Dojrzała twórczość

Od połowy lutego do końca marca trwały prace związane z tworzeniem malowidła ściennego w postaci panoramy Chełmna widzianej od strony Osnowa. Można ją podziwiać na parterze budynku Chełmińskiego Domu Kultury. Jest to jedno z działań mających na celu odświeżenie wizerunku naszej kulturalnej instytucji.

panorama_3

Malowaniem panoramy zajęli się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczęszczający na zajęcia plastyczne prowadzone przez Reginę Gargol – Krystyna Witos, Krystyna Steczeń, Marta Ruszkiewicz, Renata Gruźlewska, Lidia Piesik, Jadwiga Prełowska, Czesław Natkański, Elżbieta Czerniewska, Elżbieta Wysocka, Krystyna Wesołowska, Ewa Grabowska oraz, Alicja Dąbrowska.

 

panorama_4

– Zaczęło się od wykonania szkicu wcześniej wybranego zdjęcia. Następnie nałożony został podkład, który pokryto farbą ścienną z domieszką tempery. Była to pierwsza tego typu praca jakiej podjęliśmy się zrealizować. Pozwoliła ona nam pracować w nowej, niezbyt łatwej przestrzeni oraz poznać sposób tworzenia na większej powierzchni – stwierdziła Krystyna Steczeń. Dzięki temu doświadczeniu odkryłam, że skupianie się na szczegółach nie jest dla mnie. Wolę zajmować się większymi przestrzeniami – dodaje Renata Gruźlewska. Na szczególne uznanie zapracowała sobie Krystyna Witos, jak twierdzi Marta Ruszkiewicz – cenimy Krysię za sumienność, dobrą organizację i pełne przygotowanie.

panorama_przedtem

Już w trakcie przebiegu prac nie brakowało zwiedzających. Dzieci z przedszkola „Calineczka”, wykorzystując każdą okazję odwiedzały naszych artystów, aby podziwiać postępy. Koordynatorem był Pan Michał pracujący w biurze geodezyjnym, który codziennie poświęcał chwilę na omówienie nowości – mówią żartobliwie Krystyna Steczeń i Krystyna Witos. Ksiądz Kapelan Majorek bezskutecznie próbował doszukać się Kościoła Garnizonowego – zdradza nam Czesław Natkański – Jednakże nie wszystkie zabytki mogły znaleźć się na naszej panoramie.

panorama_przedtem_1

Temperatura nam nie sprzyjała. Było zimno – zgodnie stwierdzili wszyscy twórcy. Z ogółem nie zgodziła się Krystyna Witos, która nie narzekała na trudne warunki, gdyż pracowała za niedawno powstałym słupem ogłoszeniowym.

parter_1_w_trakcie

-Jesteśmy zadowoleni z pracy i jednocześnie z tego, że dobiegła ona końca. Gdyby ktoś zaproponował nam podobne zlecenie, chętnie byśmy się go podjęli – podsumowuje Krystyna Steczeń. Dyrektor ChDK bardzo liczy na kolejne działania grupy – prawdopodobnie tym razem będzie to praca na trzecim piętrze obiektu, tematycznie związana z folklorem. Ściany są juz przygotowane.parter_2_po_zmianach

W tworzeniu nowego – bardziej przyjaznego i ciepłego wizerunku ChDK uczestniczą również Iga Jambor-Skupniewicz i Kamila Cieślewicz. Dzięki nim część parteru przyjęła książkową oprawę, której charakteru dodają czerwone drzwi i wykończenia oraz kinowe fotele. Dziewczyny zainicjowały również powstanie kącika dziecięcego, którego wykonaniem zajęły się osobiście. Niestety kącik dziecięcy jest niewykończony ze względu na brak czasu. – tłumaczy Kamila Cieślewicz – Mamy jednak nadzieję, ze wkrótce to ulegnie zmianie i dzieci w pełni będą mogły z niego korzystać.

parter_2_w_trakcie

To nie koniec niespodzianek! Niebawem pojawią się świeże pomysły młodych twórców, zajmujących się sztuką street art. Pozostaje nam zaprosić do odwiedzania naszej i Waszej instytucji kulturalnej.projekt_3

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u