citroenem jumper nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem i na łuku drogi zjechał na przeciwny pas ruchu uderzając w jadący z naprzeciwka pojazd vw passat. Kierowca nie odniósł poważniejszych obrażeń natomiast 61-letni kierowca vw passat oraz pasażer z obrażeniami ciała trafili do szpitala.

Chełmińscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

.

22 IV – Znakowanie rowerów w Starogrodzie

W dniu 22.04.2017 roku w Starogrodzie odbyła się akcja prewencyjna gdzie policjanci z chełmińskiej komendy nieodpłatnie poprowadzili działania polegające na znakowaniu rowerów specjalnym grawerem. Znakowanie było dobrą okazją do rozmów z dzielnicowymi, bo pełna nazwa programu prewencyjnego brzmi „Oznakuj swój rower – poznaj swojego dzielnicowego”

W dniu 22.04.2017 roku w Starogrodzie odbyła się akcja prewencyjna gdzie policjanci z chełmińskiej komendy nieodpłatnie poprowadzili działania polegające na znakowaniu rowerów specjalnym grawerem. Znakowanie było dobrą okazją do rozmów z dzielnicowymi, bo pełna nazwa programu prewencyjnego brzmi „Oznakuj swój rower – poznaj swojego dzielnicowego”

.

21 IV – Dzielnicowy bliżej nas

Dzielnicowy bliżej nas jest to program , który ma sprawić, że społeczeństwo będzie czuło się bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania, że w razie potrzeby funkcjonariusze pomogą nawet w drobnych, codziennych problemach.

Dzielnicowy to policjant pierwszego kontaktu, pomaga w sprawach drobnych i poważnych. Od nieprawidłowego parkowania aż do przemocy w rodzinie. Praca dzielnicowych jest wymagająca i odpowiedzialna ale to właśnie dzięki nim Policja może znaleźć się bliżej ludzi , którym ma służyć.

Pamiętajmy , że dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo dlatego warto skorzystać z aplikacji MOJA KOMENDA, gdzie znajdziemy jego adres e-mail. Aplikacja ta to mobilna wyszukiwarka dzielnicowych . Jest ona bardzo łatwa w obsłudze . Pozwala ustalić kontakt ze swoim dzielnicowym. Wystarczy wpisać adres, aby sprawdzić, który funkcjonariusz odpowiada za dany rewir. Wyszukiwarka dzielnicowych działa także w trybie offline – bez dostępu do internetu.

Dzielnicowy współpracuje z lokalnymi jednostkami samorządowymi. Do zadań dzielnicowego należą takie obowiązki jak np. walka z przemocą domową, osiedlowym chuligaństwem oraz dbanie o przestrzeganie porządku na osiedlach chociażby ciszy nocnej oraz udzielanie informacji prawnych. Zachęcamy do korzystania z aplikacji ale pamiętajmy, że w wypadkach , które wymagają natychmiastowej interwencji nadal powinniśmy dzwonić pod numer 997 lub 112.

.

20 IV – Policjanci wzięli udział w targach pracy

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie uczestniczyli w Targach Pracy i Edukacji. Targi odbyły się w dniu 20.04.2017r w hali sportowej Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Szkolnej 14 w Chełmnie.

Organizatorem Targów Pracy i Edukacji byli pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmnie a współorganizatorem Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, którzy zaprosili do udziału w tym wydarzeniu wiele podmiotów, także przedstawicieli Policji.

Celem tego wydarzenia było nawiązanie bezpośredniego kontaktu osób poszukujących pracy z pracodawcami.

Przedstawicielki chełmińskiej policji rozmawiały z mieszkańcami powiatu o pracy w „mundurze”. Stoisko przyciągnęło uwagę uczestników imprezy. Największą grupę zainteresowanych pracą w policji stanowiła młodzież i to ona miała najwięcej pytań związanych z procesem rekrutacji.
Specjalista ds Kadr i Szkolenia mgr Justyna Buczkowska – Kańska i asp. szt. Gabriela Andrzejczyk z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie udzielały informacji na temat warunków przyjęcia do służby, w tym składanej dokumentacji. Na stanowisku można było także uzyskać informację odnośnie poszczególnych etapów postępowania kwalifikacyjnego oraz pobrać niezbędne kwestionariusze i broszury.

.

14-16 IV – Zdarzenia ze świątecznego weekendu

UDERZYŁ W SARNĘ
Kolejne zdarzenie z udziałem sarny odnotowali policjanci z Chełmna. Dzikie zwierzęta stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu. W piątek ( 14.04) o godz. 14:25 przy ul. Nad Groblą w Chełmnie kierujący pojazdem vw passat mieszkaniec Chełmna uderzył w sarnę. Zwierzę wbiegło wprost pod nadjeżdżający pojazd. Kierowca był trzeźwy, został pouczony.

NIEPRAWIDŁOWY MANEWR COFANIA
Brak ostrożności podczas manewru cofania to częsta przyczyna zderzeń pojazdów. Zapewnijmy sobie dobrą widoczności i upewnijmy się , że za nami nikogo nie ma zanim podejmiemy ostateczną decyzje o wykonaniu manewru cofania a unikniemy kolizji. Do podobnego zdarzenia doszło w sobotę na parkingu przy Biedronce gdzie interweniowali policjanci z Chełmna.

W sobotę ( 15.04) o godz. 10:05 przy ul. Dojazdowej w Chełmnie kierujący pojazdem ford focus na parkingu przy sklepie Biedronka podczas wykonywania manewru cofania uderzył w prawidłowo jadący pojazd renault twingo. Sprawca to 47 latek mieszkaniec gminy Chełmno. Kierowca był trzeźwy. Mężczyznę ukarano mandatem.

NIETRZEŹWY KIEROWCA
Podróż kierowcy samochodu suzuki zakończyła się w chełmińskiej komendzie policji zarzutami kierowania w stanie nietrzeźwości.

W sobotę (15.04) o godz. 6.10 dyżurny policji w Chełmnie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Lipienek. Samochód osobowy znajdował przy drodze na polu. Na miejsce zostali skierowani policjanci ruchu drogowego. W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze ustalili kierowcę i zbadali stan jego trzeźwości. Kierowca to 39 latek, mieszkaniec województwa łódzkiego. Podróżował w stanie nietrzeźwości tj. 0,74 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna usłyszał już policyjne zarzuty. Wkrótce stanie przed sądem.

KIERUJĄCY PO UŻYCIU ALKOHOLU
Policjanci ruchu drogowego z komendy policji w Chełmnie zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu peugeot . Mężczyzna był po użyciu alkoholu.

W niedzielę (16.04) o godz. 9.15 dyżurny chełmińskiej policji został powiadomiony przez policjantów ruchu drogowego o zatrzymaniu do kontroli drogowej kierowcy po spożyciu alkoholu. Mężczyzna poruszał się samochodem peugeot, jest mieszkańcem gminy Lisewo. Po badaniu trzeźwości okazało się że miał 0,14 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy, prowadzone jest w tej sprawie postępowanie.

.

12 IV

W minioną środę na terenie powiatu chełmińskiego odnotowano trzy kolizje. Sprawcy tych zdarzeń byli trzeźwi, zostali ukarani mandatem karnym.

W środę (12.04) o godz. 13:40 dyżurny chełmińskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym w miejscowości Klęczkowo. Policjanci na miejscu ustalili , że kierujący pojazdem opel astra nie dostosował prędkości do warunków ruchu i zjechał do rowu. Kierowca to 47 latek, mieszkaniec Torunia. Mężczyzna został ukarany mandatem.

Do kolejnej kolizji doszło tuż obok w tym samym czasie kiedy kierujący pojazdem audi jadąc w kierunku Grudziądza stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego zjechał na przeciwny pas ruchu i lewym tylnym narożnikiem pojazdu uderzył w lewy tylny narożnik pojazdu skoda. Sprawca kolizji jest mieszkańcem gminy Papowo Biskupie i ma 21 lat. Sprawcę ukarano mandatem.

Trzecia kolizję zgłoszono w miejscowości Unisław o godz. 7:50 w miejscowości Unisław przy ul. Żwirki i Wigury. Kierujący pojazdem skoda octavia podczas włączania się do ruchu nie udzielił pierwszeństwa przejazdu kierowcy pojazdu kia sportage doprowadzając do zderzenia. Sprawca jest mieszkańcem Unisławia, ma 26 lat. W tym przypadku sprawce również ukarano mandatem.

Biorąc pod uwagę okres świąteczny i wzmożenie ruchu na drogach policjanci z Chełmna proszą wszystkich uczestników ruchu o zachowanie rozwagi. Poruszajmy się po drogach zgodnie z zasadami ruchu drogowego w celu uniknięcia przykrych konsekwencji. Najważniejsze aby bezpiecznie dotrzeć do celu podróży.

.

31 III – Weekendowa kolizja

W miniony weekend odnotowano na terenie powiatu chełmińskiego jedną kolizję. Sprawca został ukarany mandatem.

W piątek (31.03) o godz. 15.05 w miejscowości Lisewo przy skrzyżowaniu ulicy Chełmińskiej z ulicą Hallera kierujący pojazdem man będąc na drodze podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu pojazdem mercedes. W wyniku tego doszło do zderzenia pojazdów i ich uszkodzenia. Sprawca to 41-latek z Bydgoszczy. Mężczyzna został ukarany mandatem.

.

28 III – Kłusownicy w Storlusie

W dniu 28.03.2017r o godz. 20.15 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony przez strażników Państwowej Straży Rybackiej o ujawnieniu osób dokonujących nielegalnego połowu ryb. Policjanci udali się na miejsce i zatrzymali wskazanych mężczyzn oraz sprzętu , którym się posługiwali.

28.03. około godz. 20.15 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał telefoniczne zgłoszenie od strażnika Państwowej Straży Rybackiej o ujawnieniu dwóch mężczyzn dokonujących nielegalnego połowu ryb. Policjanci udali się na miejsce gdzie ustalili, że funkcjonariusze Państwowej Straży Rybackie wraz ze pracownikami Społecznej Straży Rybackiej w wyniku patrolu jeziora w miejscowości Storlus zauważyli dwóch mężczyzn , którzy rozstawiali sieci nad jeziorem. Jak sie okazało nie posiadali oni uprawnień do rybactwa. Poławiali ryby rybackimi narzędziami połowowymi. Mężczyźni zostali zatrzymani. Jeden z nich to mieszkaniec gminy Papowo Biskupie -lat 51 a drugi mieszka w Katowicach i ma 62 lata. Usłyszeli już zarzuty kłusownictwa. Wkrótce staną przed sądem. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności.

..

28 III – Zdarzenia drogowe z ostatniego weekendu

W miniony weekend na terenie powiatu chełmińskiego odnotowano dwa zdarzenia z udzialem uczestników ruchu. Pierwsze to kolizja w Lisewie, drugie nietrzeźwy kierowca w Chełmnie.
W sobotę(18.03) o godz. 10.40 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony o kolizji na skrzyżowaniu ulicy Chełmińskiej z ulicą Toruńską w Lisewie. Na miejsce skierował patrol ruchu drogowego. Policjanci na miejscu ustalili , że kierująca pojazdem opel astra nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu motorowerem w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Kierowca z opla to 44 letnia mieszkanka powiatu toruńskiego. Została ukarana mandatem.

O godz. 15.30 w Chełmnie przy ul. Łunawskiej patrol ruchu drogowego z Chełmna zatrzymał do kontroli kierującego samochodem vw passat. Kierowca to 25-latek mieszkaniec powiatu chełmińskiego. W wyniku sprawdzenia jego stanu trzeźwości „wydmuchał” prawie 1,5 promila. Dodatkowo okazało się , że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna odpowie przed sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. Dodatkowo za brak uprawnień do kierowania pojazdami mężczyzna został ukarany mandatem.

.

16 III – Dwie kolizje

Na terenie powiatu chełmińskiego za ostatnia dobę odnotowano dwie kolizje drogowe, Sprawcy byli trzeźwi. Zostali ukarani mandatem karnym.

Wczoraj( 16.03) o godz. 8:15 dyżurny chełmińskiej policji został poinformowany o kolizji drogowej przy skrzyżowaniu ulicy Spokojnej z ulicą Wiślaną w Unisławiu, Kierujący pojazdem van podczas manewru skręcania z ul.Wiślanej w ul. Spokojną uszkodził pojazd renault megane.

Kolejne zdarzenie miało miejsce przy ul. Słowackiego w Chełmnie o godz. 13:45. Kierujący vw T4 podczas manewru omijania uderzył w zaparkowany pojazd peugeot gdzie w wyniku popchnięcia został uderzony następny pojazd audi. Uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi. Sprawcy zostali ukarani mandatem.

..

15 III – Nietrzeźwa kobieta za kółkiem

W nocy z 14/15.03.2017r policjanci z Posterunku Policji w Unisławiu zatrzymali kierującą oplem astra , która „wydmuchała” ponad 1,5 promila. Za przestępstwo, którego się dopuściła odpowie przed sądem.

W nocy z 14/15.03.2017r o godz. 2.10 policjanci patrolujący teren naszego powiatu w miejscowości Bajerze zatrzymali do kontroli kierująca samochodem opel astra. Podczas kontroli od kobiety wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 38-letnia kobieta „wydmuchała” ponad 1,5 promila. Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi jej kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

13 III – Kolizje z powodu nieprawidłowego włączania się do ruchu

W poniedziałek (13.03) dyżurny chełmińskiej policji został powiadomiony o dwóch kolizjach. W obu przypadkach policjanci stwierdzili , że przyczyną było nieprawidłowe włączanie się do ruchu.

W dniu 13.03.2017r o godz. 14.55 w miejscowości Małe Czyste kierujący pojazdem toyota w trakcie włączania się do ruchu uderzył w bok pojazdu ciężarowego daf z przyczepą. Nieostrożnym kierowcą był 43-latek z Kowalewa Pomorskiego i został ukarany mandatem.

Godzinę później w miejscowości Dorposz Szlachecki kierujący samochodem jeep jadąc w kierunku Chełmna nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu samochodem seat w kierunku Kijewa Królewskiego w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Sprawca kolizji to 45-latek z Chełmna. Również został ukarany mandatem.

.

12 III – Nietrzeźwi kierujący

W weekend na terenie powiatu chełmińskiego policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich to rowerzysta a drugi to kierowca audi.

W pierwszym przypadku w niedzielę(12.03) o godz. 8.50 w miejscowości Jeleniec policjanci z Chełmna patrolujący teren naszego powiatu  zatrzymali do kontroli rowerzystę. Podczas kontroli wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 30 latek  „wydmuchał” ponad jeden promil. Mężczyzna został ukarany mandatem.

Drugi przypadek miał miejsce tego samego dnia o godz. 20.10 w miejscowości Falęcin. Policjanci ze Świecia wracając z Torunia  zauważyli jadącego całą szerokością drogi kierującego samochodem audi. Podjęli jego kontrolę. Jak się okazało mężczyzna był pod wpływem alkoholu. W wyniku badania stanu trzeźwości stwierdzono, że ten „wydmuchał” ponad dwa promile. Kierowca audi to mieszkaniec Chełmży i ma 55 lat. Wkrótce usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości , za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

 

12 III – Wypadek ze skutkiem śmiertelnym

W niedzielę(12.03) około godz. 20.30 w miejscowości Brzozowo doszło do wypadku drogowego , w wyniku którego 26 =latek obywatel Ukrainy poniósł śmierć.

W dniu 12.03.2017r o godz. 20.30 na drodze powiatowej w miejscowości Brzozowo kierujący samochodem opel astra 21 -latek mieszkaniec powiatu chełmińskiego podczas manewru wyprzedzania uderzył w grupę idących pieszo z naprzeciwka czterech mężczyzn. Jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi z obrażeniami ciała trafił do szpitala i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Pozostałym dwóm uczestnikom nic się nie stało. Funkcjonariusze z Chełmna przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia oraz pojazdu. Przesłuchiwani są świadków. Kierowca samochodu został poddany badaniu na zawartość alkoholu – był trzeźwy. Policjanci z Chełmna prowadzą czynności zmierzające do ustalenie przebiegu zdarzenia.

.

9 III – Kolizja na autostradzie

W czwartek (09.03) o godz. 18.10 na autostradzie w miejscowości Malankowo do doszło do zdarzenia drogowego.Policjanci z chełmińskiej „drogówki” ustalili , że przyczyną kolizji było nieprawidłowe włączanie się pojazdu do ruchu. Nieostrożny kierowca został ukarany mandatem.

W dniu 09.03.2017r o godz. 18.100 w miejscowości Malankowo na autostradzie kierujący samochodem skoda podczas włączania się do ruchu nie udzielił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu samochodem mercedes. Pojazdy zderzyły się. Nieostrożny kierowca skody to 62 letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. W wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Sprawca został ukarany mandatem.

.

8 III – Zatrzymany poszukiwany

W dniu 08.03.2017r Strażnicy Miejscy z Chełmna podczas patrolu miast zatrzymali mężczyznę. Okazało się , że jest poszukiwany. Przekazali go policji.

Strażnicy Miejscy z Chełmna w dniu 08.03.2017r o godz. 13.55 w trakcie patrolu ulicy Grudziądzkiej w Chełmnie zatrzymali poszukiwanego do odbycia kary pozbawienia wolności 54-latka z Chełmna. Mężczyzna był poszukiwany za szereg wykroczeń przez Sąd Rejonowy w Chełmnie. Strażnicy Miejscy przekazali mężczyznę policji. Poszukiwany jeszcze tego samego dnia trafił do zakładu karnego gdzie odbędzie zasądzona karę.

.

8 III – Nie ustąpiła pierwszeństwa

W środę (08.03) o godz. 12.10 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony o kolizji dwóch pojazdów. Jak ustalili policjanci , którzy pojechali na miejsce zdarzenia przyczyną było nie ustąpienie pierwszeństwa.

Dzień 08.03 br nie był szczęśliwym dla kobiety kierującej samochodem opel astra. Podczas włączania się do ruchu przy ul. Powst. Wlkp w Chełmnie nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu jadącemu prawidłowo kierowcy pojazdu vw i doszło do ich zderzenia, Kobieta jest mieszkanką Chełmna ma 59 lat. Została ukarana mandatem karnym.

.

7 III – Kara za znieważenie policjanta

W dniu 07.03.2017r o godz. 22.30 policjanci w chełmińskiej patrolówki poinformowali swojego dyżurnego o podjęciu interwencji wobec rowerzysty , który na ich widok zaczął im ubliżać i oddalać się. Funkcjonariusze podjęli wobec niego interwencję. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia.

07.03. o godz. 22.30 przy ul. Dworcowej w Chełmnie policjanci wychodząc z interwencji w okolicy sklepu „Żabka ” zostali zaczepieni przez mężczyznę jeżdżącego po przejściu dla pieszych rowerem. Mężczyzna ubliżał jednemu z policjantów wulgarnymi i obraźliwymi słowami po czym zaczął się oddalać. Funkcjonariusze podjęli interwencje wobec niewłaściwie zachowującego się mężczyzny, który zaczął się oddalać. Zatrzymali go. Okazał się nim 26-latek z Chełmna. Policjanci zbadali stan jego trzeźwości, miał 0,78 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Za znieważenie policjanta na służbie grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzuty i odpowie za swój czyn przed sądem.
Dodatkowo za kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu grozi mu kara grzywny do 500 zł.

.

6 III – Poszukiwania zaginionego mężczyzny

Policjanci z Chełmna wspólnie ze strażakami i przy udziale straży miejskiej po około 3 godzinach poszukiwań odnaleźli zaginionego 36-latka. Mężczyzna wyszedł z domu pozostawiając list pożegnalny informując w nim , że zamierza popełnić samobójstwo. Na szczęście dzięki zaangażowaniu służb mundurowych szybko został odnaleziony. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W dniu 06.03 o godz. 20.50 dyżurny chełmińskiej policji został powiadomiony przez babcię zaginionego o tym , że jej wnuk, z którym razem zamieszkuje około godz. 17.00 wyszedł z domu. Pozostawił list pożegnalny z treści, którego wynikało , że chce popełnić samobójstwo. Poszukiwany mężczyzna to 36-latek zamieszkały w Chełmnie. Wychodząc z domu pozostawił telefon oraz dokumenty. Z uwagi na stan zagrożenia życia poszukiwanego policjanci podjęli czynności poszukiwawcze. W akcji uczestniczyło 32 policjantów i pies tropiący, wspomagani przez strażaków oraz straż miejską. Zaginionego szukała również rodzina i znajomi. Sprawdzali teren całego miasta wspomagając się monitoringiem miejskim oraz sprawdzali teren przy rzece Wiśle. Po około trzech godzinach poszukiwań policjanci znaleźli poszukiwanego mężczyznę idącego ulicą. Ze względu na stan zdrowia psychicznego mężczyznę przekazano pod opiekę medyczną.

.

4 III – Nietrzeźwi kierujący

W dniu 04.03.2017r policjanci w chełmińskiej policji zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich to kierowca samochodu osobowego a drugi to kierujący rowerem .Wkrótce odpowiedzą za swoje czyny.

w sobotę( 04.03) o godz. 3.35 policjanci z Chełmna zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Lisewo kierującego samochodem opel vectra 39-latka mieszkańca gminy Lisewo. W wyniku badania staniu trzeźwości okazało się , że kierowca jest pod wpływem alkoholu. Miał 0,41 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Kolejny nietrzeźwy to 19-letni rowerzysta mieszkaniec gminy Unisław . Zatrzymany do kontroli przez policjantów z Unisławia tego samego dnia o godz. 23.15 w miejscowości Kokocko. Podczas kontroli w wyniku badania stanu trzeźwości mężczyzna miał 0,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Grozi mu za to kara grzywny.

.

3 III – Kolizja na os. Kopernika

W dniu 03.03.2017r o godz. 20.30 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony o kolizji na oś. Kopernika w Chełmnie. Na miejsce skierował mundurowych. Policjanci ustalili , że przyczyną kolizji było nieprawidłowe zabezpieczenie pojazdu.

W piątek (01.03) o godz. 20.30 przy bloku nr 5 na oś. Kopernika w Chełmnie kierujący samochodem forn mondeo na parkingu poza droga publiczną nie zabezpieczył pojazdu przed samoistnym przemieszczeniem. Pojazd stoczył się i uderzył w prawidłowo zaparkowane pojazdy forda ka oraz audi powodując ich uszkodzenia. Kierowca to 25-latek z Chełmna. Został ukarany mandatem.

.

1 III – Trzeźwy poranek w Lisewie

741 kontroli drogowych połączonych ze sprawdzeniem stanu trzeźwości i ujawniony jeden kierujący pod wpływem alkoholu. To efekty akcji „Trzeźwy poranek” ,którą przeprowadzili chełmińscy policjanci wczorajszego poranka.

W środę( 01.03) w Lisewie policjanci przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Głównym celem tej akcji było sprawdzenie , czy kierowcy stosują się do zakazu kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. W związku z tym policjanci przeprowadzili 741 kontroli drogowych , podczas których każdy z kierowców został poddany stosownemu sprawdzeniu. Niestety okazało się , że jeden z nich kierował w stanie nietrzeźwości. O godz. 7:10 patrol ruchu drogowego zatrzymał kierującego samochodem opel astra. 46-letni kierowca mieszkaniec Grudziądza „wydmuchał ” 0,48 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierującemu w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności Mężczyzna był już karany za kierowanie w stanie nietrzeźwości i nie posiada uprawnień za co grozi dodatkowa kara. Wkrótce usłyszy zarzuty i stanie przed sądem.
Pamiętajmy , że każdy pijany kierujący to potencjalny sprawca wypadku drogowego. Natychmiastowe wyeliminowanie w ruchu takiej osoby niejednokrotnie chroni życie jego i innych uczestników ruchu.

.

1 III – Kolizja przy rynku

W dniu 01.03.2017r o godz. 21.40 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony o kolizji przy Rynku. Skierował na miejsce patrol policji. Mundurowi ustalili, że przyczyną zderzenia pojazdów było nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

W środę (01.03) o godz. 21.40 w Chełmnie na skrzyżowaniu ulicy Rynek z ulicą Szkolną kierująca pojazdem vw golf jadąc ulicą Rynek nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu jadącej ul. Szkolną pojazdem citroen w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów .Kobieta , która kierowała samochodem vw golf 39-letnia mieszkanka gminy Stolno została ukarana mandatem.

.

27 II – Kolizja w Klamrach

W poniedziałek (27.02) około godz. 21.00 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej w miejscowości Klamry. Policjanci pojechali na miejsce i ustalili , że kierowca samochodu iveco nie dostosował prędkości i stracił panowanie nad pojazdem. Zderzył się z innym pojazdem. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

W dniu 27.02.2017r około godz. 21.00 w miejscowości Klamry kierujący pojazdem ciężarowym iveco na łuku drogi nie dostosował prędkości wobec czego zjechał na pas przeciwny i uderzył w lewy bok pojazdu mitsubishi. W wyniku zderzenia nie było osób poszkodowanych. Sprawca to 32 letni mieszkaniec Chełmna. Został ukarany mandatem karnym.

.

3 III – Kolizja na os. Kopernika

W dniu 03.03.2017r o godz. 20.30 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony o kolizji na oś. Kopernika w Chełmnie. Na miejsce skierował mundurowych. Policjanci ustalili , że przyczyną kolizji było nieprawidłowe zabezpieczenie pojazdu.

W piątek (01.03) o godz. 20.30 przy bloku nr 5 na oś. Kopernika w Chełmnie kierujący samochodem forn mondeo na parkingu poza droga publiczną nie zabezpieczył pojazdu przed samoistnym przemieszczeniem. Pojazd stoczył się i uderzył w prawidłowo zaparkowane pojazdy forda ka oraz audi powodując ich uszkodzenia. Kierowca to 25-latek z Chełmna. Został ukarany mandatem.

.

1 III – Trzeźwy poranek w Lisewie

741 kontroli drogowych połączonych ze sprawdzeniem stanu trzeźwości i ujawniony jeden kierujący pod wpływem alkoholu. To efekty akcji „Trzeźwy poranek” ,którą przeprowadzili chełmińscy policjanci wczorajszego poranka.

W środę( 01.03) w Lisewie policjanci przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Głównym celem tej akcji było sprawdzenie , czy kierowcy stosują się do zakazu kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. W związku z tym policjanci przeprowadzili 741 kontroli drogowych , podczas których każdy z kierowców został poddany stosownemu sprawdzeniu. Niestety okazało się , że jeden z nich kierował w stanie nietrzeźwości. O godz. 7:10 patrol ruchu drogowego zatrzymał kierującego samochodem opel astra. 46-letni kierowca mieszkaniec Grudziądza „wydmuchał ” 0,48 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierującemu w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności Mężczyzna był już karany za kierowanie w stanie nietrzeźwości i nie posiada uprawnień za co grozi dodatkowa kara. Wkrótce usłyszy zarzuty i stanie przed sądem.

Pamiętajmy , że każdy pijany kierujący to potencjalny sprawca wypadku drogowego. Natychmiastowe wyeliminowanie w ruchu takiej osoby niejednokrotnie chroni życie jego i innych uczestników ruchu.

.

1 III – Kolizja przy rynku

W dniu 01.03.2017r o godz. 21.40 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony o kolizji przy Rynku. Skierował na miejsce patrol policji. Mundurowi ustalili, że przyczyną zderzenia pojazdów było nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

W środę (01.03) o godz. 21.40 w Chełmnie na skrzyżowaniu ulicy Rynek z ulicą Szkolną kierująca pojazdem vw golf jadąc ulicą Rynek nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu jadącej ul. Szkolną pojazdem citroen w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów .Kobieta , która kierowała samochodem vw golf 39-letnia mieszkanka gminy Stolno została ukarana mandatem.

.

27 II – Kolizja w Klamrach

W poniedziałek (27.02) około godz. 21.00 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej w miejscowości Klamry. Policjanci pojechali na miejsce i ustalili , że kierowca samochodu iveco nie dostosował prędkości i stracił panowanie nad pojazdem. Zderzył się z innym pojazdem. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

W dniu 27.02.2017r około godz. 21.00 w miejscowości Klamry kierujący pojazdem ciężarowym iveco na łuku drogi nie dostosował prędkości wobec czego zjechał na pas przeciwny i uderzył w lewy bok pojazdu mitsubishi. W wyniku zderzenia nie było osób poszkodowanych. Sprawca to 32 letni mieszkaniec Chełmna. Został ukarany mandatem karnym.

.

24 II – Wpadł z amfetaminą

24. 02 .2017r około godz. 23.30 w miejscowości Lisewo podczas kontroli drogowej policjanci z chełmińskiej patrolówki dokonali kontroli samochodu bmw. W samochodzie funkcjonariusze ujawnili dwa woreczki foliowe z zawartością amfetaminy. Posiadaczem narkotyku był 22- latek mieszkaniec powiatu wąbrzeskiego.

W piątek (24.02) w miejscowości Lisewo policjanci ogniwa patrolowo – interwencyjnego z chełmińskiej komendy podczas kontroli drogowej ujawnili w samochodzie osobowym bmw dwa woreczki z zawartością białego proszku o wadze 3,39 grama. Kierowca pojazdu to 22 letni mieszkaniec powiatu wąbrzeskiego. Został zatrzymany do wyjaśnienia. Policjanci poddali badaniu zabezpieczony biały proszek , które wykazało ,że jest to amfetamina. Mężczyzna niebawem usłyszy zarzuty. Posiadanie środków odurzających jest zabronione ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii i za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu za to kara do trzech lat pozbawienia wolności.

.

21 II – Odpowie za posadanie amfetaminy

Trzy lata więzienia grożą 24-latkowi z powiatu chełmińskiego, który we wtorek został zatrzymany w Chełmnie z amfetaminą. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator i sąd.

We wtorek (21.02) około godz. 9:00 kryminalni z chełmińskiej komendy w Bieńkówce zauważyli mężczyznę, który na ich widok zaczął trochę nerwowo zachowywać się, dlatego też policjanci postanowili sprawdzić przyczynę takiego zachowania. Po chwili już wszystko było jasne ponieważ 24-latek posiadał przy sobie woreczek foliowy z zawartością proszku koloru białego 1,68 grama.
W celu wyjaśnienia sprawy mężczyzna został zatrzymany. Zabezpieczony biały proszek poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina.

Wobec faktu, że posiadanie środków odurzających jest zabronione ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii mieszkaniec naszego powiatu niedługo usłyszy zarzut i za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

.

15 II – Został zatrzymany z amfetaminą

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie i udzielanie narkotyków. 19-letni mieszkaniec powiatu chełmżyńskiego usłyszał już zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi mu nawet do 10 lat więzienia.

Wszystko zaczęło się w środę tj. (15.02) około 19:30. Wtedy kryminalni z Chełmna mając podejrzenia, że pewien 19-letni mieszkaniec powiatu chełmżyńskiego może posiadać przy sobie środki narkotyczne, postanowili to sprawdzić. Podczas kontroli w Żyglądzie kryminalni zabezpieczyli dwa woreczki foliowe z zawartością białego proszku. Ponadto ustalili, iż 19-letni mężczyzna udzielił środki narkotyczne innej osobie. Zabezpieczony biały proszek poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina 44,91 grama.

Policjanci zatrzymali 19-latka. Na podstawie zgromadzonych przez policjantów dowodów przedstawili podejrzanemu zarzut posiadania i udzielania narkotyków. Sprawca za swoje postępowanie odpowie przed sądem, za to przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

..

14 II – Odpowie za posiadanie marihuany

Trzy lata więzienia grożą 20-latkowi z powiatu chełmińskiego, który we wtorek został zatrzymany w Chełmnie z marihuaną. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator i sąd.

We wtorek (14.02) około godz. 19:50 kryminalni z chełmińskiej komendy zauważyli mężczyznę idącego Alejami 3 Maja w Chełmnie, który na ich widok zaczął nerwowo się zachowywać, dlatego też policjanci postanowili sprawdzić przyczynę takiego zachowania. Po chwili już wszystko było jasne ponieważ 20-latek posiadał przy sobie dwa woreczki foliowe z zawartością suszu koloru zielonego. W celu wyjaśnienia sprawy mężczyzna został zatrzymany. Po przesłuchaniu został zwolniony. Zabezpieczony susz koloru zielonego poddano badaniu, które wykazało, iż jest to marihuana.

Wobec faktu, że posiadanie środków odurzających jest zabronione ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii 20-letni mieszkaniec naszego powiatu już usłyszał zarzut i za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

.

14 II – Kryminalni w miejscu zamieszkania znaleźli amfetaminę

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie narkotyków. 19-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego usłyszał już zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi mu do 3 lat więzienia.

Wszystko zaczęło się w poniedziałek tj. (13.02) około 12:05. Wtedy kryminalni z Chełmna mając podejrzenia, że pewien 19-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego może posiadać środki narkotyczne w miejscu zamieszkania, postanowili to sprawdzić. Podczas przeszukania kryminalni zabezpieczyli woreczek strunowy z zawartością białego proszku. Zabezpieczony biały proszek poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina 1,40 grama.

Policjanci zatrzymali 19-latka. Na podstawie zgromadzonych przez policjantów dowodów przedstawili podejrzanemu zarzut posiadania narkotyków. Sprawca za swoje postępowanie odpowie przed sądem, za to przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

.

13 II – Nietrzeźwy za kółkiem

13.02. policjanci z posterunku w Unisławiu zatrzymali kierującego oplem, który „wydmuchał” ponad jeden promil. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

13.02. o godz. 22:45 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierującego oplem. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 45-letni mieszkaniec gminy Unisław jadący na ul. Chełmińskiej w Unisławiu„wydmuchał” ponad jeden promil.

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

10 II – Motorowerzysta z promilami

Ponad półtora promila miał motorowerzysta zatrzymany w piątek w Małym Czystym. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

W piątek ( 10.02) o godz. 22:10 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli motorowerzystę. Motorowerzysta jechał „wężykiem” a ponadto wyczuwalna była silna woń alkoholu z ust. Jak się okazało 19-latek „wydmuchał” ponad półtora promila

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

7 II – Wręczenie korzyści majątkowej policjantowi

Policjanci z chełmińskiej drogówki zatrzymali 46-latka. Mężczyzna usiłował przekupić funkcjonariuszy. Powodem było przekroczenie przez niego prędkości. Policjanci powiadomili o tym dyżurnego i zatrzymali mężczyznę.

We wtorek (07.02) o godz. 19.20 w miejscowości Krusin policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli samochód volkswagen touran. Powodem zatrzymania pojazdu do kontroli było przekroczenie prędkości. Kierowca pojazdu to mieszkaniec Koronowa. W trakcie kontroli kierowca tourana wręczył policjantom banknot 100 zł kładąc go w dowód rejestracyjny pojazdu. Chciał w ten sposób uniknąć ukarania mandatem karnym w kwocie 200 zł i 4 punktami karnymi. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał już prokuratorskie zarzuty wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

.

5 I – „Po kielichu”

W niedzielę (05.02) policjanci ruchu drogowego chełmińskiej komendy patrolowali teren naszego powiatu. O godz. 3.20 w miejscowości Kokocko zatrzymali forda mondeo kierowanego przez 26-latka. Jak się okazało kierowca był nietrzeźwy.

W dniu 05.02.2017r o godz. 3.20 chełmińscy policjanci z ruchu drogowego w miejscowości Kokocko zatrzymali do kontroli 26-latka. Mężczyzna poruszał się samochodem osobowym ford mondeo. Jest mieszkańcem powiatu świeckiego. Po badaniu stanu trzeźwości okazało się , że „ wydmuchał” 1,39 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości. Kierowcy grozi za to kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

Zwolniony ze służby

Komendant Powiatowy Policji w Chełmnie podjął decyzję o zwolnieniu ze służby funkcjonariusza z Chełmna. Trwają formalności związane z wydaleniem go ze służby.

Sprawa ma związek z zarzutami przedstawionymi przez prokuratora dotyczącymi kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. Komendant zwolnił policjanta ze względu na oczywistość czynu , która uniemożliwia jego pozostanie w służbie. W sprawie tej prowadzone jest prokuratorskie śledztwo.

Funkcjonariusz z Chełmna to policjant w pionu prewencji i ma 22 lata służby.

.

Spotkanie profilaktyczne w gimnazjum

W szkolnym spotkaniu, pogadance na temat „ Odpowiedzialności karnej nieletnich oraz konsekwencji zażywania środków odurzających oraz bezpieczeństwie podczas ferii” uczestniczył policjant do spraw profilaktyki społecznej oraz dzielnicowi. Ważne słowa profilaktyczne zostały skierowane do młodych słuchaczy.

Przedsięwzięcie, które odbyło się w Gimnazjum w Podwiesku było idealną okazją do poruszenia po raz kolejny tematu odpowiedzialności karnej nieletnich oraz tematu dopalaczy. Funkcjonariusz zapoznał młodzież z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Podczas spotkania wyjaśniono, jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie. Uświadomiono również zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu. Policjanci omówili konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami.

Gimnazjaliści wysłuchując tego co miał do zademonstrowania mówca mogli dowiedzieć się o skutkach fizycznych, psychicznych zażywania dopalaczy,
Funkcjonariusze uświadamiali o tym, że dopalacze to narkotyki. Ich niekorzystne skutki mogą oddziaływać na przyszłościowe plany.

Irracjonalne zachowanie po zażyciu dopalaczy, zagrażające bezpieczeństwu własnemu i osób otaczających, a nawet śmierć, konsekwencje prawne, które pozostawiają ślad – to główne przesłania wypływające ze spotkania.
Na koniec spotkania funkcjonariusz przypomniał o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego, również podlega postępowaniu przed sądem. Przypomniano również o tym jak bezpiecznie i rozsądnie spędzić ferie zimowe.

1 II – Kolizja w Paparzynie

W dniu dzisiejszym (01.02) o godz. 8.58 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony o zderzeniu dwóch pojazdów w miejscowości Paparzyn. Policjanci pojechali na miejsce. Ustalili, że przyczyną kolizji było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Kierowca vw transportera został ukarany mandatem karnym.

W dniu dzisiejszym ( 01.02) w miejscowości Paparzyn na drodze krajowej nr 55 kierujący samochodem volkswagen transporter podczas manewru wyprzedzania nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Stracił panowanie nad samochodem i uderzył w bok jadącego z naprzeciwka samochodu vw polo kierowanego przez 60-latkę z Bydgoszczy. W wyniku uderzenia transporter zjechał do rowu. Uczestnicy zdarzenia drogowego nie odnieśli obrażeń ciała. Kierującym busem był 24 latek z Sierpca, został ukarany mandatem karnym.

.

30 I – Korupcja na drodze

Policjanci z chełmińskiej drogówki zatrzymali 56 latka. Mężczyzna usiłował przekupić policjantów. Powodem było zatrzymanie przez funkcjonariuszy dowodu rejestracyjnego od niesprawnej naczepy samochodu ciężarowego , którym kierował. Policjanci powiadomili o tym dyżurnego i zatrzymali mężczyznę.

W poniedziałek (30.01) o godz. 11.40 w miejscowości Paparzyn policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy renault z naczepą. W trakcie kontroli kierowca ciężarówki wręczył policjantom 100 zł kładąc je w radiowozie na desce rozdzielczej. Chciał w ten sposób uniknąć zatrzymania dowodu rejestracyjnego za niesprawną naczepę. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał już prokuratorskie zarzuty wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Za przestępstwo , którego się dopuścił grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

.

27 I – Dachowanie VW w Falęcinie

W piątek 27. 01. 2017 roku około godz. 7.10 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony o dachowaniu pojazdu w miejscowości Falęcin. Policjanci pojechali na miejsce. Wstępnie funkcjonariusze ustalili , że przyczyną zdarzenia mogło być niedostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze.

W piątek ( 27.01) w miejscowości Falęcin na drodze krajowej nr 91 kierujący samochodem volkswagen na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem. Zjechał na lewe pobocze a następnie dachował. Kierującym był 22-letni mieszkaniec Torunia. Pasażerka tego samochodu ( mieszkanka Świecia) z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Policjanci ustalają przyczynę wypadku, którą z wstępnych ustaleń mogło być niedostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze.

.

25 I – Bezpieczne ferie

W środę (25.01) w ramach akcji „bezpieczne ferie” policjantka z Chełmna odwiedziła najmłodsze dzieci. Spotkanie odbyło się w Chełmnie a uczestnikami pogadanki byli uczniowie„zerówki”ze Szkoły Podstawowej nr 4.

W związku ze zbliżającymi się feriami uczniowie klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Chełmnie odwiedziła policjantka sierż. Anita Zielińska z chełmińskiej komendy. Tematem spotkania było przedstawienie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Na spotkaniu policjantka apelowała o rozwagę w trakcie zabaw na śniegu i lodzie. Przestrzegała przed zabawami w miejscach niedozwolonych, gdzie może dojść do wypadku. Policjantka omówiła również zasady zachowania w domu pod nieobecność rodziców jak również przestrzegała dzieci przed kontaktami z osobami nieznajomymi. Na zakończenie życzyła dzieciom przyjemnego i bezpiecznego wypoczynku. Dla lepszej widoczności i poprawy bezpieczeństwa wręczyła każdemu dziecku elementy odblaskowe.

.

20 I – Wypadek drogowy w Lisewie – poszukiwani świadkowie zdarzenia

Policjanci z Chełmna ustalają okoliczności wypadku drogowego. Do zdarzenia doszło w dniu 20.01.2017r około godz. 16.30 w Lisewie. Osoby, które były świadkami wypadku proszone są o kontakt z policją.

W piątek (20.01) około godz.16.30 w miejscowości Lisewo przy ul. Chełmińskiej doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący osobowym renault clio 68-letni mieszkaniec powiatu brodnickiego potrącił na przejściu dla pieszych 66-letnią mieszkankę powiatu chełmińskiego. Policjanci ustalają przebieg zdarzenia.

KOMUNIKAT:
Policjanci z Chełmna proszą wszystkie osoby , które były świadkami zdarzenia aby zgłaszały się do dyżurnego policji na nr alarmowy 997 lub 112.

.

25 I – Policjanci odnaleźli zaginionego mężczyznę

Funkcjonariusze z Chełmna wspólnie ze strażakami po około sześciu godzinach poszukiwań odnaleźli zaginionego 42-letniego mężczyznę. Mężczyzna wyszedł z domu z zamiarem popełnienia samobójstwa. Na szczęście dzięki zaangażowaniu policjantów i strażaków szybko został odnaleziony.

We wtorek (24.01) około godziny 19.50 dyżurny chełmińskiej Policji został powiadomiony przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratowniczego o zaginięciu mężczyzny. Zaginionym był 42-latek mieszkaniec gminy Papowo-Biskupie. Zawiadomienie złożyła zaniepokojona siostra informując , że jej brat około godziny 18.00 wyszedł z domu i nie wie gdzie się znajduje. Mężczyzna wychodząc z domu poinformował rodzinę , że ma zamiar targnąć się na własne życie. Z uwagi na stan zagrożenia życia poszukiwanego policjanci podjęli czynności poszukiwawcze wspomagani przez strażaków. Zaginionegom szukała również rodzina i znajomi. Sprawdzali okoliczne pola, zbiorniki wodne i rowy. Po około sześciu godzinach poszukiwań policjanci znaleźli poszukiwanego mężczyznę w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. Mężczyzna był trzeźwy a jego życiu nie zagraża bezpieczeństwo. Cały i zdrowy wrócił do domu.

.

20 I – Konkubent matki ukradł pieniądze

W piątek (20.01) policjanci z Chełmna zatrzymali sprawcę kradzieży pieniędzy. Jest nim 43-letni konkubent matki. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem.

W dniu 20.01.2017r o godzinie 17.10 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony o kradzieży pieniędzy. Mieszkanka Chełmna straciła 1522 zł. Przechowywała je w domu w metalowej skarbonce. Złodziej wykorzystał nieobecność pokrzywdzonej w domu i po uszkodzeniu skarbonki zabrał pieniądze. Sprawca za długo nie cieszył się swoim łupem ponieważ chełmińscy policjanci chwile po zgłoszeniu ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży. Okazał się nim 43- letni konkubent matki. Teraz odpowie on za kradzież pieniędzy przed sądem. Za przestępstwo , którego się dopuścił grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

.

20 I – Wpadli z narkotykami

W nocy (19/20.01) policjanci z chełmińskiej patrolówki kontrolowali osobowe volvo. Wynikiem kontroli było ujawnienie i zabezpieczenie 1,57 grama marihuany. Posiadaczem narkotyku był 18-latek. Kilka godzin później policjanci wydziału kryminalnego podczas przeszukania mieszkania ujawnili kolejną porcje narkotyków. Teraz odpowiedzą za swoje czyny przed sądem.

W godzinach nocnych z 19/20.01.2017r policjanci z chełmińskiej patrolówki przeprowadzili kontrolę osobowego volvo. W pojeździe znajdowały się dwie osoby tj. 18-letni kierowca oraz 17- letnia pasażerka, W wyniku przeprowadzonej kontroli policjanci ujawnili i zabezpieczyli środki odurzające w postaci marihuany w ilości 1,57 grama. Policjanci ustalili , że marihuana należała do 18- latka. Kilka godzin później podczas przeszukania mieszkania policjanci wydziału kryminalnego ujawnili i zabezpieczyli 0,93 grama marihuany. 19-latek do którego należały narkotyki został zatrzymany w policyjnym areszcie i już usłyszał zarzut. Po wykonanych czynnościach został zwolniony. Za przestępstwo , którego dopuścili się obydwaj mężczyźni odpowiedzą przed sądem. Posiadaczom marihuany grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

.

14 I – Kolizja „po kielichu”

Miał prawie trzy promile alkoholu i spowodował kolizję drogową. Na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń. Sprawcy zdarzenia grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

W sobotnie popołudnie tj.(14.01) o godz. 13:30 chełmińscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym na ul. Toruńskiej w Chełmnie. Na miejscu zdarzenia był patrol strażników miejskich, którzy ustalili, iż kierujący fiatem punto nagle zmienił pas ruchu i zderzył się czołowo z kierującym hyundai. Od 30-latka wyczuli woń alkoholu z ust, ponadto kierowca nie utrzymywał równowagi na nogach. Wspólnie z funkcjonariuszami chełmińskiej komendy udali się do KPP Chełmno celem przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że mieszkaniec powiatu chełmińskiego wydmuchał prawie trzy promile. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń

Wkrótce usłyszy zarzuty jazdy w stanie nietrzeźwości i spowodowania kolizji drogowej. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

13 I – Jechał bez uprawnień, był nietrzeźwy i posiadał narkotyki

Do trzech lat pozbawienia wolności grozi 20-latkowi, który kierował vw golf będąc w stanie nietrzeźwości, bez wymaganych uprawnień do kierowania a ponadto posiadał przy sobie marihuanę 0,77 grama oraz 8 sztuk tabletek extazy.

W piątkowy wieczór tj.(13.01) ok. godz. 22:55 policjanci z chełmińskiej komendy kontrolowali drogi naszego powiatu. W jednej z miejscowości w Cepnie zatrzymali do kontroli kierującego vw golf. Podczas kontroli kierowca bardzo nerwowo zachowywał się. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić przyczynę takiego zachowania. Po chwili wszystko było jasne ponieważ okazało się, że kierowca nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania i był nietrzeźwy bo „wydmuchał” ponad promil. Ponadto mundurowi ujawnili u 20-latka foliowy woreczek z zawartością 8 sztuk tabletek extazy a w schowku pojazdu ujawnili „zawiniątko” z zawartością suszu roślinnego koloru zielonego 0,77 grama. W celu wyjaśnienia sprawy mieszkaniec powiatu chełmińskiego został zatrzymany w policyjnym areszcie. Zabezpieczony susz koloru zielonego poddano badaniu, które wykazało, iż jest to marihuana. W trakcie przeprowadzenia czynności śledczy postawili mu zarzut kierowania pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości oraz posiadanie środków odurzających zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. 20-letni mężczyzna wkrótce za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

.

12 I – Nietrzeźwy motorowerzysta

W miniony czwartek policjanci z chełmińskiej patrolówki zatrzymali nietrzeźwego motorowerzystę. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

W czwartek tj. (12.01) o godz. 23:35 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w Rybieńcu do kontroli kierującego motorowerem keeway. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 21-letni mężczyzna „wydmuchał” prawie 2,5 promila. Mieszkaniec gminy Stolno niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

8 I – Wpadł po pijaku

W minioną niedzielę policjanci z chełmińskiej patrolówki zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

W niedzielę (8.01) o godz. 15:20 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali na ul. Dworcowej w Chełmnie do kontroli kierowcę renault megane scenic. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 56-letni mężczyzna „wydmuchał” ponad promil. Mieszkaniec powiatu chełmińskiego już stracił prawo jazdy.

Mężczyzna niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

8 I – Kierujący po użyciu alkoholu

Prawie pół promila miał kierowca forda zatrzymany wczoraj w miejscowości Kokocko. Za wykroczenie którego się dopuścił grozi mu kara aresztu lub grzywny.

W nocy z 7/8.01 o godz. 2:55 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierowcę forda. W trakcie kontroli od 39-latka wyczuwalna była woń alkoholu z ust. Jak się okazało mieszkaniec powiatu toruńskiego„wydmuchał” prawie pół promila.

Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

.

6 I – Funkcjonariusze odnaleźli zaginionego mężczyznę

Ponad 20 funkcjonariuszy Policji wspomaganych przez strażaków po około trzech godzinach poszukiwań odnaleźli zaginionego 37-letniego mężczyznę. Mężczyzna był przemarznięty, wycieńczony. Karetka pogotowia niezwłocznie zabrała go do szpitala.

W czwartkową noc tj. (5/6.01) o godz. 3:30 dyżurny chełmińskiej Policji otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonej żony, że mąż nie powrócił do domu. Obawia się o niego ponieważ był pod wpływem alkoholu. Żona oświadczyła, iż około godz. 1:00 znajomi odwozili ich do miejsca zamieszkania, wysiedli ok. 200 metrów od domu i mąż powiedział,że za chwilę wróci, ona wróciła do domu a mąż niestety nie. Z uwagi na siarczysty mróz nie było chwili do stracenia i ponad 20 funkcjonariuszy z KPP Chełmno i wspomagani przez około 20 strażaków rozpoczęli poszukiwania. Zaginionego szukała również rodzina i znajomi.Sprawdzali okoliczne kompleksy leśne, zbiorniki wodne, rowy, pola. Po 3 godzinach poszukiwań ok. godz. 6:40 funkcjonariusze policji znaleźli poszukiwanego mężczyznę w pobliskiej miejscowości w śniegu. Mężczyzna był przemarznięty, wycieńczony. Karetka pogotowia niezwłocznie zabrała go do szpitala.

Policjanci apelują! Aby w przypadku zaginięcia osoby mającej problemy zdrowotne, osoby niepełnosprawnej ,starszej lub dziecka jak najszybciej powiadomić służby ratunkowe. Biorąc również pod uwagę aktualne warunki pogodowe to im szybsze powiadomienie służb o zaginięciu tym większe prawdopodobieństwo, że zaginiony cały i zdrowy powróci do domu.

.

6 I – Nietrzeźwy wjechał do rowu

Prawdopodobnie wcześniej wypity alkohol był przyczyną piątkowej kolizji w Brzozowie. Kierowca swą podróż zakończył „ w rowie”.

W nocy z 5/6.01 o godz. 3:10 chełmińscy policjanci zostali poinformowani o tym, iż w przydrożnym rowie na obwodnicy Chełmna w Brzozowie stoi vw touran a w kierunku Chełmna idzie mężczyzna, który jest pod wpływem alkoholu. Patrol jadący na miejsce zdarzenia zauważył idącego mężczyznę. Jak się okazało był nietrzeźwy bo miał prawie promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze ustalili, iż 46-letni mężczyzna był użytkownikiem w/w pojazdu i sprawcą zaistniałego zdarzenia. Mieszkaniec powiatu chełmińskiego trafił do szpitala gdzie została pobrana mu krew do badań. Następnie został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie.

W tym samym dniu 46- letni mężczyzna usłyszał zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości i spowodowania kolizji drogowej. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności

.

5 I – Jeździli nieostrożnie

Nie dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze były przyczyną weekendowych zdarzeń drogowych. Na szczęście uczestnicy zdarzeń nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

W czwartek tj. 5.01 o godz. 14:20 dyżurny chełmińskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na ul. Szosa Grudziądzka w Chełmnie. 36-letni kierujący pojazdem opel nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Sprawca został pouczony.

Kolejne zdarzenie miało miejsce o godz. 14:30 w Trzebiełuchu. Kierujący pojazdem bmw nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze w wyniku czego wpadł w poślizg a następnie do przydrożnego rowu. Sprawca otrzymał mandat.

Trzecie zdarzenie miało miejsce o godz. 14:40 w Trzebiełuchu gdzie 57-letnia kierująca pojazdem renault nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego najechała na tył stojących pojazdów vw golf i audi Sprawczyni otrzymała mandat.

W piątek tj. (6.01) o godz. 16:05 na ul. Chełmińskiej w Unisławiu gdzie kierująca pojazdem peugeot nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w zaporę kolejową. 36-letnia sprawczyni została ukarana mandatem karnym.

W sobotę tj.(7.01) o godz. 8:50 na drodze krajowej nr 91 w Zegartowicach doszło do zdarzenia drogowego gdzie kierująca pojazdem mercedes na łuku drogi nie dostosowała prędkości do panujących warunków na drodze w wyniku czego wpadła w poślizg a następnie na przydrożne pole. Kierująca z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Była trzeźwa.

Kolejne zdarzenie miało miejsce o godz. 21:55 w Bajerzu. 25-letni kierowca opla jechał za szybko w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu. Sprawca otrzymał mandat. Był trzeźwy.

.

27 XII – Rowerzysta z promilami

Prawie trzy promile miał rowerzysta zatrzymany wczoraj w miejscowości Błoto. Za wykroczenie którego się dopuścił grozi mu kara aresztu lub grzywny.

27.12. o godz. 20:00 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli rowerzystę. Jak się okazało 46-latek jadący „wężykiem” w miejscowości Błoto „wydmuchał” prawie trzy promile.

Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

.

27 XII – Prawie trzeźwy poranek w Lisewie

1110 kontroli drogowych połączonych ze sprawdzeniem stanu trzeźwości i ujawnionych 3 kierujących pod wpływem alkoholu. To efekty akcji „Trzeźwy poranek”, którą przeprowadzili chełmińscy policjanci dzisiejszego poranka.

W dniu 27.12. w Lisewie policjanci przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Głównym celem tej akcji było sprawdzenie, czy kierowcy stosują się do zakazu kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. W związku z tym policjanci przeprowadzili aż 1110 kontroli drogowych, podczas których każdy z kierowców został poddany stosownemu sprawdzeniu. Niestety okazało się, że dwóch kierowców jechało w stanie nietrzeźwości i jeden kierowca w stanie po użyciu alkoholu. O godz. 6:30 patrol ruchu drogowego zatrzymał kierującego mercedesem. 31-letni kierowca „wydmuchał” ponad pół promila. Kolejny 45-letni kierowca opla o godz. 7:30 miał prawie pół promila alkoholu w organizmie. 5 minut później funkcjonariusze zatrzymali 55-letniego kierowcę tiguana, który miał prawie jeden promil. Kierującym w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności natomiast kierującemu będącemu w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu lub grzywny.
Pamiętajmy, że każdy pijany kierujący, nawet rowerzysta, to potencjalny sprawca wypadku drogowego. Natychmiastowe wyeliminowanie z ruchu takiego delikwenta niejednokrotnie chroni życie jego i innych uczestników ruchu.
Przypominany, że na Posterunku w Unisławiu jak i w samej Komendzie Powiatowej w Chełmnie, istnieje nieodpłatna możliwość sprawdzenia swojego stanu trzeźwości.

 

10 XII – Oświetlenie do kontroli

Chełmińscy policjanci na terenie powiatu chełmińskiego przeprowadzili w sobotę (10.12) działania ukierunkowane na oświetlenie pojazdów podczas kontroli drogowych oraz w zakresie bezpieczeństwa pieszych.

10.12. na terenie całego powiatu chełmińskiego przeprowadzone zostały działania ukierunkowane na zwracanie szczególnej uwagi podczas kontroli drogowych na oświetlenie pojazdów oraz w zakresie bezpieczeństwa pieszych. W działaniach udział wzięło pięciu funkcjonariuszy ruchu drogowego i jeden funkcjonariusz prewencji. Jaki efekt działań?Podczas trwającej kilkanaście godzin akcji policjanci skontrolowali 61 pojazdów, wystawili 12 mandatów karnych i 3 pouczenia.

Policjanci przypominają kierowcom o tym, aby nie tylko wymienić przepalone żarówki, sprawdzić i ustawić reflektory. Do naszych obowiązków, jako użytkowników pojazdu, należy również dbanie o czystość kloszy świateł. Ponadto apelujemy- pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Przypominamy, iż działania będą przeprowadzane do 21 grudnia 2016 roku.

.

9 XII – Straciła prawo jazdy za prędkość

Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej w Paparzynie 41-letnią mieszkankę powiatu chełmińskiego. Kobieta przekroczyła dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o 68 km/h. Nierozważna jazda kosztowała ją zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące i 10 punktami karnymi.

W czwartek (8.12.) ok. godz. 11:15 w Paparzynie policjant Ruchu Drogowego zatrzymał do kontroli 41- letnią mieszkankę powiatu chełmińskiego. Kobieta jechała w terenie zabudowanym 118 km/h. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości mundurowy nałożył na kobietę mandat karny w wysokości 400zł i 10 punktów karnych.

Dodatkowo kobiecie zostało zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

.

8 XII – Mundurowi odzyskał wózek dziecięcy

Złodziej dziecięcego wózka usłyszał zarzut kradzieży. Policjanci przesłuchali go . Teraz jego postępowanie oceni sąd. Za kradzież kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.

8.12. o godz. 11:30 mieszkanka Chełmna zawiadomiła policjantów o kradzieży należącego do niej wózka dziecięcego. Kobieta wzięła dziecko na ręce i udała się z nim w kierunku cmentarza a wózek postawiła przy przedszkolu na ul. Klasztornej w Chełmnie. Gdy wróciła wózka już nie było. Funkcjonariusze na miejscu zdarzenia ustalili sprawcę tej kradzieży. Mężczyzna był im dobrze znany dlatego też do zatrzymania potrzebowali niespełna godziny. Mundurowi odzyskali wózek, który trafił w prawowite ręce. 19-latek został zatrzymany i po przeprowadzeniu czynności został zwolniony. Śledczy przedstawili mu zarzut kradzieży wózka dziecięcego za co grozi mu do 5 lat więzienia.

.

6 XII – W mikołajki rozmawiali o bezpieczeństwie

Policjanci powiatu chełmińskiego odwiedzili szkołę, gdzie rozmawiali z uczniami o tym, jak należy korzystać z dróg aby być bezpiecznym. Policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną i nieletnimi regularnie spotykają się z dziećmi i młodzieżą w różnych placówkach oświatowych, aby rozmawiać o zagrożeniach, jakie mogą je na co dzień spotkać i jak się przed nimi uchronić.

Policjanci z Chełmna odwiedzili Szkołę Podstawową nr 2 w Chełmnie, gdzie spotkali się z uczniami klas I-III, z którymi rozmawiali na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie najmłodszych klas, dowiedzieli się czym są przepisy drogowe, poznali najważniejsze znaki drogowe i ich znaczenie. Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom, jak i gdzie należy przechodzi przez jezdnię oraz że nie można przez nią przebiegać. Oprócz bezpieczeństwa na drodze omówiono bardzo ważny temat dotyczący kontaktu z osobami obcymi.

Wyemitowano najmłodszym film o zasadach i przepisach obowiązujących na jezdni i w jej obrębie. W filmie nie zabrakło informacji o zagrożeniach i skutkach nieodpowiedzialnych zachowań. Dzieci miały okazję dowiedzieć się jak poważne skutki zdrowotne mogą ich spotkać gdy nie będą uważać na drodze.

143-157104 143-157105 143-157106 143-157107 143-157108 143-157109

.

6 XII – Zajęcia profilaktyczne z gimnazjalistami

W szkolnym spotkaniu, pogadance na temat „ Odpowiedzialności karnej nieletnich oraz konsekwencji zażywania środków odurzających” uczestniczył policjant do spraw profilaktyki społecznej. Ważne słowa profilaktyczne zostały skierowane do młodych słuchaczy.

Przedsięwzięcie, które odbyło się w Gimnazjum w klasach I-III w Robakowie było idealną okazją do poruszenia po raz kolejny tematu odpowiedzialności karnej nieletnich oraz tematu dopalaczy. Funkcjonariusz zapoznał młodzież z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Podczas spotkania wyjaśniono, jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie. Uświadomiono również zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu. Policjantka omówiła konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie, posiadanie i handel narkotykami. Omówiła również możliwe środki wychowawcze stosowane przez sąd..

Gimnazjaliści wysłuchując i oglądając tego co miał do zademonstrowania mówca mogli dowiedzieć się o skutkach fizycznych, psychicznych zażywania dopalaczy, mieli okazję obejrzeć krótki, tematyczny film, który w wymowny sposób pokazywał niekorzystne reakcje człowieka, będącego pod wpływem dopalaczy, człowieka, który nie ma kontroli nad swoim zachowaniem.

Funkcjonariusz uświadamiał o tym, że dopalacze to narkotyki. Ich niekorzystne skutki mogą oddziaływać na przyszłościowe plany.
Irracjonalne zachowanie po zażyciu dopalaczy, zagrażające bezpieczeństwu własnemu i osób otaczających, a nawet śmierć, konsekwencje prawne, które pozostawiają ślad – to główne przesłania wypływające ze spotkania.

Na koniec spotkania funkcjonariusz przypomniał o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego, również podlega postępowaniu przed sądem.

143-157056 143-157057

.

5 XII – Potrącenie pieszego

Policjanci z chełmińskiej komendy wyjaśniają przyczyny i okoliczności piątkowego wypadku drogowego. Pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala.
W piątek (2.12.) o godz. 17:37 dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym z udziałem pieszego. Policjanci, którzy dotarli na miejsce wstępnie ustalili, że 24-letni kierujący vw bora nie zauważył pieszego przechodzącego przez przejście dla pieszych w wyniku potrącił go. 60-letni mężczyzna z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Kierowca był trzeźwy.

Chełmińscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

.

5 XII – Nietrzeźwy traktorzysta

W niedzielę chełmińscy dzielnicowi zatrzymali kierującego zetorem, który„wydmuchał” prawie 3,5 promila. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

W niedzielę o godz.17:10 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w Borównie kierującego ciągnikiem rolniczym zetor. Od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało nietrzeźwy 55- latek „wydmuchał” ponad 3,5 promila.

Mężczyzna oprócz tego, że był pijany to jeszcze posiadał orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów. Już niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości oraz nie stosowanie się do orzecznictwa sądu za co grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

.

5 XII – Stracił prawo jazdy

Kolejne prawo jazdy zatrzymali policjanci z chełmińskiej „drogówki” za przekroczenie prędkości na obszarze zabudowanym. Przez najbliższe trzy miesiące sprawca wykroczenia musi powstrzymać się od kierowania pojazdem.

Patrol ogniwa ruchu drogowego kontrolował prędkość kierowców na terenie Brzozowa w obszarze zabudowanym. Na prędkość wpadł 46 letni mężczyzna kierujący volkswagenem. Mężczyzna pędził z prędkością 107 km/h. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o 57 km/h stracił na trzy miesiące prawo jazdy. Dodatkowo dostał kilkuset złotowy mandat i 10 punktów karnych.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami,które weszły w życie 18 maja 2015 roku, uprawniony funkcjonariusz w drodze decyzji administracyjnej zatrzymuje prawo jazdy na trzy miesiące, w przypadku stwierdzenia wykroczenia polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

.

1 XII – Bezpieczne maluchy z „zerówki”

Funkcjonariusze z chełmińskiej komendy byli gośćmi w „zerówce” mieszczącej się na ul. Dworcowej w Chełmnie. Spotkanie to było doskonałą okazją do porozmawiania z najmłodszymi o bezpieczeństwie na drodze, a także w domu. Podczas tej wizyty nie zabrakło również niespodzianki przygotowanej dla dzieci przez policjantów.

W dniu dzisiejszym (1.12) policjantka, która na co dzień zajmuje się profilaktyka społeczną oraz dzielnicowi odwiedzili dzieci z „zerówki”. Funkcjonariusze przeprowadzili zajęcia w formie pogadanki. Poruszono zagadnienia związane z przestrzeganiem zasad ruchu drogowego dla pieszych. Przypomnieli miedzy innymi, aby poruszać się po drodze pod opieką osób dorosłych. Oprócz bezpieczeństwa na drodze, goście omówili bardzo ważny temat dotyczący kontaktu z osobami obcymi. Dzieci na zakończenie otrzymały niespodziankę – odblaski.

Zajęcia poza przekazaniem najmłodszym ważnych informacji miały również na celu wzbudzenie zaufania do policjanta, jako osoby mogącej pomóc dziecku w sytuacji zagrożenia. Dzieci ucieszyła wizyta przedstawicieli Policji.

1 2

.

29 XI – Wpadł z narkotykami podczas kontroli drogowej

Do trzech lat więzienia grozi 22-latkowi z powiatu chełmińskiego, który został zatrzymany w Chełmnie z amfetaminą 1,74 grama i marihuaną 0,63 grama. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator i sąd.

W nocy z 28/29.11 o godz. 2:55 policjanci z chełmińskiej patrolówki patrolowali ulice naszego miasta. Będąc na Alejach 3go Maja w Chełmnie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego vw passat. Podczas kontroli pasażer zaczął nerwowo zachowywać się. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić przyczynę takiego zachowania i wszystko było jasne bo policjanci pod siedzeniem pasażera ujawnili dwa „zawiniątka. Jedno z zawartością proszku koloru białego a drugie z zawartością suszu roślinnego koloru zielonego . W celu wyjaśnienia sprawy pasażer pojazdu został zatrzymany. Zabezpieczony biały proszek jak i susz roślinny poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina oraz marihuana. W dniu dzisiejszym sprawca usłyszał zarzut posiadania narkotyków.

22-letni mieszkaniec naszego powiatu wkrótce za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.

.

28 XI – 5 zdarzeń drogowych na terenie powiatu

Do pięciu kolizji doszło w dniu dzisiejszym na terenie powiatu chełmińskiego. Na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń. Sprawcy zostali ukarani mandatami karnymi.
W dniu dzisiejszym dyżurny chełmińskiej policji otrzymał pięć zgłoszeń o kolizjach drogowych. Pierwsza miała miejsce o godz. 8:20 na skrzyżowaniu ulic Chełmińskiej i Toruńskiej w Lisewie. Kierowca mazdy nie zachował bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego i uderzył w tył volkswagena.

Drugie zdarzenie drogowe miało miejsce o godz. 9:10 w Pniewitym gdzie kierujący renault nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego wpadł w poślizg i uderzył w barierę ochroną.

Trzecie zdarzenie odnotowano o godz. 9:15 na ul. Polnej w Chełmnie. Kierujący pojazdem chrysler nie zachował należytej ostrożności przy skręcaniu na parkingu w wyniku czego uderzył w zaparkowany pojazd kia.

Czwarte zdarzenie miało miejsce o godz. 9:50 w Dubielnie. Kierująca pojazdem opel w trakcie wyprzedzania ciężarówki scania straciła panowanie nad pojazdem w wyniku czego uderzyła w przydrożne drzewo, zmuszając kierowcę scanii do zjechania do rowu.

Piąte zdarzenie miało miejsce o godz. 15:00 w Nowejwsi Chełmińskiej. Kierująca oplem nie dostosowała prędkości do panujących warunków na drodze w wyniku czego na łuku drogi wpadła w poślizg i uderzyła w kierującego volgswagenem, który jechał po prawidłowej stronie drogi.

Uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi a sprawcy otrzymali mandaty karne.

.

27 XI – Nietrzeźwa za kółkiem

W nocy z 26/27.11 chełmińscy policjanci zatrzymali kierującą daewoo matiz, która„wydmuchała” prawie 1,5 promila. Za przestępstwo, którego się dopuściła odpowie przed sądem.

W nocy z 26/27.11 o godz. 3:35 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierującą daewoo matiz. Podczas kontroli od kobiety wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 22-letnia kobieta jadąca na ul. Raszei w Chełmnie „wydmuchała” ponad 1,5 promila.
Kobiecie zatrzymano prawo jazdy a już niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi jej kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

26 XI – Motorowerzysta z promilami

Ponad 1,5 promila miał motorowerzysta zatrzymany wczoraj w Dubielnie. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

W sobotę tj. ( 26.11) o godz. 17:45 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w Dubielnie do kontroli kierowcę motoroweru romet, który jechał „wężykiem”. Jak się okazało 27-latek mieszkaniec gminy Papowo Biskupie. „wydmuchał” ponad 1,5 promila.
Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

26 XI – Nie dość że był pijany to jeszcze posiadał narkotyki

Do trzech lat więzienia grozi 34-latkowi z powiatu chełmińskiego, który został zatrzymany w Chełmnie z amfetaminą 1,61 grama i marihuaną 0,55 grama a ponadto był jeszcze pod wpływem alkoholu. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator i sąd.

W sobotę 26.11 o godz. 23:50 policjanci z chełmińskiej patrolówki patrolowali ulice naszego miasta. Będąc na ul. Łunawskiej w Chełmnie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego vw polo. Podczas kontroli kierowca zaczął nerwowo zachowywać się. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić przyczynę takiego zachowania i sprawdzili stan trzeźwości 34-latka. Wkrótce wszystko było jasne, mężczyzna wydmuchał ponad pół promila. Oprócz tego, że był pijany to jeszcze wyciągnął z kieszeni od spodni dwa foliowe woreczki- jeden z zawartością proszku koloru białego a drugi z zawartością suszu roślinnego koloru zielonego . W celu wyjaśnienia sprawy kierowca pojazdu został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Zabezpieczony biały proszek jak i susz roślinny poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina oraz marihuana. W dniu dzisiejszym sprawca usłyszał zarzuty posiadania narkotyków oraz prowadzenia pojazdu będąc w stanie nietrzeźwości.
34-letni mieszkaniec naszego powiatu wkrótce za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

.

26 XI – Wypadek w Wabczu

Policjanci z chełmińskiej komendy wyjaśniają przyczyny i okoliczności dzisiejszego wypadku drogowego. Pasażer z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

W nocy z 25/26.11 o godz. 2:20 dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym na drodze krajowej nr 55 w Wabczu. Policjanci, którzy dotarli na miejsce wstępnie ustalili, że 29-letni kierowca obywatel Ukrainy jadący renault 19 nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego zjechał do rowu i uderzył w przepust wodny. Kierowca był trzeźwy i nie odniósł poważniejszych obrażeń, natomiast 58-letni pasażer mieszkaniec powiatu kwidzyńskiego z obrażeniami ciała trafił do szpitala.
Chełmińscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

.

24 XI – Zamiast przyjąć mandat zaproponował łapówkę

Chełmiński policjant zatrzymał 24.11 mieszkańca powiatu chełmińskiego, który za przekroczenie dozwolonej prędkości zamiast przyjąć mandat, wręczył policjantom 100 złotych łapówki. 26-latek odpowie za przestępstwo, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

24.11 policjant ruchu drogowego z Chełmna, pełniąc służbę na terenie gminy Stolno, zatrzymał w Paparzynie do kontroli drogowej kierowcę dafa, ponieważ przekroczył on dozwoloną prędkość o 31 km/h. Funkcjonariusz poinformował 26-latka, że za popełnione wykroczenie zostanie nałożony na niego mandat karny w wysokości 200 złotych i 6 pkt karnych. Jak zawsze w takich przypadkach, policjant poinstruował mężczyznę, że ma prawo odmówić, a wtedy wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu. Kierowca nie chciał przyjąć mandatu i w zamian za to wręczył policjantowi 100 złotych łapówki, mówiąc, że „ma dużo punktów”. Policjant poinformował mężczyznę, że właśnie popełnił przestępstwo i zostaje zatrzymany. Już został przedstawiony mu zarzut wręczenia korzyści majątkowej za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto wobec sprawcy zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

.

20 XI – Wypadek w Małym Czystym

Policjanci z chełmińskiej komendy wyjaśniają przyczyny i okoliczności niedzielnego wypadku drogowego. Uczestnicy zdarzenia z obrażeniami ciała trafili do szpitala.

W niedzielę 20.11.2016 dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym w Małym Czystym. Policjanci, którzy dotarli na miejsce wstępnie ustalili, że 25-letni kierowca jadący Oplem nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i na łuku drogi zjechał na przeciwny pas ruchu w wyniku czego zdarzył się czołowo z kierującym Audi. Kierowca(25 l.) oraz pasażerka (21 l.) Opla z obrażeniami ciała trafili do grudziądzkiego szpitala. Natomiast kierowca Audi (21 l.)z obrażeniami ciała trafił do szpitala w Toruniu. Mężczyznom została pobrana krew do badań.
Chełmińscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

.

20 XI – Nietrzeźwy kierowca auta

Policjanci z chełmińskiej drogówki zatrzymali kierowcę VW Transita, który„wydmuchał” ponad 2,5 promila. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

20.11 o godz. 17:30 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierowcę VW Transita. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 31-latek jadący w Trzebiełuchu „wydmuchał” ponad 2,5 promila.

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

18 XI – Odpowie za posiadanie amfetaminy

Trzy lata więzienia grożą 22-latkowi z powiatu chełmińskiego, który został zatrzymany w Chełmnie z amfetaminą 1,37 grama. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator i sąd.

W piątek 18.11 o godz. 17:35 policjanci z chełmińskiej patrolówki patrolowali ulice naszego miasta. Będąc na ul. Dominikańskiej zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem ZIP. Podczas kontroli kierowca zaczął nerwowo zachowywać się i uciekać ale już po chwili znalazł się w rękach policjantów. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić przyczynę takiego zachowania. Wkrótce wszystko było jasne, mężczyzna z kieszeni od spodni wyciągnął papierowe zawiniątko, w którym były grudki białego proszku . W celu wyjaśnienia sprawy kierowca pojazdu został zatrzymany. Po przesłuchaniu został zwolniony. Zabezpieczony biały proszek poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina.

Wobec faktu, że posiadanie środków odurzających jest zabronione ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii 22-letni mieszkaniec naszego powiatu wkrótce usłyszy zarzut i za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

.

Apelujemy do kierowców o rozwagę na drodze

Nadchodząca zima i zmieniające się warunki drogowe z pewnością nie sprzyjają kierowcom poruszającym się po drogach. Kilku kierowców już zdążyło się przekonać, że na śliskiej nawierzchni trudno jest opanować pojazd. Policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu i dostosowanie prędkości do panujących na jezdni warunków.

W piątkowe popołudnie (11.11.) w miejscowości Wielkie Łunawy kierująca oplem jadąc drogą z Paparzyna straciła panowanie nad autem i wjechała do rowu.
W niedzielny poranek (13.11.) w Grzybnie kierująca sharanem również nie dostosowała prędkości auta i wypadając z drogi uderzyła w ogrodzenie posesji.

Na szczęście uczestnikom nic poważniejszego się nie stało. Kobiety kierujące autami zostały ukarane mandatami karnymi.

.

4 XI – Czujny nie tylko na służbie

Zastępca Naczelnika chełmińskiego wydziału prewencji w dniu wolnym od służby zatrzymał sprawcę kradzieży paliwa ze stacji paliw. Widząc dziwne zachowanie mężczyzny postanowił przyjrzeć mu się baczniej. Gdy zauważył, że „klient” stacji bez uiszczenia zapłaty wsiada do auta i szybko odjeżdża, postanowił ruszyć za sprawcą. Po przekazaniu informacji o kradzieży zatrzymali go do wyjaśnienia świeccy policjanci.

W minioną sobotę (4.11.) policjant z chełmińskiej komendy w czasie wolnym od służby pojechał swoim autem na jedną ze stacji paliw na terenie powiatu świeckiego. Będąc już na terenie stacji zauważył mężczyznę, który tankując swoje auto nerwowo się zachowywał i rozglądał. Policjant postanowił nie „spuszczać z niego oka” gdyż takie zachowanie nie należało do naturalnych. Po zatankowaniu pojazdu mężczyzna wsiadł do auta i szybko odjechał, nie uiszczając zapłaty. Policjant ruszył za nim, a informację o kradzieży przekazał telefonicznie dyżurnemu świeckiej policji. Po przejechaniu kilku kilometrów mężczyzna chyba zorientował się, że ma „towarzystwo” i zjechał w polną drogę. Po krótkiej jeździe skończyła się droga i „uciekinier” zatrzymał auto. Wówczas policjant wysiadł ze swojego samochodu i pokazując policyjną legitymację pouczył mężczyznę, że ma pozostać w aucie i czekać na przybycie policyjnego patrolu. Po kilku minutach „uciekinier” był już w rękach świeckich policjantów, a funkcjonariusz z chełmińskiej komendy mógł spokojnie wrócić do swoich zajęć w wolnym dniu.

3 XI -Chciał przekupić policjantów

Policyjne zarzuty złożenia obietnicy udzielenia korzyści majątkowej policjantowi przeprowadzającemu czynności usłyszał kierowca ciężarowego auta, który za przekroczenie prędkości miał zostać ukarany mandatem karnym. Dziś usłyszy te same zarzuty w prokuraturze. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

3.11. po południu policjanci z chełmińskiej drogówki pełnili służbę na drogach gminy Stolno. W Paparzynie, gdzie z uwagi na teren zabudowany obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h postanowili sprawdzić czy wszyscy kierowcy stosują się do tego przepisu. Około godziny 17.30 zatrzymali kierowcę ciężarowego auta, który jechał z prędkością 72 km/h. W związku z faktem, że 36-letni mężczyzna jadący Dafem przekroczył prędkość o 22 kilometry policjanci poinformowali go, że popełnił wykroczenie, za które grozi kara grzywny w postaci mandatu karnego. Mieszkaniec powiatu sochaczewskiego zasugerował jednemu z policjantów, że w zamian za odstąpienie od ukarania mandatem i nałożenia punktów karnych przekaże mu kwotę stu złotych. Po złożeniu takiej obietnicy mundurowi poinformowali go, że popełnił przestępstwo łapownictwa. Celem wyjaśnienia sprawy mężczyzna został zatrzymany i jeszcze wczoraj usłyszał policyjne zarzuty. Po tym fakcie został zwolniony. Dziś usłyszy prokuratorskie zarzuty.

Za obietnicę udzielenia korzyści majątkowej grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

.

1 XI – Wczorajsze święto przebiegło bez poważniejszych zdarzeń

Dzień Wszystkich Świętych przebiegł na terenie powiatu chełmińskiego spokojnie. Policjanci odnotowali jedną kolizję drogową, kilka razy byli wzywanie do nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów w okolicy cmentarzy. Niestety znalazł się również kierowca, który mimo wzmożonego ruchu na wszystkich odcinkach dróg i trudnych warunków pogodowych jechał z nadmierną prędkością. Poważniejszych zdarzeń policjanci na szczęście nie odnotowali. W dalszym ciągu trwa jeszcze ogólnopolska akcja ZNICZ 2016, w trakcie której policjanci czuwają nad bezpieczeństwem osób odwiedzających cmentarze oraz podróżujących po drogach.

Do kolizji drogowej doszło 1 listopada br po godzinie 10.00 na drodze w Wielkim Czystym. Według ustaleń funkcjonariuszy kobieta jadąca oplem corsą nie zachowała bezpiecznej odległości i najechała na tył auta tej samej marki. Za powyższe wykroczenie została ukarana mandatem i punktami karnymi.
Tego samego dnia przed godziną 17.00, czyli wówczas gdy zapadł już zmrok i widoczność była bardzo ograniczona a ruch na drogach i poboczach dość spory, znalazł się kierowca bez wyobraźni. Jadąc w Paparzynie przez teren zabudowany przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h. 42-letni mieszkaniec Grudziądza kierujący osobowym fordem został ukarany mandatem i punktami karnymi. Stracił również prawo jazdy, które policjanci przekażą do organu wydającego dokument.

Policjanci nadal apelują do kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności na drogach i w okolicach cmentarzy, gdzie nadal panuje wzmożony ruch. Pieszym przypominają o zakładaniu elementów odblaskowych, których noszenie poza terenem zabudowanym jest obowiązkowe. Apelują również do osób poruszających się w terenie zabudowanym, jednak nie oświetlonym, aby również mieli przy sobie odblaski. Każda osoba wyposażona w takie elementy jest bardziej widoczna na drodze co zmniejsza ryzyko potrącenia.

.

31 X – „Na podwójnym gazie” z rana

Dwóch nietrzeźwych kierujących zatrzymali w poniedziałkowy poranek chełmińscy policjanci. Trzeci nietrzeźwy wyeliminowany został z ruchu późną nocą. Wszyscy trzej odpowiedzą wkrótce przed sądem, wcześniej usłyszą zarzuty. Kierowcom aut grozi im kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Rowerzysta odpowie za wykroczenie.

W miniony poniedziałek (31.10.) kilka minut po godzinie 8.00 policjanci z unisławskiego posterunku zatrzymali jadącego ulicą Żwirki i Wigury w Unisławiu kierowcę opla corsy. W trakcie badania na zawartość alkoholu w organiźmie 40-latek „wydmuchał” prawie dwa promile.
Godzinę później ulicą Szosa Grudziądzka w Chełmnie policjanci z patrolówki zatrzymali kierowcę volkswagena. 48-letni mężczyzna siedzący za kierownicą miał 1,2 promila alkoholu w organiźmie.
Nocą, tą samą ulicą, jechał 46-letni rowerzysta. Mężczyzna poddany badaniu „wydmuchał” prawie dwa promile.

Pijani kierowcy w porę zostali wyeliminowani z ruchu. Za swoje nieodpowiedzialne postępowanie odpowiedzą wkrótce przed sądem. Wcześniej usłyszą zarzuty jazdy w stanie nietrzeźwości po drodze publicznej.

..

30 X – Postanowił zamienić koła na lepsze

Na nietypowy pomysł wpadł w miniony weekend jeden z mieszkańców naszego powiatu. Wiedząc o tym, że na terenie jednej z posesji w Górnych Wymiarach parkowane są pojazdy ciężarowe postanowił pojechać tam i podmienić koła na lepsze. Długo jednak jego ciężarówka nie posiadała nowego ogumienia ponieważ jeszcze tego samego dnia śledczy odzyskali skradzione mienie.

30.10. tuż po południu dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację, że na terenie jednego z placów w Górnych Wymiarach kręcą się jacyś mężczyźni, najprawdopodobniej odkręcają koła od ciężarówki. Gdy policjanci pojechali na miejsce nie zastali już nikogo. Ustalili natomiast, że w jednym z aut rzeczywiście brakuje czterech kół (konkretnie od naczepy). Zebrane informacje w tej sprawie doprowadziły mundurowych do osoby, która zdążyła już koła przełożyć do swojej ciężarówki. Jeszcze tego samego dnia zatrzymany do wyjaśnienia sprawy 29-letni mieszkaniec gminy Chełmno przyznał się do kradzieży czterech opon wraz z felgami. Tłumaczył, że ogumienie od jego auta było już bardzo zużyte więc mając wiedzę o parkujących na placu w Górnych Wymiarach ciężarówkach postanowił podmienić koła. Jego dwaj koledzy, z którymi pojechał na plac zostali przesłuchani w charakterze świadków. Nie mieli wiedzy, że jadą pomagać w nielegalnej sprawie. Skradzione rzeczy trafiły już do prawdziwego właściciela.

Za kradzież cudzego mienia grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

.

28 – 29 X – Kolizje w trakcie weekendu

Do dwóch kolizji drogowych doszło w miniony weekend na terenie powiatu chełmińskiego. Na szczęście w obu przypadkach obyło się bez poważniejszych skutków.

W piątkowe popołudnie (28.10.) w Chełmnie na ulicy Hallera kierowca mitsubishi w trakcie wycofywania z parkingu uderzył w prawidłowo przejeżdżającego fiata.

Następnego dnia (29.10.) również po południu kierowca jadący autostradą A1 w stronę Łodzi, na wysokości Lisewa zjechał nagle na lewą stronę drogi i uderzył w barierę ochronną rozdzielającą pasy ruchu. Powodem takiego manewru było nie dostosowanie prędkości auta do panujących warunków drogowych.

Zarówno sprawca kolizji na ulicy Hallera w Chełmnie jak i kierowca jadący autostradą zostali ukarani mandatami i punktami karnymi.

.

20 X – Kolizja w Chełmnie

Popołudniu chełmińscy policjanci przyjęli jedno zgłoszenie o zdarzeniu drogowym. Kolizja miała miejsce na drodze krajowej nr 91 w Chełmnie. Na szczęście kierowca nie odniósł poważniejszych obrażeń. Sprawczyni została ukarana mandatem karnym.

20.10 o godz. 17:20 dyżurny chełmińskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na drodze krajowej nr 91. Kierująca vw passat nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego wpadła w poślizg, straciła panowanie nad pojazdem i wpadła do przydrożnego rowu.

Sprawczyni zdarzenia drogowego była trzeźwa Została ukarana mandatem karnym.

.

10 X – Uderzył w motorowerzystkę

Chełmińscy policjanci ustalają przyczyny i okoliczności wypadku, w którym obrażeń ciała doznała motorowerzystka. Wstępne ustalenia wskazują, że kierowca auta wymusił pierwszeństwo. W chwili wypadku kierujący pojazdami byli trzeźwi.

Wczoraj przed południem (10.10.) dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym w Kijewie Szlacheckim. Z relacji kierowcy osobowego auta wynikało, że przed chwilą zderzył się z motorowerem i potrzebna jest pomoc lekarska. W miejsce wypadku zostali skierowani policjanci ruchu drogowego oraz służby medyczne i straż pożarna. Funkcjonariusze po przybyciu na miejsce ustalili wstępną wersję zdarzenia na podstawie oświadczeń uczestników. Wynika z niej, że 45-letnia motorowerzystka jechała drogą z pierwszeństwem w stronę Szymborna, z drogi podporządkowanej natomiast wyjeżdżał 28-letni kierowca opla astry. Do zderzenia doszło na skrzyżowaniu dróg. Wskutek uderzenia kobieta doznała obrażeń ciała i helikopterem została przetransportowana do bydgoskiego szpitala. Na miejscu, bez obrażeń pozostał kierowca astry. Został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organiźmie. Był trzeźwy.

Policjanci przeprowadzili oględziny na miejscu wypadku. Zebrany materiał i zabezpieczone ślady pozwolą ustalić wszystkie przyczyny i okoliczności wczorajszego wypadku.

 

8 X – Wystarczyła chwila nieuwagi

Zbyt mała odległość pomiędzy pojazdami oraz brak zachowania należytej ostrożności było powodem dwóch kolizji drogowych. Obie miały miejsce na odcinkach drogi krajowej K91.

W sobotnie popołudnie (8.10.) dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym na skrzyżowaniu ulicy Łunawskiej z drogą krajową K91 w Chełmnie. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że kierująca fordem jadąc drogą z pierwszeństwem w stronę Świecia nie zachowała bezpiecznej odległości w wyniku czego nie zdążyła wyhamować i uderzyła w tym ciężarowego mana, który zatrzymał się przed sygnalizatorem świetlnym.
W niedzielę wieczorem (po godzinie 20.00) również na drodze K91, tym razem na wysokości Wielkiego Czystego kierująca fordem ka najechała na tył volkswagena, który wykonywał skręt w lewo.

W obu zdarzeniach obyło się bez poważniejszych obrażeń. Kobiety, które nie zachowały bezpiecznej odległości od poprzedzających pojazdów zostały ukarane mandatami i punktami karnymi.

.

7 X – Wymusił pierwszeństwo na drodze

Do dwóch kolizji, których przyczyną było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, doszło w miniony weekend na terenie powiatu chełmińskiego. Obie zakończyły się na szczęście bez poważniejszych skutków. Uczestnicy byli trzeźwi. Sprawcy ukarani mandatami.

W ubiegły piątek (7.10.) przed godziną 17.00 w miejscowości Bruki Unisławskie kierowca osobowego audi podczas włączania się do ruchu z drogi gminnej nie udzielił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z prawidłowo jadącym daewoo lanosem.

Niespełna godzinę później w Chełmnie kierujący skodą wyjeżdżając z ulicy Planty Kolejowe zderzył się z jadącym drogą z pierwszeństwem (ulicą Dworcową) bmw.,

W obu przypadkach uczestnicy nie odnieśli poważniejszych obrażeń, uszkodzone zostały natomiast pojazdy. Kierowcy, którzy doprowadzili do zdarzeń zostali ukarani mandatami i punktami karnymi.

.

7 X – Rowerzystka potrącona przez auto

Z obrażeniami ciała trafiła wczoraj do szpitala rowerzystka potrącona przez osobowe auto. Na szczęście poszkodowana nie doznała poważniejszych urazów. Zarówno kierujący samochodem jak i rowerzystka byli trzeźwi. Policjanci wszczęli postępowanie mające na celu wyjaśnienie wszystkich okoliczności zdarzenia.

07.10. tuż przed godziną 15.00 dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Unisławiu. Z treści zgłoszenia wynikało, że na jednym ze skrzyżowań auto potrąciło rowerzystkę. Dyżurny skierował do Unisławia patrol funkcjonariuszy ruchu drogowego, którzy ustalili, że kobieta jadąca rowerem ulicą Wiślaną została uderzona przez citroena wyjeżdżającego z ulicy Parkowej. Kobieta znajdowała się na drodze z pierwszeństwem. W wyniku odniesionych obrażeń 38-letnia rowerzystka trafiła do toruńskiego szpitala. Na szczęście jej obrażenia nie okazały się bardzo poważne. Za spowodowanie kolizji drogowej 38-letni kierowca citroena został ukarany mandatem karnym. W chwili zdarzenia kierowcy byli trzeźwi.

.

6, 7 X – Nie dostosowali prędkości

W wyniku nie dostosowania prędkości do warunków drogowych panujących od wczoraj w powiecie chełmińskim dwaj kierowcy spowodowali kolizje drogowe. Na szczęście obyło się bez poważniejszych skutków. Jeden z kierowców po badaniach lekarskich został zwolniony do domu.

06.10. przed południem w Krusinie kobieta jadąca fordem nie dostosowała prędkości do warunków drogowych i na mokrej nawierzchni wpadła w poślizg i uderzyła w słup telefoniczny a następnie wjechała w pole.

Tuż po północy (07.10.) jadący osobowym seatem drogą krajową nr K91 w Storlusie również w wyniku nie dostosowania prędkości najechał na tył mercedesa skręcającego na skrzyżowaniu w lewo. W wyniku uderzenia kierujące mercedesem doznał obrażeń ciała i trafił do szpitala. Na szczęście po badaniach został zwolniony do domu.

W obu przypadkach uczestnicy byli trzeźwi. Kierowcy, którzy doprowadzili do kolizji zostali ukarani mandatami i punktami karnymi.

.

6 X – Pijany motorowerzysta

Dwa lata pozbawienia wolności grozi motorowerzyście, który wczoraj jechał pijany drogą w Żyglądzie. Zatrzymany do kontroli drogowej „wydmuchał” prawie dwa i pół promila.

Późnym popołudniem 06.10. policjanci z chełmińskiej drogówki patrolowali drogi w gminie Papowo Biskupie. Tuż przed godziną 18.00 w Żyglądzie (droga Żygląd – Bajerze) zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę. W trakcie kontroli okazało się, że 44-letni kierowca jest nietrzeźwy. Poddany badaniu na zawartość alkoholu w organiźmie „wydmuchał” prawie dwa i pół promila.

Jednoślad, którym poruszał się mieszkaniec gminy Papowo został odholowany na parking strzeżony, jego właściciel po wykonaniu czynności został zwolniony do domu.

Za jazdę motorowerem w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

2 X – Jeździł quadem ulicami Unisławia „po pijaku”

W niedzielne popołudnie dwaj bracia z gminy Kijewo Królewskie postanowili pojeździć sobie quadem oraz motorowerem po okolicznych miejscowościach. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że jeden z nich był pijany, a drugi jechał bez uprawnień. Na szczęście w porę trafili na policyjny patrol, który zatrzymał braci na ulicy Żwirki i Wigury w Unisławiu do kontroli drogowej. Okazało się, że 17-letni motorowerzysta kierował bez uprawnień, za co został ukarany mandatem karnym. 26-latek natomiast kierując czterokołowcem nie tylko dopuścił się jazdy bez uprawnień. Prowadził pojazd bez aktualnych badań technicznych oraz bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niestety, w okazało się również, że był pijany. Wynik to ponad jeden promil.
Obaj mężczyźni natychmiast zakończyli swoją jazdę a pojazdy, którymi podróżowali zostały przekazane rodzinie.

Wkrótce 26-latek trafi ponownie do komendy, gdzie usłyszy zarzuty jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Ponadto odpowie za jazdę bez uprawnień pojazdem bez obowiązkowych ubezpieczeń i badań.

.

30 IX – Uciekł bo był pijany

Dwa lata pozbawienia wolności grożą kierowcy opla, który w piątkowe popołudnie uderzył w drzewo a następnie uciekł pozostawiając auto. jak się później okazało – uciekł – bo był pijany.

W piątkowe popołudnie (30.09.) dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację na numer alarmowy, że przed chwilą na drodze prowadzącej z Papowa Biskupiego Do Niemczyka osobowe auto uderzyło w drzewo. Z informacji wynikało również, że mężczyzna siedzący za kierownicą opuścił pojazd i oddalił się w kierunku Niemczyka. Dyżurny skierował na miejsce zdarzenia patrol mundurowych. Policjanci faktycznie nie zastali na miejscu uczestników zdarzenia dlatego też opatrolowali teren. Jadąc w kierunku Niemczyka policjanci zauważyli dwóch mężczyzn idących polem w kierunku drogi. Na początku panowie usilnie uświadamiali funkcjonariuszy, że obrażenia jakie ma jeden z nich powstały w wyniku szarpaniny pomiędzy nimi. Ich wersja jednak nie przekonała policjantów i obaj mężczyźni zostali zatrzymani do wyjaśnienia. Na podstawie ustaleń oraz zeznań świadków mundurowi wykluczyli udział w zdarzeniu jednego z mężczyzn i zwolnili go. Drugi z mężczyzn natomiast przyznał się, że obrażenia jakie posiada są jednak spowodowane uderzeniem w drzewo oplem vectrą,którym jechał sam. Szybko ustalono również, że powodem ucieczki był stan trzeźwości 20-latka ponieważ w trakcie badania wynik wskazał ponad dwa promile. Dla potwierdzenia, że mieszkaniec gminy Papowo Biskupie w chwili zdarzenia był pijany pobrano mu krew do badań laboratoryjnych.

Jeśli potwierdzi się, że jechał autem pijany usłyszy zarzuty. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

22 IX – Na podwójnym gazie od rana

Czterech nietrzeźwych kierujących zatrzymali wczoraj rano chełmińscy policjanci. Trzech z nich odpowie za przestępstwa, jeden za wykroczenie. Kierowcom samochodów mundurowi zatrzymali prawa jazdy.

22.09. wczesnym rankiem policjanci z chełmińskiej drogówki postanowili sprawdzić czy osoby kierujące wszelkiego rodzaju pojazdami rozpoczynają dzień „na trzeźwo”. Sześciu policjantów wzięło „pod lupę” drogi gmin Lisewo oraz Stolno i łącznie poddali sprawdzeniu prawie pięćset osób siedzących za kierownicą. Niestety, wystarczyły zaledwie dwie godziny aby przekonać się, że nie wszyscy cenią sobie bezpieczeństwo na drodze. Już o godzinie 7.00 w Kornatowie zatrzymali motorowerzystę jadącego „wężykiem”. 52-letni mężczyzna w trakcie badania stanu trzeźwości „wydmuchał” ponad trzy promile.
Przed godziną 9.00 w Linowcu 37-letni kierowca fiata miał pół promila. Kilkanaście minut później w Bartlewie jadący osobowym alfa romeo 53-latem „wydmuchał” dwa razy więcej. W tym samym czasie drugi patrol zatrzymał w Gorzuchowie 36-latka kierującego oplem astrą. Jego wynik to prawie dwa i pół promila alkoholu w organiźmie.

Czwórka nietrzeźwych kierowców swą podróż zakończyła w komendzie, skąd po wykonaniu czynności została zwolniona. Zanim jednak kierowcy aut (opla, fiata i alfy) opuścili mury komendy policjanci zatrzymali ich prawa jazdy. Gdy wytrzeźwieją ponownie stawią się do jednostki aby usłyszeć zarzuty. Trójka z nich odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości za co grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Kierujący fiatem odpowie za wykroczenie. Grozi mu kara aresztu albo grzywny.

.

19 IX – Prawie 60 kilogramów suszu tytoniowego

Prawie 60 kilogramów suszu tytoniowego zabezpieczyli wczoraj chełmińscy policjanci na terenie jednej z posesji w gminie Stolno. Śledczy ustalili, że właścicielka zabezpieczonej plantacji uprawiała ją w przydomowym ogródku. Uszczuplenia podatku akcyzowego wyniosły ponad 26 tysięcy złotych na szkodę Skarbu Państwa.

Wczoraj po południu (19.09.) funkcjonariusze wydziału kryminalnego chełmińskiej komendy zapukali do mieszkania 60-letniej kobiety ponieważ z informacji zebranych dotychczas wynikało, że może ona mieć związek z nielegalną uprawą i sprzedażą suszu tytoniowego. Podejrzenia śledczych okazały się trafne. W pomieszczeniach należących do mieszkanki gminy Stolno łącznie policjanci zabezpieczyli prawie 60 kilogramów zebranego i poddanego suszeniu tytoniu. Kobieta część roślin suszyła na strychu budynku, część natomiast porozwieszała w ogrodzie. Jak sama oświadczyła zebrane zbiory wcześniej uprawiała w przydomowym ogródku.

Za przechowywanie wyrobów akcyzowych wbrew przepisom ustawy karno-skarbowej kobieta usłyszała zarzuty. Swoim działaniem uszczupliła należności na rzecz Skarbu Państwa w wysokości ponad 26 tysięcy złotych. Zabezpieczony susz wraz z całością zgromadzonego materiału dowodowego zostanie przekazany do Urzędu Celnego celem podjęcia dalszych czynności w tej sprawie.

.

16 IX – Naraził skarb Państwa na straty

Mieszkaniec naszego powiatu odpowie za posiadanie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Tak zwaną „krajankę” oraz papierosy różnych marek śledczy znaleźli w jego mieszkaniu na terenie gminy Stolno. Straty na rzecz Skarbu Państwa wynoszą prawie 4 tysiące złotych.

W miniony piątek wieczorem (16.09.) policjanci z chełmińskiej komendy zatrzymali do wyjaśnienia 52-letniego mężczyznę, który w swoim mieszkaniu posiadał wyroby tytoniowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Mieszkaniec gminy Stolno w dziesięciu foliowych workach miał ponad 4 kilogramy tytoniu tzw. krajanki oraz 17 paczek papierosów różnych marek. Na wyrobach tych ciążyły należności z tytułu podatku akcyzowego, których właściciel tytoniu w żaden sposób nie uregulował. Śledczy ustalili, że posiadacz nielegalnego towaru naraził Skarb Państwa na straty w kwocie ponad trzech i pół tysiąca złotych.

Jeszcze tego samego dnia 52-latek usłyszał zarzuty dotyczące posiadania wyrobów akcyzowych wbrew przepisom ustawy karno-skarbowej. Całość materiałów w tej sprawie wraz z zabezpieczonym towarem zostanie przekazana do Urzędu Celnego w Toruniu, zgodnie z właściwością rzeczową.

ess1474356558204

.

16 IX – Pijany za kierownicą zestawu ciężarowego

Ponad dwa i pół promila miał w organiźmie kierowca tira, który załadowany towarem jechał z Gdynia do Konina. W porę wyeliminowali go z dalszej jazdy chełmińscy policjanci, którzy zwrócili uwagę na powolną jazdę auta i to poboczem drogi krajowej.

W piątkowy wieczór (16.09.) przed godziną 21.00 policjanci ruchu drogowego chełmińskiej komendy patrolowali drogę krajową K91. Będąc w Grubnie zauważyli jadący od strony Świecia zestaw ciężarowy. Auto jechało bardzo wolno, do tego pasem awaryjnym. Mundurowi postanowili sprawdzić dlaczego kierowca (pomimo braku ograniczenia prędkości w tym miejscu) jedzie z tak małą prędkością. Podejrzewali, że kierowca jest zmęczony. Jakież było ich zdziwienie gdy po zatrzymaniu pojazdu drzwi od kabiny otworzył im mężczyzna siedzący za kierownicą, od którego czuć było silną woń alkoholu. Policjanci zbadali stan trzeźwości 49-latka. Pierwsze badanie wykazało 2,4 promila. Wynik drugiego badania przeprowadzonego po kilkunastu minutach niestety był już wyższy o 0,30 promila. Reasumując, kierowca przewożący towar z Gdyni do Konina miał w organiźmie aż 2,7 promila alkoholu. Mieszkaniec Torunia po wykonaniu niezbędnych czynności został zwolniony, zestaw ciężarowy odholowano na parking strzeżony.

Mężczyźnie grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

Wydały go kamery

Zarzuty uszkodzenia czterech pojazdów usłyszał wczoraj mieszkaniec Chełmna. W trakcie składania wyjaśnień przyznał się do popełnienia tych wykroczeń i dobrowolnie poddał się karze, O jego dalszym losie zadecyduje sędzia rejonowy.

W połowie sierpnia br chełmińscy policjanci przyjęli cztery zawiadomienia od właścicieli pojazdów zaparkowanych na osiedlu Raszei o uszkodzeniu należących do nich aut. Z treści zawiadomień wynikało, że do połamania wycieraczek przednich i tylnych szyb oraz do uszkodzenia lusterek bocznych doszło w trakcie tzw. długiego sierpniowego weekendu na osiedlowym parkingu. Wandal jako cel obrał sobie fiata, peugota, rovera oraz kia.

Po przyjęciu zawiadomień policjanci wszczęli postępowania, w trakcie których zabezpieczyli między innymi zapisy z kamer monitoringu. Po przejrzeniu zapisów mundurowi szybko wytypowali potencjalnego sprawcę. Okazał się nim 24-letni mieszkaniec Chełmna, który wczoraj (13.09.) po obejrzeniu filmu z swoim udziałem przyznał się do popełnienia wykroczeń i dobrowolnie poddał się karze.

Za niszczenie cudzej rzeczy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

.

13 IX – Będąc na ucieczce z placówki włamał się dwukrotnie do kiosku

Przebywający od dwóch lat w placówce wychowawczej piętnastolatek postanowił nie powrócić z kolejnego urlopu spędzanego w miejscu zamieszkania do ośrodka tylko włamać się do kiosku i zabrać papierosy oraz słodycze. Przestępczy czyn tak mu się spodobał, że zdecydował się po kilku dniach włamać do tego samego obiektu drugi raz. 13.09. został zatrzymany i po złożeniu wyjaśnień przewieziony do placówki, w której powinien być już od kilku dni.

Na początku września (3.09.) chełmińscy policjanci otrzymali informację o włamaniu do kiosku mieszczącego się przy ulicy Młyńskiej w Chełmnie, z którego sprawca ukradł wyroby tytoniowe warte około 500 złotych. Kilka dni później (13.09.) do tego samego obiektu dokonano włamania po raz drugi i tym razem oprócz papierosów i tytoniu sprawca zabrał również słodycze. Właściciel kiosku oszacował straty dwa razy wyższe niż poprzednio. W sprawie obu włamań policjanci wszczęli postępowanie. Oczywiście natychmiast po każdym zgłoszeniu śledczy zabezpieczali ślady na miejscu przestępstwa oraz zbierali informacje na temat ewentualnych sprawców.

13.09. po południu do chełmińskiej komendy trafił piętnastolatek, wobec którego sąd rodzinny wydał nakaz doprowadzenia do placówki wychowawczej gdyż młodzieniec nie powrócił do niej w terminie po zakończonym urlopie. Zanim jednak nastolatek został odwieziony do ośrodka policjanci rozpytali go co „porabiał” w trakcie urlopu i po jego zakończeniu. Szybko okazało się, że to właśnie młody mieszkaniec naszego miasta dokonał obu włamań, a skradziony łup ukrył w miejscu zamieszkania. W trakcie przeszukania śledczy odzyskali większość skradzionych rzeczy. Po zakończeniu czynności z udziałem nieletniego trafił on do placówki wychowawczej.

W związku z tym, że sprawcą włamania jest osoba nieletnia materiały zgromadzone w tej sprawie zostaną przekazane do wydziału rodzinnego i nieletnich w chełmińskim sądzie, gdzie zapadnie decyzje o dalszym losie młodzieńca.

.

11 IX – Uderzył motocyklem w dwa auta

Najpierw pożyczył jednoślad, potem jadąc ulicami Chełmna uszkodził dwa zaparkowane pojazdy, a w ostateczności porzucił motocykl i uciekł. Następnego dnia sam stawił się do komendy i przyznał do spowodowania kolizji.

Wczorajszej nocy (11.09.) przed godziną 4.00 chełmińscy policjanci otrzymali informację, że na ulicy Kamionka motocyklista uderzył w dwa zaparkowane na poboczu jezdni pojazdy i odjechał z miejsca zdarzenia. Policjanci, którzy pojechali na miejsce faktycznie nie zastali sprawcy uszkodzeń peugota i renaulta. Opatrolowali więc pobliskie ulice i podwórka. Na jednej z posesji przy ulicy Kościelnej funkcjonariusze zauważyli opisem pasujący i uszkodzony motocykl. Stan motocykla wskazywał, że jeszcze przed chwilą miał on uruchomiony silnik. W związku z tym, że w pobliżu nie było jego kierowcy policjanci wezwali holownika i zabezpieczyli pojazd na parkingu strzeżonym. Ponadto ustalili właściciela jednośladu, który oświadczył ,że osobiście motorem nie jeździł tylko użyczył go koledze.

W niedzielne przedpołudnie do komendy stawił się 32-letni mieszkaniec Chełmna, który przyznał się do jazdy yamahą oraz do tego, że na łuku drogi (ulica Kamionka/Wodna) uderzył w dwa zaparkowane pojazdy. Za spowodowanie kolizji został ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Ponadto policjanci ukarali mężczyznę mandatem za jazdę motocyklem bez uprawnień.

.

10 IX – Pijany kierowca spowodował kolizję

Do policyjnego aresztu trafił w minioną sobotę kierowca osobowego auta, który na jednej z ulic Chełmna spowodował kolizję z nadjeżdżającym z przeciwka pojazdem a następnie odjechał. Zatrzymany kilkaset metrów od miejsca kolizji i poddany badaniu „wydmuchał” prawie półtora promila. Na szczęście uczestnikom zdarzenia nic poważniejszego się nie stało.

W sobotnią noc (10.09.) , około godziny 3.00 dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany (jak się później okazało ) przez poszkodowanego o zdarzeniu drogowym z udziałem dwóch pojazdów na ulicy Szosa Grudziądzka w Chełmnie. Z informacji wynikało również, że sprawca kolizji odjechał z miejsca i zatrzymał się dopiero kilkaset metrów dalej. Dyżurny skierował patrol policji celem ustalenia wszystkich okoliczności. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że kierowca osobowego audi na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwny pas i uderzył w bok prawidłowo jadącego poloneza. W wyniku uderzenia lekkich obrażeń ciała doznał kierowca jadący polonezem. Szybko okazało się jaki był powód brawurowej jazdy 37-letniego kierowcy audi i ucieczki z miejsca zdarzenia ponieważ podczas sprawdzania stanu trzeźwości mężczyzna wydmuchał prawie półtora promila.
Wobec zaistniałych okoliczności policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu sprawcy i osadzeniu go w policyjnym areszcie. Ponadto w trakcie badań lekarskich pobrano od kierującego krew celem potwierdzenia stanu trzeźwości.

W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie w powyższej sprawie. Zgromadzony materiał zdecyduje jakie i kiedy mężczyzna usłyszy zarzuty.

.

10 IX – Biały bus potrącił kobietę

Chełmińscy policjanci poszukują kierowcy białego busa, który w sobotni poranek potrącił idącą poboczem drogi kobietę i odjechał nie udzielając pomocy. Mundurowi proszą również o kontakt osoby, które były świadkami zdarzenia lub mają jakiekolwiek informacje w tej sprawie.

W minioną sobotę (10.09.) wczesnym rankiem, około godziny 5.20 dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał telefoniczną informację, że w okolicy skrzyżowania ulicy Łunawskiej z drogą krajową K91 leży na jezdni osoba, obok niej rower. Dyżurny natychmiast powiadomił pogotowie ratunkowe oraz wysłał na miejsce policyjny patrol. W związku z tym, że ekipa pogotowia zabrała poszkodowaną osobę na badania policjanci pojechali również do szpitala. Tam okazało się, że poszkodowaną osobą jest 53-letnia kobieta. Oświadczyła mundurowym, że szła lewym poboczem drogi K91 w stron Grubna (pchając rower) . Będąc tuż za skrzyżowaniem została uderzona przez białego busa. Kierowca auta nie zatrzymał się i nie udzielił kobiecie pomocy tylko odjechał w stronę Świecia.

W związku z tym faktem policjanci wszczęli postępowanie mające na celu, przede wszystkim, sprawcę kolizji oraz jej przyczyny i okoliczności. Osoby, które mają jakiekolwiek informacje w tej sprawie proszone są o kontakt z chełmińską jednostką policji (osobiście lub dzwoniąc na numer telefonu 56 677 42 00).

.

4 IX – Nietrzeźwy kierowca Renaulta

Do dwóch lat pozbawienia wolności grozi kierowcy osobowego auta, który wczoraj jechał ulicami Chełmna. Zatrzymany przez policyjny patrol wydmuchał prawie półtora promila.

Wczoraj po południu (4.09.) policjanci z chełmińskiej patrolówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego osobowym autem. Powodem zatrzymania było podejrzenie, że siedzący za kierownicą mężczyzna jest nietrzeźwy. Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się ponieważ w trakcie badania na zawartość alkoholu w organiźmie 49-letni kierowca „wydmuchał” prawie półtora promila.
Wprost z ulicy Wojska Polskiego, gdzie został zatrzymany trafił do komendy, skąd po wykonaniu czynności został zwolniony.

Wkrótce mieszkaniec Chełmna usłyszy zarzuty jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

2 IX – Stracił prawo jazdy za nadmierną prędkość

Co najmniej na trzy miesiące stracił prawo jazdy kierowca osobowego auta, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Za przekroczenie prędkości został ukarany również mandatem i punktami karnymi.

W miniony piątek (2.09.) policjanci z chełmińskiej drogówki pełnili służbę na drogach gminy Stolno. Tuż po południu, będąc w Wabczu, postanowili sprawdzić czy wszyscy kierowcy jadą przez teren zabudowany z odpowiednią prędkością. Niestety, nie musieli długo czekać na kierowcę, który za nic miał ograniczenie prędkości do 50 km/h i jechał swoim renaultem mając na liczniku 102 km.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, 27-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego, musiał oddać swoje prawo jazdy aby funkcjonariusze mogli odesłać je do organu wydającego dokument. Oprócz tego kierowca został ukarany kilkuset złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.

Policjanci apelują do kierowców poruszających się swoimi autami, szczególnie przez teren zabudowany lub na odcinkach z ograniczoną prędkością o zachowanie należytej ostrożności oraz o zastosowanie się do obowiązujących przepisów. Wabcz jest jedną z miejscowości, gdzie nieopodal ruchliwej krajowej drogi znajduje się szkoła podstawowa. W związku z rozpoczęciem się kolejnego roku szkolnego na tym odcinku pojawiają się dzieci i młodzież. Pozwólmy im więc bezpiecznie dotrzeć do celu.

.

1 IX – To miała być zwykła kolizja

Niezbyt groźna kolizja, do której doszło na jednej z ulic Chełmna spowodowała bardzo poważne konsekwencje dla jej uczestnika. W trakcie sprawdzania pojazdu w systemach informacyjnych policji okazało się, że auto jest poszukiwane. Kierowca trafił do komendy celem złożenia wyjaśnień. Jego auto zostało zabezpieczone na policyjnym parkingu.

W czwartkowe popołudnie (01.09.) dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany telefonicznie przez mieszkańca naszego miasta, że przed chwilą jego auto zostało uszkodzone przez zwisający nad ulicą kabel i prosi on o interwencję policji. Dyżurny skierował na ulicę Biskupią patrol ruchu drogowego. Funkcjonariusze dowiedzieli się, że mężczyzna jadąc samochodem w stronę ulicy Jastrzębskiego zahaczył o zwisający kabel uszkadzając przednią szybę. Stan trzeźwości kierowcy nie budził wątpliwości, był trzeźwy. W dalszej kolejności funkcjonariusze przystąpili do kolejnych standardowych procedur. Gdy sprawdzali pojazd w systemach informacyjnych policji okazało się, że jeep land rover jest poszukiwany. Ponadto auto nie miało obowiązkowego ubezpieczenia oraz aktualnych badań technicznych. Celem wyjaśnienia sprawy 50-letni mieszkaniec Chełmna trafił do komendy, skąd po złożeniu zeznań został zwolniony. Auto, którym właśnie wybierał się na ryby zostało zabezpieczone na policyjnym parkingu.

W przedmiotowej sprawie zostało wszczęte postępowanie. Jeśli potwierdzi się, że mężczyzna nabył pojazd w wyniku przestępstwa, może on usłyszeć zarzuty paserstwa, za co grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

.

1 IX – Od Iveco odpadło koło

W czwartek wieczorem (1.09.) w Stolnie na drodze K55 od dostawczego iveco odkręciło się lewe tylne koło, które uszkodziło jadącego prawidłowo volkswagena. Na szczęście nikomu nic się nie stało, uszkodzona jednak została jetta. Kierowcy byli trzeźwi.

30 VIII – Kierował peugotem z promilami w organiźmie

Ponad półtora promila alkoholu w organiźmie miał kierowca osobowego auta zatrzymany wczoraj w Kornatowie. Za przestępstwo jakiego się dopuścił wsiadając za kierownicę po alkoholu grozi mu teraz kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Przed godziną 18.00 30.08. policjanci z chełmińskiej drogówki pełnili służbę na drogach gminy Lisewo. Sprawdzali między innymi stan trzeźwości kierujących pojazdami. Będąc w Kornatowie zatrzymali do kontroli drogowej jadącego peugota. Kierujący nim 67-latek, jak się po krótkiej rozmowie okazało, było pijany. Urządzenie pomiarowe wskazało kolor czerwony więc policjanci przewieźli mężczyznę do komendy. Tu poddany badaniu „wydmuchał” ponad półtora promila.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mu teraz kara nawet do dwóch laty pozbawienia wolności.

.

29 VIII – Kolizja na autostradzie

Wczoraj po południu (29.08.) na odcinku autostrady w Drzonowie kierowca fiata jadąc w kierunku Gdańska najechał na tył hondy. Jak ustalili policjanci – przyczyną kolizji było zaśnięcie kierującego. Na szczęście uczestnikom nic poważniejszego się nie stało. Kierowca fiata został ukarany mandatem.

.

27 VIII – W kilka minut spowodowała dwie kolizje

Za spowodowanie dwóch kolizji, najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu, odpowie 35-latka jadąca osobowym autem przez miejscowości w gminie Kijewo Królewskie. Najpierw uderzyła w opla, po czym uciekając z miejsca zdarzenia uderzyła w drzewo. Badanie krwi wykaże czy i ile alkoholu miała w organiźmie kierująca astrą.

W sobotnie przedpołudnie (27.08.) dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację o kolizji w miejscowości Napole, gdzie miało dojść do zderzenia dwóch pojazdów. Dyżurny wysłał do tej miejscowości patrol mundurowych. Zanim jednak policjanci dotarli do Napola otrzymali informację od dyżurnego o kolejnym zdarzeniu drogowym, tym razem w miejscowości Bajerze (kilka kilometrów od Napola). Jak się później okazało obie kolizje spowodowała ta sama osoba.
Policjanci ustalili, że 34-letnia kobieta kierująca oplem astrą jadąc w kierunku Bajerza podjęła manewr wyprzedzania jadącego przed nią opla. W ostatniej jednak chwili zauważyła jadący z przeciwka kombajn i postanowiła zjechał na swój pas. Niestety nie zachowała bezpiecznej odległości i uderzyła w zafirę, którą również kierowała kobieta. Obie panie zatrzymały się i zaczęły rozmowę. Gdy poszkodowana zorientowała się, że sprawczyni jest wyraźnie pod wpływem alkoholu wezwała policję. Sprawczyni jednak nie zamierzała czekać na przyjazd mundurowych tylko szybko wsiadła do auta i odjechała w kierunku Bajerza. Odjechała tak szybko, że zapomniała o swoich dwóch pasażerach. Po przejechaniu dosłownie kilkuset metrów, w Bajerzu uderzyła autem w drzewo. W wyniku odniesionych obrażeń trafiła do szpitala. Zanim jednak pogotowie zabrało kobietę policjanci sprawdzili urządzeniem alco blow czy faktycznie kierująca jest pod wpływem alkoholu. W związku z tym, że urządzenie wskazało kolor czerwony (potwierdzający obecność alkoholu w organiźmie) 34-latce pobrano w szpitalu krew do badań.
Kierująca oplem zafirą nie odniosła żadnych obrażeń. Pasażerowie „uciekinierki” musieli dotrzeć do celu w własnym zakresie.

Jeśli potwierdzi się, że kierowała autem pod wpływem alkoholu może grozić jej kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

25 VIII – Czołowe zderzenie w Pilewicach

Do czołowego zderzenia dwóch aut doszło dziś w miejscowości Pilewice. Jedna osoba trafiła do szpitala. Policjanci na miejscu ustalili, że przyczyną było zjechanie na przeciwny pas ruchu jednego z pojazdów.

25 VIII, kilka minut po godzinie 12.00 dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał kolejne zgłoszenie o zdarzeniu drogowym. Tym razem do zderzenia dwóch pojazdów doszło w miejscowości Pilewice (gmina Stolno). Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że kierujący volkswagenem golfem najprawdopodobniej w wyniku nie opanowania pojazdu zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w nadjeżdżającą skodę fabię. W wyniku uderzenia 55-letnia kobieta jadąca skodą doznała obrażeń ciała i trafiła do szpitala. Zarówno kobieta jak i 28-letni kierowca golfa w chwili zdarzenia byli trzeźwi. Autami podróżowali sami.

W tej sprawie również wszczęte zostało postępowanie mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności zdarzenia.

.

25 VIII – Wymusiła pierwszeństwo na ruchliwym skrzyżowaniu

Chełmińscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności dzisiejszego wypadku, do którego doszło na skrzyżowaniu drogi krajowej z drogą powiatową w miejscowości Jeleniec. Wskutek zderzenia dwóch aut do szpitala trafiły trzy kobiety.

W południe 25.08. dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym w miejscowości Jeleniec. Z treści zgłoszenia wynikało, że są osoby ranne. Na miejsce skierowani zostali policjanci oraz straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Wstępnie policjanci ustalili, że 67-letnia kobieta kierując matizem w trakcie przejeżdżania przez drogę krajową K91 wymusiła pierwszeństwo i zderzyła się z prawidłowo jadącą mazdą. W wyniku uderzenia obrażeń ciała doznały wszystkie trzy kobiety podróżujące matizem (50, 67 i 83 lata). W chwili wypadku zarówno kierująca matizem jak i kierowca mazdy byli trzeźwi.

W celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności wypadku policjanci wszczęli postępowanie. Wstępne ustalenia na miejscu zdarzenia wykazały, że doszło do nie udzielenia pierwszeństwa przejazdu.

.

24 VIII – Jechał za szybko i po alkoholu

Do sądu trafi wkrótce postępowanie w sprawie przekroczenia dozwolonej prędkości oraz kierowania autem po użyciu alkoholu przez mieszkańca Gdańska zatrzymanego wczoraj na drodze w Wabczu.
Mężczyźnie grozi kara aresztu albo grzywny.

Przed południem (24.08.) policjanci ruchu drogowego z chełmińskiej komendy patrolowali drogi w gminie Stolno. Będąc w Wabczu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h (teren zabudowany) postanowili sprawdzić za pomocą urządzenia pomiarowego czy wszyscy jeżdżą z odpowiednią prędkością. Nie musieli długo czekać na nieodpowiedzialnego kierowcę po już po kilku minutach od rozpoczęcia pomiaru zatrzymali kierującego renaultem jadącego od strony Grudziądza. Jego auto w terenie zabudowanym jechało z prędkością 75 km/h. W trakcie rozmowy z 33-letnim mieszkańcem Gdańska mundurowi wyczuli woń alkoholu, co było podstawą do przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu. W trakcie badania urządzenie pomiarowe wykazało 0,5 promila.

W związku z tym faktem policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującemu oraz wezwali na miejsce holownik, który przewiózł pojazd na parking strzeżony.

W powyższej sprawie wszczęte zostało postępowanie w trybie karno-administracyjnym. Po jego zakończeniu materiały trafią do chełmińskiego sądu, gdzie sędzia po zapoznaniu się z ich treścią podejmie decyzje co do rodzaju i wymiaru kary.

.

22 VIII – Portfel znalazł się po zgłoszeniu

Portfel wraz z zawartością trafił dziś w ręce właścicielki, która w poniedziałkowe przedpołudnie zgłosiła fakt jego utraty. Według zgłoszenia kobieta miała utracić go na terenie jednego z chełmińskich sklepów .

W miniony poniedziałek (22.08.) dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał zgłoszenie o kradzieży portfela wraz z zawartością dokumentów i pieniędzy. Pokrzywdzona oświadczyła, że najprawdopodobniej utraciła go na terenie jednego ze sklepów w okolicy chełmińskiego rynku. Policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie od mieszkanki Chełmna i rozpoczęli postępowanie w tej sprawie.

Wieczorem do dyżurnego zadzwoniła pracownica sklepu wielobranżowego, która poinformowała policjanta o znalezieniu portfela. „Zguba” leżała w koszu z odzieżą. W ręce pracownicy „wpadła” podczas układania towaru. Dziś mundurowi dotarli do pokrzywdzonej, która oświadczyła, że portfel jest jej własnością. Jak wynika z okoliczności opisanych przez właścicielkę portfela musiała go pozostawić w koszu po obejrzeniu znajdującego się w nim towaru. Dzięki uczciwości personelu sklepu utracone rzeczy trafiły w odpowiednie ręce.

W związku z faktem odnalezienia „zguby” policjanci zakończyli postępowanie w przedmiotowej sprawie.

.

22 VIII – Motorowerzysta trafił do szpitala

Z obrażeniami ciała trafił wczoraj do szpitala motorowerzysta, który wywrócił się na jednej z ulic w Unisławiu. W chwili zdarzenia był trzeźwy. Policjanci wyjaśniają jaka była przyczyna upadku.

Po godzinie 16.00 (22.08.) dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację z numeru alarmowego, że na ulicy Szerokiej w Unisławiu wywrócił się jednośladem motorowerzysta. Na miejsce, oprócz funkcjonariuszy policji, zostali skierowani ratownicy medyczni z chełmińskiego pogotowia. Według oświadczenia 42-letniego kierowcy powodem wywrócenia pojazdu było wtargnięcie na jezdnię zwierzęcia. Mężczyzna, chcąc uniknąć uderzenia w kota zbyt mocno zahamował, w wyniku czego nie opanował motoroweru. W związku z odniesionymi obrażeniami poszkodowany został przewieziony do szpitala.

W sprawie wczorajszego zdarzenia policjanci wszczęli postępowanie mające na celu między innymi ustalenie właściciela zwierzęcia. Osobie, która będąc właścicielem, nie zachowuje należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia grozi kara grzywny albo kara nagany.

.

19 VIII

Tylko w miniony piątek chełmińscy policjanci odnotowali aż siedem kolizji drogowych, których przyczyną było między innymi niedostosowanie prędkości auta do warunków drogowych lub nieprawidłowo wykonywane manewry podczas jazdy. Na szczęście uczestnicy zdarzeń nie odnieśli poważniejszych obrażeń, uszkodzone zostały natomiast pojazdy, a w dwóch przypadkach bariery energochłonne na autostradzie.

O pierwszej kolizji dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację w piątek przed godziną 8.00. Według zgłoszenia kierowca osobowego volvo nie zachował bezpiecznej odległości jadąc autostradą w kierunku Gdańska (na odcinku Gorzuchowa) i najechał na tył opla. Kilka minut później kilkadziesiąt metrów przed zaparkowanymi na poboczu autami uczestniczącymi w kolizji doszło do bocznego zderzenia seata z ciężarowym dafem. Policjanci ustalili, że winę ponosi kierujący seatem, który wyjeżdżając z terenu MOP-a otarł się o prawidło jadącą w kierunku Gdańska ciężarówkę.

Godzinę później również na autostradzie w kierunku Gdańska, tym razem na wysokości Lisewa jadący osobowym oplem astrą zasnął za kierownicą i uderzył w barierę rozdzielającą pasy ruchu. Po chwili w stojące na lewym pasie uszkodzone auto uderzyła kobieta kierująca oplem. Niestety, kolejna nadjeżdżająca fordem kobieta nie zachowała należytej ostrożności oraz bezpiecznej odległości w wyniku czego uderzyła po raz kolejny w uszkodzoną wcześniej astrę oraz w mercedesa i audi jadących prawym pasem.

Przed godziną trzynastą policjanci otrzymali informację o zdarzeniu drogowym w miejscowości Bągart gdzie kierujący osobowym renaultem w trakcie wyprzedzania uderzył w lusterko mercedesa.

Późnym popołudniem na drodze krajowej w Stolnie kierowca jadący osobowym seatem w trakcie wykonywania skrętu w lewo zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka citroenem.

W opisanych wyżej zdarzeniach uczestnicy, na szczęście, nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Kierowcy, którzy nie zachowali odpowiedniej odległości i ostrożności podczas jazdy, wskutek czego doprowadzili do spowodowania kolizji zostali ukarani mandatami karnymi.

.

16 VIII – TIR blokował A1

We wtorek (16.08.2016 roku) na autostradzie A1 doszło do bardzo groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Około godziny 5.00 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał informację o tym, że na autostradzie A1 leży TIR. Na miejsce zdarzenia natychmiast zostali skierowani policjanci. Powiadomiono też załogę pogotowia ratunkowego i straż pożarną. Już po kilku minutach, gdy policjanci byli na miejscu okazało się, że pojazd ciężarowy całkowicie blokuje autostradę w kierunku Gdańska i ruch przez jakiś czas musi zostać wstrzymany. Zorganizowano objazdy przez Lisewo i przystąpiono do usuwania ciężarowego Mercedesa. Siła uderzenia ciężarówki w bariery energochłonne była tak duża, że obie osie zostały wyrwane z podwozia.

Z ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło ponieważ kierujący zmęczony był długa trasą i zasnął za kierownicą. Na szczęście mężczyźnie nic się nie stało.
Po kilku godzinach ciężkiej pracy ruch na A1 został odblokowany.

 

15 VIII – Zatrzymany nietrzeźwy

W dniu 15.08.2016 roku około 12.40 w miejscowości Klamry policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierującego pojazdem marki VW. 53 letni mężczyzna w wydychanym powietrzu miał 1.1 mg/l alkoholu. Kierującego po niezbędnych czynnościach zwolniono. Sprawę prowadzi KPP Chełmno.

 

14 VIII – Tragiczny wypadek w Stablewicach

W dniu dzisiejszym (14.08.2016 roku) około godziny 15.00 w miejscowości Stablewice (gmina Unisław) doszło do tragicznego wypadku. Na trasie z Unisławia do Bajerza pojazdem marki Opel podróżowało dwóch młodych mężczyzn. Na łuku drogi kierujący pojazdem nie zapanował nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i z ogromnym impetem uderzył w przydrożne drzewo. Dyżurny chełmińskiej komendy natychmiast skierował na miejsce policjantów oraz poinformował straż pożarną i pogotowie ratunkowe. Pierwsi na miejscu wypadku już po chwili byli policjanci z Unisławia. Siła uderzenia była tak duża, że aby wyciągnąć podróżujących mężczyzn i udzielić im pomocy należało użyć specjalistycznego sprzętu straży pożarnej. Pomimo prowadzonej reanimacji nie udało się uratować 35 – letniego kierowcy i 34 – letniego pasażera.
Policjanci z chełmińskiej komendy na miejscu zdarzenia zabezpieczyli ślady i ustalili świadków natomiast przyczynę śmiertelnego wypadku niebawem ustali śledztwo prowadzone przez chełmińskich policjantów, a nadzorowane przez prokuratora.

 

W dniu 12.08.2016 roku około godz. 03.50 w miejscowości Raciniewo funkcjonariusze Posterunku Policji w Unisławiu zatrzymali do kontroli 56 letniego mężczyznę, który kierował pojazdem marki Renault będąc w stanie nietrzeźwości. Wynik badania 0,47 mg/l. Mężczyznę po wstępnych czynnościach zwolniono.

W dniu 09.08.2016 roku około godz. 2.25 w Chełmnie na ul. Al 3-go Maja policjanci OPI zatrzymali do kontroli pojazd, którym podróżowało 5 młodych mężczyzn. W pojeździe (w schowku) policjanci ujawnili susz roślinny w ilości 0,6 grama. Wstępne badania dały wynik pozytywny dla marihuany. W toku dalszych czynności policjanci ustalili, że w/w środki narkotyczne należą do 20 -to letniego mieszkańca Chełmna kierującego pojazdem VW. W mieszkaniu kierującego ujawniono kolejną porcję suszu roślinnego, natomiast w mieszkaniu 18- to letniego pasażera ujawniono 52 szt tabletek ekstazy, około 3 gram marihuany i około 5 gram amfetaminy. Dwudziestolatkowi przedstawiono zarzut posiadania środków narkotycznych, natomiast młodszemu z nich przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków narkotycznych. Na wniosek policjantów KPP Chełmno 18 -to latek został doprowadzony do Sądu Rejonowego w Chełmnie, wobec którego Sąd zastosował 3 miesięczny areszt.

W dniu 08.08.2016 roku około godz. 20.40 w miejscowości Bajerze funkcjonariusze Zespołu Ruchu Drogowego KPP Chełmno zatrzymali do kontroli 64 letniego rowerzystę, który posiadał orzeczony przez Sąd Rejonowy w Chełmnie zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów.

W dniu 04.08.2016 roku około godz. 19.20 w miejscowości Chełmno na ul. Al. 3-go Maja 23 latek kierujący pojazdem Opel w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w prawidłowo kierującego pojazdem marki Renault. Uczestnicy zdarzenia trzeźwi, nie odnieśli obrażeń ciała. Kierujący pojazdem Opel nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, ukarany MKK.

W dniu 04.08.2016 roku około godz. 5.25 w miejscowości Grzybno 22 latek kierujący pojazdem Opel w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i następnie dachował. Kierujący nie odniósł obrażeń ciała, ukarany MKK.

W dniu 03.08.2016 roku około godz. 20.00 w miejscowości Kolno 23 latek kierujący pojazdem Mercedes w wyniku nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu wyjeżdżając z drogi gruntowej uderzył w prawidłowo kierującego pojazdem marki Audi. Uczestnicy zdarzenia trzeźwi, nie odnieśli obrażeń ciała. Kierujący Mercedesem ukarany MKK.

W dniu 02.08.2016 roku około godz. 9.15 w miejscowości Unisław ul. Dworcowa policjanci PP Unisław zatrzymali kierującego pojazdem marki Renault, który posiada orzeczony przez Sąd Rejonowy w Toruniu zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Kierującym okazał się 19 latek zam. powiat toruński. Mężczyzna po wykonaniu czynności zwolniony. Za niestosowanie się do orzeczonego przez sąd środka karnego podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W dniu 30.07.2016 roku około godz. 19.40 w miejscowości Trzebcz Szlachecki policjanci PP Unisław zatrzymali nietrzeźwego kierującego pojazdem marki Ford. Kierującym okazał się 29 latek zam. powiat chełmiński. Wynik badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 1,19 mg/l. Mężczyzna po wykonaniu czynności zwolniony.

W dniu 30.07.2016 roku około godz. 14.30 w miejscowości Chełmno na ul. Wodnej trzydziestojednoletni kierujący pojazdem Opel w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze straciła panowanie nad pojazdem i uderzył w znak drogowy a następnie w budynek Wodna 36. Kierujący jechał bez pasażerów, trzeźwy, bez obrażeń ciała, ukarany MKK.

W dniu 30.07.2016 roku około godz. 11.10 w miejscowości Dubielno dwudziestosześcioletni kierujący pojazdem Peugeot (zam. pow. wąbrzeski) w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu uderzył tył pojazdu marki Renault, który w wyniku siły uderzenia przesunął się i uderzył w pojazd marki VW. Kierujący pojazdem Peugeot i Renault jechał bez pasażerów. Kierowca VW wraz z pasażerką. Wszyscy uczestnicy zdarzenia trzeźwy, bez obrażeń ciała, sprawca ukarany MKK.

W dniu 29.07.2016 roku około godz. 14.20 w miejscowości Stolno dwudziestolatka kierująca pojazdem Opel w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze straciła panowanie nad pojazdem, wpadła w poślizg i dachowała. Kierująca jechała bez pasażerów, trzeźwa, ukarana MKK.

.

28 VIII – Uprawiał marihuanę w ogródku

Chełmińscy policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę marihuany. 30 letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego trafił do policyjnego aresztu. Już usłyszał zarzut nielegalnej uprawy za co grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Czasami upływa sporo czasu nim policjanci ustalą ostateczne fakty i doprowadzą do pozytywnego finału sprawy. Tak też było i tym razem. Chełmińscy funkcjonariusze od pewnego czasu podejrzewali, że jeden z mieszkańców gminy Stolno może posiadać narkotyki. 28.07. z rana postanowili zweryfikować swoje podejrzenia. Po przeprowadzonym przeszukaniu na terenie jego posesji kryminalni odkryli nielegalną uprawę marihuany. W trakcie wykonywanych czynności policjanci zabezpieczyli trzy krzewy konopii indyjskich. Nielegalna uprawa znajdowała się w ogródku przy pomieszczeniu gospodarczym. 30-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Już usłyszał zarzut za uprawę marihuany za co grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratora nałożono na niego poręczenie majątkowe. Po wykonanych czynnościach mężczyzna został zwolniony.

IMG_1993

.

27 VII – Zdarzenia drogowe

Nadmierna prędkość oraz nie zachowanie bezpiecznej odległości były przyczyną wczorajszych kolizji drogowych. Uszkodzeniu uległy auta. Uczestnicy nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

27.07 dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał dwa zgłoszenia o kolizjach drogowych w Chełmnie. Pierwsza miała miejsce o godz. 13:50 na Alejach 3-go Maja. Kierujący peugeot nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego będąc na łuku drogi skrzyżowanie z ul. Świętojerską stracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg i uderzył w barierki.

Drugie zdarzenie miało miejsce o godz. 20:10 na Szosie Grudziądzkiej. Policjanci będący na miejscu ustalili, że kierujący bmw nie zachował bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego vw i uderzył w jego tył.

Uczestnicy zdarzeń byli trzeźwy. Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi.

.

27 VII – Wpadł z amfetaminą

Trzy lata więzienia grożą 23-latkowi z powiatu chełmińskiego, który został zatrzymany w Chełmnie z amfetaminą 1,73 grama. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator i sąd.

W nocy z 26/27.07około godz. 00:15 policjanci z chełmińskiej patrolówki patrolowali ulice naszego miasta. Będąc na ul. Rynek zatrzymali do kontroli drogowej kierującego audi. Podczas kontroli jeden z pasażerów zaczął nerwowo się zachowywać. Funkcjonariusze postanowili wylegitymować osoby znajdujące się w pojeździe i sprawdzić przyczynę takiego zachowania. Wkrótce wszystko było jasne, policjanci w bagażniku auta znaleźli saszetkę należącą do 23 latka a w niej ujawnili dwa woreczki strunowe z białym proszkiem. W celu wyjaśnienia sprawy pasażer pojazdu został zatrzymany. Po przesłuchaniu został zwolniony. Zabezpieczony biały proszek poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina.

Wobec faktu, że posiadanie środków odurzających jest zabronione ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii 23-letni mieszkaniec naszego powiatu wkrótce usłyszy zarzut i za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności,.

.

25 VII – Odpowie za posiadanie tabletek ecstazy

Trzy lata więzienia grożą 19-latkowi z powiatu chełmińskiego, który w poniedziałek został zatrzymany w Chełmnie z tabletkami ecstazy. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator i sąd.

W poniedziałek (25.07) około godz. 23:20 z polecenia dyżurnego policjanci z chełmińskiej patrolówki udali się na ul. Łożyńskiego gdzie według zgłoszenia grupa osób ma zakłócać spokój. Będąc na miejscu jeden z mężczyzn na widok funkcjonariuszy zaczął nerwowo się zachowywać. Policjanci postanowili wylegitymować osobę i sprawdzić przyczynę takiego zachowania. Wkrótce wszystko było jasne, policjanci w saszetce, którą trzymał na pasie znaleźli pudełko od różańca a w nim ujawnili 25 sztuk tabletek ecstazy. W celu wyjaśnienia sprawy mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Po przesłuchaniu został zwolniony. Zabezpieczone tabletki poddano badaniu, które wykazało, iż są to tabletki ecstazy.

Wobec faktu, że posiadanie środków odurzających jest zabronione ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii 19-letni mieszkaniec naszego powiatu wkrótce usłyszy zarzut i za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

.

23 VII – Najechał na tył poprzedzającego pojazdu

W dniu 23.07.2016 roku około godziny 12.50 w miejscowości Stolno na drodze K91  kierujący pojazdem marki Opel w wyniku nie zachowania bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu uderzył w tył pojazdu Citroen. Uczestnicy kolizji trzeźwi, bez obrażeń ciała. Sprawca kolizji Jan S. zam. pow chełmiński ukarany MKK.

.

21 VII – Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

Policjanci z chełmińskiej komendy, dzięki godnej pochwały reakcji świadka zdarzenia, zatrzymali pijanego kierowcę opla. Jak się okazało, 42-latek był pod działaniem ponad dwa i pół promila alkoholu i do tego jeszcze bez wymaganych uprawnień do kierowania.

Pijani kierowcy poruszający się po drogach są bardzo niebezpieczni dla innych uczestników ruchu, dlatego policjanci konsekwentnie ich eliminują. W tych działaniach mundurowi bywają wspierani przez obywateli, którzy informują policję gdzie i jakim autem porusza się pijany kierowca. Tak też było 21.07 krótko po godzinie 14.00 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał zgłoszenie, że drogą krajową nr 91 w Stolnie kierowca jadący oplem dziwnie zachowuje się na drodze, jedzie od strony do strony i prawdopodobnie jest nietrzeźwy. Mundurowi, którzy zostali skierowani na miejsce ustalili, że mężczyzna, który zgłosił o powyższym fakcie jechał za nietrzeźwym kierowcą po czym zajechał mu drogę aby uniemożliwić dalszą jazdę. Natomiast pijany kierowca opla zatrzymał się i uciekł z auta. Za długo nie cieszył się wolnością ponieważ funkcjonariusze szybko „ dorwali” uciekiniera. Sprawdzili 42-latka alkomatem. Urządzenie wykazało w jego organizmie ponad dwa i pól promila alkoholu. Oprócz tego,że był pijany to jeszcze jechał bez wymaganych uprawnień. Mieszkaniec powiatu toruńskiego niedługo odpowie przed sądem za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Mężczyzna, który poinformował policję o swych spostrzeżeniach z pewnością zasługuje na pochwałę. To kolejny przypadek, gdy w poprawę bezpieczeństwa angażują się mieszkańcy. Ich zachowanie jest godne naśladowania.

.

20 VII – Nietrzeźwy motorowerzysta

Dzięki informacji od anonimowego rozmówcy chełmińscy policjanci zatrzymali pijanego motorowerzystę. Mężczyzna „wydmuchał” prawie trzy promile. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

Wczoraj ( 20.07) o godz. 16:55 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał zgłoszenie. Rozmówca poinformował go, że kierujący skuterem, który jedzie ulicą Szosa Grudziądzka w Chełmnie prawdopodobnie jest pijany. Dyżurny skierował tam patrol dzielnicowych, którzy w kilka minut po zgłoszeniu zauważyli jednoślad poruszający się całą szerokością jezdni. Wkrótce potwierdziło się zgłoszenie. Okazało się,że 30-letni mieszkaniec powiatu bydgoskiego ma w organiźmie prawie trzy promile alkoholu.

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

20 VII – Nieprawidłowo cofali

Chełmińscy policjanci przyjęli dwa zgłoszenia o zdarzeniach drogowych w Chełmnie. W obu przypadkach na szczęście nikt z uczestników nie odniósł poważniejszych obrażeń. Sprawcy kolizji drogowych byli trzeźwi.

20.07 o 16:15 dyżurny chełmińskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na ul. Toruńskiej . Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że kierujący volkswagenem wyjeżdżając tyłem z posesji nie zauważył znaku pionowego w wyniku czego najechał na ten znak. Sprawca został pouczony.

Drugie zdarzenie miało miejsce o godz. 16:50 na ul. Plac Wolnośći. Kierujący pojazdem vw touran nie zachował należytej ostrożności podczas manewru cofania w wyniku czego uderzył w stojący pojazd opel. Sprawca zdarzenia otrzymał mandat karny

W obu zdarzeniach uczestnicy nie doznali obrażeń. Kierowcy byli trzeźwi.

.

19 VII – Wypadek w Żyglądzie

Policjanci z chełmińskiej komendy wyjaśniają przyczyny i okoliczności wczorajszego wypadku drogowego. Pasażer z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

19.07 o godz. 08:10 dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym w Żyglądzie. Policjanci, którzy dotarli na miejsce wstępnie ustalili, że 29-letni kierowca jadący iveco nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze w wyniku czego uderzył w przydrożne drzewo. Pasażer z obrażeniami ciała trafił do szpitala w Chełmży. Kierowca był trzeźwy.
Chełmińscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

.

19 VII – Zdarzenia drogowe

Nadmierna prędkość była przyczyną wczorajszych kolizji drogowych. Uszkodzeniu uległy auta. Uczestnicy nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

19.07 dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał dwa zgłoszenia o kolizjach drogowych. Pierwsza miała miejsce o godz. 8:10 na krajowej 55 w Klęczkowie. Kierujący hyunday nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego będąc na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, wpadł w poślizg i dachował.

Drugie zdarzenie miało miejsce o godz. 9:30 w Kałdusie. Policjanci będący na miejscu ustalili, że kierujący pojazdem citroen saxo nie dostosował prędkości do warunków drogowych i na łuku drogi nie opanował pojazdu w wyniku czego uderzył w przydrożny słup.

Uczestnicy zdarzeń byli trzeźwy. Kierowca hyundaya został ukarany mandatem karnym a kierowca citroena został pouczony.

.

18 VII – Kolizja w Stolnie

Wieczorem chełmińscy policjanci przyjęli jedno zgłoszenie o zdarzeniu drogowym. Kolizja miała miejsce w Stolnie. Na szczęście kierowca nie odniósł poważniejszych obrażeń. Został ukarany mandatem karnym.

18.07. o godz. 19:20 dyżurny chełmińskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym w Stolnie. Kierujący volkswagenem nie dostosował prędkości do warunków ruchu,stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w drzewo. Obeszło się bez poważniejszych obrażeń.
Sprawca zdarzenia drogowego był trzeźwy. Został ukarany mandatem karnym.

.

17 VII – Wpadł do rowu

Nadmierna prędkość była przyczyną niedzielnej kolizji drogowej. Na szczęście kierowca nie doznał obrażeń natomiast otrzymał mandat karny.

W niedzielę tj. 17.07 o godz. 16:40 dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Bieńkówce. Patrol skierowany na miejsce ustalił,iż kierujący oplem nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu.

Sprawca został ukarany mandatem karnym, nie odniósł żadnych obrażeń, był trzeźwy.

.

17 VII – Uderzył w skarpę

Do kolizji z udziałem sarny doszło w nocy z soboty na niedzielę w Paparzynie. Kierujący nie odniósł żadnych obrażeń.

W nocy z 16/17.07 tuż przed godz. 1:00 dyżurny chełmińskiej Policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Paparzynie z udziałem sarny. Policjanci skierowani na miejsce ustalili, iż kierujący vw crafter na drodze krajowej nr 55 uderzył w sarnę, która wbiegła tuż przed jadący pojazd.

.

17 VII – Wpadł po pijaku

Ponad dwa promile miał kierowca vw passata zatrzymany wczoraj w Lisewie. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

W nocy z 16/17.07 tuż przed godz 1:00 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierowcę vw passata. Jak się okazało

56-letni mężczyzna jadący ul. Chełmińską w Lisewie „wydmuchał” ponad dwa promile.

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

16 VII – Nieprawidłowo wyprzedzała

Mandatem karnym zakończyła się sobotnia kolizja drogowa w Unisławiu. Poza uszkodzonymi pojazdami nikomu nic się nie stało.

W sobotę tj. 16.07 tuż przed południem dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym w Unisławiu. Policjanci, którzy zostali skierowani na miejsce ustalili,iż kierująca opel vectra podczas manewru wyprzedzania pojazdu peugeot wykonała ten manewr nieprawidłowo w wyniku czego doszło do zderzenia aut.

Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi a sprawczyni otrzymała mandat i punkty karne.

.

15 VII – Nieostrożni kierowcy

Mandatami i punktami karnymi zakończyły się piątkowe kolizje drogowe na terenie powiatu chełmińskiego. Uczestnikom nic się nie stało, uszkodzone natomiast zostały auta. Kierowcy byli trzeźwi.

W piątek (15.07) o godz.11:30 dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację o zdarzeniu drogowym w Unisławiu. Policjanci skierowani na miejsce ustalili, iż kierujący pojazdem ciężarowym mercedes wjechał na chodnik w wyniku czego uszkodził kostkę brukową.

Drugie zdarzenia miało miejsce o godz. 14:30 w Małym Czystym. Według zgłoszenia miało dojść do najechania na pojazd. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili,że mężczyzna jadący hondą nie zachował bezpiecznej odległości między pojazdem poprzedzającym w wyniku czego uderzył w tył pojazdu ciężarowego vw crafter.

Trzecie zdarzenie miało miejsce w Wabczu o godz. 16:30. Policjanci ruchu drogowego będący na miejscu ustalili, że kierująca peugeot nieprawidłowo wykonała manewr zmiany pasa ruchu zajeżdżając drogę pojazdowi mercedes a następnie uderzyła w bok pojazdu renault.

Uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi. Sprawcy zostali ukarani mandatami i punktami karnymi.

.

15 VII – Jeździli nieostrożnie

Do dwóch kolizji doszło w piątek na terenie Chełmna. Na szczęście obyło się bez obrażeń, natomiast uszkodzeniu uległy auta. Sprawcy zostali ukarani mandatami i punktami karnymi.

W piątkowy poranek (15.07) policjanci z chełmińskiej komendy zostali wezwani do zdarzenia drogowego na ul. Nad Groblą w Chełmnie. Mundurowi ustalili, że kierowca iveco daily wyjeżdżając z ul. Nad Groblą nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w pojazd audi A4.

Tego samego dnia po godz 14:20 na drodze krajowej nr 91 kierująca ford focus nie zachowała bezpiecznej odległości i najechała na tył pojazdu fiat punto.

W obu przypadkach kierowcy byli trzeźwi, nikt nie odniósł obrażeń.

 

 

.

13 VII – 22-latek stracił prawo jazdy

Kolejne prawo jazdy zatrzymali policjanci z chełmińskiej „drogówki” za przekroczenie prędkości na obszarze zabudowanym. Przez najbliższe trzy miesiące sprawca wykroczenia musi powstrzymać się od kierowania pojazdem.

Patrol ogniwa ruchu drogowego kontrolował prędkość kierowców w Brzozowie w obszarze zabudowanym. Na prędkość wpadł 22 letni mężczyzna z gminy Chełmno kierujący oplem. Mężczyzna pędził z prędkością 107km/h. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o 57 km/h stracił na trzy miesiące prawo jazdy. Dodatkowo dostał kilkuset złotowy mandat i 10 punktów karnych.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami ,które weszły w życie 18 maja 2015 roku, uprawniony funkcjonariusz w drodze decyzji administracyjnej zatrzymuje prawo jazdy na trzy miesiące, w przypadku stwierdzenia wykroczenia polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

.

13 VII – Dwa zdarzenia drogowe

Chełmińscy policjanci przyjęli dwa zgłoszenia o zdarzeniach drogowych w Chełmnie. W obu przypadkach na szczęście nikt z uczestników nie odniósł poważniejszych obrażeń. Sprawcy zostali ukarani mandatami karnymi.

W środę (13.07) w południe dyżurny chełmińskiej policji został poinformowany o zdarzeniu drogowym na ul. nad Groblą w Chełmnie. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że kierujący renault nie zachował bezpiecznej odległości między pojazdem poprzedzającym volvo w wyniku czego doszło do zderzenia aut.

Drugie zdarzenie miało miejsce na ul. Młyńskiej w Chełmnie o godz.14:40. Jak ustalili policjanci wezwani na miejsce- kierujący pojazdem peugeot w wyniku nieprawidłowego cofania uderzył w pieszego idącego po przejściu dla pieszych.

W obu zdarzeniach uczestnicy nie doznali poważniejszych obrażeń. Kierowcy byli trzeźwi. Sprawcy zostali ukarani mandatami i punktami karnymi.

.

10 VII – Pijany kierowca porzucił auto z martwym kolegą w środku

Chełmińscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczyny i okoliczności wypadku drogowego, wskutek którego zginął 33-letni mężczyzna. Auto, w którym policjanci odnaleźli zwłoki pasażera porzucone było w polu kukurydzy. Po kilkunastu minutach od chwili przybycia na miejsce, do wyjaśnienia sprawy zatrzymano 26-latka. Następnie do policyjnego aresztu trafił kolejny 26-latek. Obaj w chwili zatrzymania byli nietrzeźwi. Dziś składają wyjaśnienia.

W minioną niedzielę (10.07.) kilka minut po godzinie 4.00 dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację od operatora numeru alarmowego, że w miejscowości Gorzuchowo stoi na poboczu polnej drogi samochód, wewnątrz znajdują się zwłoki mężczyzny. Policjanci natychmiast pojechali we wskazane miejsce. Faktycznie w polu kukurydzy stał uszkodzony volkswagen sharan. Wezwany na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon mężczyzny znajdującego się na tylnym siedzeniu auta. W pojeździe oraz w jego okolicy nie było innych osób. W trakcie wykonywania szeregu czynności śledczy zatrzymali nie opodal miejsca znalezienia auta 26-letniego mężczyznę, który oświadczył że to jego auto. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy, miał prawie dwa promile alkoholu w organiźmie. Godzinę później do mundurowych dotarła informacja, że w grudziądzkim szpitalu przebywa mieszkaniec chełmińskiego powiatu, którego obrażenia mogą świadczyć o tym, że uczestniczył w wypadku komunikacyjnym. Policjanci natychmiast udali się do Grudziądza, gdzie zatrzymali 26-letniego mieszkańca gminy Stolno. W szpitalu pobrano od niego krew do badań na ustalenie zawartości alkoholu ponieważ on również był nietrzeźwy. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani do wyjaśnienia i ustalenia okoliczności wypadku oraz tego, kto siedział za kierownicą i jak auto znalazło się w polu.

Już nad ranem śledczy ustalili, że do wypadku doszło w miejscowości Pniewite, gdzie na łuku drogi kierowca nie opanował auta i uderzył w drzewo. najprawdopodobniej w wyniku uderzenia śmierć na miejscu poniósł 33-letni pasażer. Zamiast jednak wezwać pomoc dwaj pozostali uczestnicy wypadku odjechali uszkodzonym autem, jak się okazało po to, aby porzucić je wraz z martwym kolegą w polu kukurydzy.

Zarówno mieszkaniec gminy Stolno jak i jego rówieśnik mieszkający w powiecie tczewskim dziś zostali przesłuchani. Jeden z nich wykonaniu czynności procesowych otrzymał status świadka i został zwolniony do domu. Mieszkaniec powiatu tczewskiego został przewieziony do chełmińskiej prokuratury, gdzie najprawdopodobniej usłyszy zarzuty spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym będąc w stanie nietrzeźwości. Po złożeniu wyjaśnień prokurator podejmie dalsze decyzje. Nie wykluczone jest, że śledczy wnioskować będą do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu. Za przestępstwo, którego dopuścił się 26-latek grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

IMG_8690 IMG_8691 IMG_20160711_111211 IMG_20160711_111214

.

5 VII – Kolejny telefon wyeliminował pijanego z drogi

To już kolejny raz jeden telefon od osoby zaniepokojonej „stylem jazdy” kierowcy doprowadził do zatrzymania go i wyeliminowania z dalszej jazdy. Niestety, po raz kolejny okazało się, że przypuszczenia zgłaszającego, iż kierowca może być pijany potwierdziły się.

Wieczorem 5.07. dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację, że do miasta zmierza kierowca osobowego auta, a jego styl jazdy wskazuje, że może być pijany. Policjanci opatrolowali teren Chełmna i na ulicy Rybackiej zatrzymali auto opisane przez zgłaszającą osobę. Za kierownicą forda mondeo siedział 40-letni mieszkaniec Chełmna, który w trakcie badania stanu trzeźwości „wydmuchał” 2,5 promila. Policjanci nie zatrzymali jego prawa jazdy bo jak się okazało – nigdy go nie posiadał.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi mężczyźnie kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Ponadto odpowie on za jazdę bez wymaganych uprawnień do kierowania samochodem.

.

5 VII – Młodzieniec stracił prawo jazdy

Kolejny młody kierowca stracił na kilka miesięcy uprawnienia do kierowania pojazdami. Przyczyną jak w większości takich przypadków była nadmierna prędkość w terenie zabudowanym, za którą kierowca ukarany został mandatem i punktami karnymi.

Po południu 5.07. policjanci z chełmińskiej drogówki patrolowali drogi gminy Kijewo Królewskie. Będąc w Brzozowie, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości pojazdów do 50 kilometrów na godzinę z uwagi na teren zabudowany, postanowili sprawdzić czy wszyscy kierowcy przestrzegają owego ograniczenia. Po kilku minutach dokonywania pomiaru prędkości zatrzymali kierowcę seata, który jechał z prędkością 105 km/h. Kierowcą okazał się 19-letni mieszkaniec gminy Kijewo. Oprócz tego, że mundurowi zatrzymali jego prawo jazdy – ukarali go mandatem oraz punktami karnymi.

.

4 VII – Zabrali mu prawko za szybkość

Na trzy miesiące stracił prawo jazdy kierowca, który w terenie zabudowanym pędził ponad setkę. Za „ciężką” nogę mężczyzna dostał mandat i 10 punktów karnych.

Przed południem 4.07. policjanci z chełmińskiej drogówki pełnili służbę na drogach gminy Stolno. Około godziny 9.30 w Paparzynie sprawdzali prędkość przejeżdżających przez teren zabudowany pojazdów. Nie musieli długo czekać aby zatrzymać kierowcę pędzącego „na 50-ce” ponad sto kilometrów na godzinę. Kierowcą okazał się 22-latek z Grudziądza. Jadąc osobowym peugotem przekroczył dozwoloną prędkość o 52 km, za co został ukarany mandatem punktami karnymi. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami policjanci zatrzymali jego prawo jazdy, które trafi do organu wydającego dokument. Przez najbliższe trzy miesiące z pewnością kierowca „odpocznie od jazdy”.

Policjanci informują, że za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h grozi mandat karny w wysokości 500 złotych oraz 10 punktów karnych. Obligatoryjnie również zatrzymywane jest prawo jazdy.

.

3 VII – Paralotniarz trafił do szpitala

Chełmińscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności wczorajszego wypadku z udziałem doświadczonego paralotniarza. Z wstępnych ustaleń wynika, że to silny podmuch wiatru doprowadził do złożenia się skrzydeł maszyny.

Tuż przed godziną 13.00 (3.07.) dyżurny chełmińskiej komendy otrzymał informację o wypadku z udziałem paralotniarza, który odbywał loty w okolicy Kiełpia i Starogrodu. Dyżurny natychmiast skierował we wskazane miejsce grupę funkcjonariuszy. Na miejscu okazało się, że 43-letni mężczyzna wraz z grupą znajomych odbywali loty na paralotniach. Z wstępnych informacji przekazanych przez świadków wynika, że w pewnym momencie powiał silny wiatr wskutek czego oba skrzydła maszyny złożyły się i mężczyzna spadł w dół z wysokości około 20 metrów. W wyniku odniesionych obrażeń został przetransportowany do bydgoskiego szpitala. W chwili zdarzenia mężczyzna był trzeźwy, posiadał uprawnienia instruktorskie do prowadzenia tego typu lotów. Celem przeprowadzenia szczegółowych badań i oględzin śledczy zabezpieczyli paralotnię.

Wszczęte w tej sprawie postępowanie ma na celu zbadanie i ustalenie przebiegu wypadku i jego przyczyny.

.

3 VII – Wypili i wsiedli za kierownicę

Dwóch nietrzeźwych kierujących wyeliminowali z ruchu chełmińscy policjanci. Zarówno kierowca auta jak i motorowerzysta podróż zakończyli w komendzie. Obu panom grozi teraz kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Tuż po południu (3.07.) policjanci otrzymali informację, że motorowerzysta jadący przez Lisewo może być nietrzeźwy. Natychmiast pojechali do tej miejscowości i na ulicy Chełmińskiej zatrzymali do kontroli kierowcę jednoślada. Okazało się, że faktycznie mężczyzna jest kompletnie pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 41-latek ma ponad trzy i pół promila alkoholu w organiźmie.

Tego samego dnia po południu w miejscowości Klamry policjanci zatrzymali do kontroli drogowej jadącego drogą n=osobowego nissana. 57-letni mężczyzna siedzący za kierownicą również był pijany. W trakcie badania „wydmuchał” prawie dwa i pół promila.

Zarówno kierowca nissana, któremu zatrzymano prawo jazdy jak i motorowerzysta trafili do chełmińskiej komendy skąd po wykonaniu czynności zostali zwolnieni do domu. Gdy wytrzeźwieją stawią się ponownie aby usłyszeć zarzuty.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi im kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

1-2 VII – Cztery razy wyjeżdżali do zdarzeń drogowych

Na szczęście bez ofiar i osób poważnie rannych zakończyły się weekendowe zdarzenia na drodze. Uszkodzone zostały natomiast auta, a w jednym przypadku spaleniu uległ przewożony ładunek.

Kierowcy biorący udział w kolizjach byli trzeźwi.

W piątkowe popołudnie (1.07. godz. 15.00) na odcinku autostrady A1 w Drzonowie kierowca osobowego renaulta jadą w stronę Torunia stracił nagle panowanie nad autem i najpierw uderzył w barierę ochronną po lewej stronie pasa, następnie odbił się i uderzył w barierę mieszczącą się po prawej stronie jezdni.

Tego samego dnia, dwie godziny później w Wabczu kierowca forda jadąc w kierunku Grudziądza nie dostosował prędkości do warunków drogowych, zjechał do rowu po lewej stronę jezdni i uderzył w betonowy przepust.

Po godzinie 22.00 w Starogrodzie kierowca peugota w trakcie nieprawidłowego wymijania z toyotą zjechał na przeciwny pas i doprowadził do zderzenia obu aut.

W sobotni poranek (2.07. godz. 5.30) na odcinku autostrady A1 w Lisewie z nieustalonych dotąd przyczyn zapaliła się naczepa ciężarowego auta. Spaleniu uległ przewożony ładunek tj. deski.

W powyższych zdarzeniach uczestnicy nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Kierujący autami byli trzeźwi. Sprawcy zdarzeń ukarani zostali mandatami karnymi.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u