Europejskie spotkania młodych muzyków

Spotkania są efektem kilkuletniej współpracy, jaką nawiązała Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury z Orkiestrą Dętą Miasta Letovice z Czech. Przyjaźń między zespołami doprowadziła do podpisania w lipcu ubiegłego roku umowy o partnerstwie pomiędzy Chełmnem a Letovicami.

W tym roku, w związku z podpisanym porozumieniem dotyczącym współpracy, chełmińska orkiestra otrzymała zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, który odbędzie się w Letovicach w dniach 11-12 maja 2013 r. W programie organizatorzy planują: spotkania integracyjne, prezentacje zespołów, przemarsze, koncerty, zwiedzanie najciekawszych miejsc w Pradze i Letovicach oraz prezentacje uroków poszczególnych krajów i miast. Reprezentowanie Polski jako członka Grupy Wyszehradzkiej na czeskim festiwalu stanowi duże wyróżnienie dla orkiestry, pozwoli na promocję zespołu za granicą oraz pozyskanie nowych kontaktów. W Letovicach również dojdzie do spotkania z orkiestrą z Chorwacji i Sławna.

hrvatska gradska glazba

            Z kolei w dniach 16 – 17 maja 2013 r., w ramach Europejskich Spotkań Młodych Muzyków, dwie orkiestry biorące udział w festiwalu w Czechach – z Letovic i Starego Gradu (Chorwacja) przyjadą do Chełmna, aby razem z naszą orkiestrą wziąć udział w Europejskich Spotkaniach Młodych Muzyków, na które składać się będą wspólne koncerty oraz spotkania integracyjne, mające na celu wzajemną wymianę doświadczeń i zacieśnianie współpracy międzynarodowej. Główny koncert będzie miał miejsce 17 maja 2013 roku od godziny 16.00 przed Bramą Grudziądzką. Obok orkiestr z Letovic i Starego Gradu wystąpi zespół z Chełmna.

Orkiestra z Letovic wystąpi również podczas biegów przełajowych o  dla osób niepełnosprawnych / stadion godz. 11.00 / , których organizatorem jest Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Chełmnie. W tym czasie orkiestra z Chorwacji zwiedzi Chełmno, w którym gości pierwszy raz.

Kolejnym etapem będzie udział wszystkich zespołów na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Sławnie, który odbędzie się w dniach 18 – 19 maja 2013 roku.

Letovice_2012_2

 

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Gminy Miasta Chełmna.

Pomagają nam również: Bank Spółdzielczy w Chełmnie, Urząd Miasta Chełmna oraz Starostwo Powiatowe w Chełmnie.

 

Na Spotkania zapraszają:

Chełmiński Dom Kultury
Stowarzyszenie Kulturalne PUZON

plakat_orkiestry_2013_jpg

 

VELKÝ DECHOVÝ ORCHESTR ZUŠ LETOVICE /Czechy/ młodzieżowa orkiestra dęta z Letovic – orkiestra istnieje od prawie 40 lat, na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień. W całym okresie istnienia, orkiestra utrzymuje wysoki poziom, stała się wylęgarnią wspaniałych talentów. Orkiestra liczy obecnie 65 członków. Działa w strukturze szkoły muzycznej w Letovicach. Orkiestrę Dętą Szkoły Muzycznej w Letovicach w 1972 r. założył najpierw zastępca dyrektora, później Dyrektor szkoły Peter Halamka. Prowadził ją do 2000 roku, następnie w lipcu tego samego roku prowadzenie objął Peter Krivinka. Od początku istnienia orkiestra utrzymuje wysoki poziom artystyczny, kształtuje wspaniałych graczy i cieszy się uznaniem nie tylko w Czechach ale w całej Europie. Obecnie orkiestra liczy 65 członków i stanowi największą grupę instrumentów dętych blaszanych w południowej części Czech. Do grupy może dołączyć każdy zainteresowany grą na instrumencie. Aktualnie w orkiestrze grają osoby dorosłe, absolwenci szkół i nauczyciele. Repertuar orkiestry jest bardzo szeroki, m. in.: Dvoraka, Smetany, klasyczna polka, także rytmy latynoamerykańskie, swing, jazz i utwory symfoniczne. W ciągu ostatnich 35 lat zespół zdobył wiele nagród. Zajął pierwsze miejsce w latach 1991-1993 na Międzynarodowym Konkursie w Brnie, a w 2003 roku  drugie miejsce w Pradze. Orkiestra brała udział także w Międzynarodowym Festiwalu w Kolonii Kmochüm w latach 1992, 1993, 1995, 1997, 2000, 2003 i 2005. W roku 2006 Orkiestra uczestniczyła w prestiżowym festiwalu Fijo Cheb. Występowała również na festiwalach w Ostrawie (po tym występie w marcu 2007 wyemitowano odcinek serialu z udziałem orkiestry), Świeciu i wielu innych miejscach w całej Europie. Największym sukcesem orkiestry jest zwycięstwo w Konkursie Orkiestr Dętych Szkół  Muzycznych w Republice Czeskiej 1 maja 2007 roku w Litwinow. Orkiestra współpracuje z grupą taneczna dziewcząt prowadzoną przez Lenkę Prochazkową. Orkiestra gościła w Chełmnie na Festiwalu Orkiestr Dętych.

 

 

Hrvatska Gradska Glazba Stari Grad /Chorwacja/ – orkiestra powstała w 1876 roku i od prawie 140 lat nieprzerwanie koncertuje. Pierwszymi kapelmistrzami orkiestry byki Czesi: Sanitrak, Fronek, Svoboda i Jelinek. Zespół uświetnia uroczystości miejskie i święta kościelne, bawiąc turystów przyjeżdżających do Starego Gradu. Wielokrotnie koncertował poza granicami kraju, m.in. w Rotterdamie, Pradze, Monachium, Wiedniu, Boskovicach czy Letovicach. Repertuar orkiestry jest bardzo bogaty – od muzyki tradycyjnej, przez melodie religijne do popularnych współczesnych utworów. Hrvatska Gradska Glazba zaszczepiła miłość do muzyki wśród wielu pokoleń mieszkańców Starego Gradu. Obecny Kapelmistrz – Luke Gamulin jest również wychowankiem Miejskiej Orkiestry Dętej Starego Gradu.

 

 

Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury powstała w 1972 r. Od chwili powstania, aż do 1990 roku dyrygentem i duszą zespołu był Czesław Roszyk. W 1992 roku batutę objął człowiek, podobnie jak jego poprzednik, całym sercem oddany zespołowi –  Józef Lica.

W czasie 40-letniej działalności orkiestra odniosła wiele sukcesów. Niespełna w dwa lata po rozpoczęciu działalności, czyli już w 1974 roku, orkiestra została wyróżniona nagrodą główną na Przeglądzie Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu, otrzymując Puchar Ministra Oświaty i Wychowania, a w 1975 r. Puchar Kuratorium Okręgu Szkolnego w Bydgoszczy. Na Festiwalach Orkiestr Dętych Pomorza Środkowego w Sławnie zespół zdobył Złotą /1980/ i trzykrotnie Srebrną Buławę /1984, 1985, 1995/ oraz kilkakrotnie nagrodę publiczności, a w 1981 roku Szarfę Tambourmajora. Duże sukcesy zespół odnosił na Przeglądach Orkiestr Dętych o Puchar Wojewody, zdobywając I miejsce w latach 1977, 1990, 1994, 1996. Od 1996 roku ozdobą orkiestry jest dziewczęca grupa taneczna “Mażoretek”, towarzysząca jej podczas przemarszów i koncertów. Twórcą zespołu, który do dnia dzisiejszego wzbudza podziw i uznanie na koncertach, był  Leszek Witek.

Swoje umiejętności muzycy z Chełmna prezentowali wielokrotnie również poza granicami kraju, m.in. w Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech i Litwie.

W 1998 roku, dzięki staraniom Chełmińskiego Domu Kultury, Stowarzyszenia Kulturalnego PUZON i pomocy Banku Spółdzielczego w Chełmnie, który objął honorowy patronat nad zespołem, orkiestra zaprezentowała się przed mieszkańcami Chełmna w całkiem nowych strojach. Z kolei w latach 2008 – 2009, w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “ROZWÓJ INFRASTRUKTURY KULTURY I SZKOLNICTWA ARTYSTYCZNEGO” zakupiono wiele nowych instrumentów dętych, co umożliwiło dalszy rozwój artystyczny zespołu.

W 1999 orkiestra zdobyła I miejsce i Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W 2001 roku, decyzją dziesięciu kapelmistrzów – uczestników IV Festiwalu Orkiestr Dętych w Chełmnie – otrzymała nagrodę główną Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W roku 2000 z powodzeniem brała udział w Międzynarodowych Dniach Muzyki w Decinie /Czechy/ . W 2001 roku zespół nawiązał kontakty partnerskie z bliźniaczą orkiestrą w Unlingen /Niemcy/, czego wynikiem był udział w festiwalu “Muzyka nie zna granic”.

W maju 2003 roku zespół uczestniczył w międzynarodowym festiwalu na Litwie pt. “PIEŚŃ ZNAD SOLCZY” w Solecznikach. W roku 2004 orkiestra ChDK gościła zespół z partnerskiego miasta Hann Munden. Rewizyta miała miejsce już w sierpniu 2005 roku. Także w tym roku nasi muzycy potwierdzili, że zasługują na najwyższe wyróżnienia, zdobywając Nagrodę Główną i GRAND PRIX na VII Konkursie Orkiestr Dętych Województwa Kujawsko – Pomorskiego /Lipno ‘2005/ oraz Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego na VIII Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie.

Już w 2007 roku, podczas Konkursu Orkiestr Dętych Województwa Kujawsko – Pomorskiego „O Puchar Marszałka Województwa” w Nieszawie, nasza orkiestra potwierdziła swój bardzo wysoki poziom, zdobywając Grand Prix i nagrodę główną w konkursie. Także Józef Lica, kapelmistrz naszego zespołu,  został wyróżniony tytułem najlepszego dyrygenta Festiwalu. Sukces ten jest tym ważniejszy, że przypadł w okresie obchodów 35 – lecia Orkiestry Dętej ChDK. Rok 2011 i 2012 przyniósł udział orkiestry w  Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Letovicach. Festiwalowe koncerty i wymiany zespołów z Polski i Czech  stały się początkiem przyjaźni pomiędzy zespołami z Chełmna i Letovic.  Już w 2011 roku goście z Czech zawitali do naszego pięknego miasta. Kontakty orkiestry stały się zaczątkiem przyjaźni obu miast.

Od 1997 roku Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury jest gospodarzem Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie. Obecnie grupa koncertowa liczy około 50 osób. Swoimi występami urozmaica imprezy miejskie, uroczystości państwowe, lokalne i kościelne. Repertuar orkiestry jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Od 40 lat zespół wzbogaca życie kulturalne zarówno mieszkańców Chełmna i okolic, jak i całego regionu. Przyczynia się nie tylko do poznania kultury i tradycji narodowych, ale również kształtuje wrażliwość i smak estetyczny młodzieży, dając możliwość rozwijania zainteresowań i talentów artystycznych. Dzięki wytężonej pracy wielu osób, twórczej pasji i zamiłowania do muzyki, od 40 lat mamy okazje uczestniczyć we wspaniałych koncertach orkiestry.

 

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u