Zachowajmy umiar podczas andrzejkowych zabaw

Dzień 30-go listopada to popularne „Andrzejki”. Tradycyjnie w tym czasie, organizowane są różnego typu spotkania rodzinne i towarzyskie. Jak dowodzą statystyki policyjne, w okresie tzw. „popularnych imienin”, mundurowi ujawniają znacznie większą, niż w normalny dzień, liczbę kierowców będących w stanie po spożyciu alkoholu. Dlatego w nadchodzący weekend, na drogach, należy się spodziewać większej ilości patroli ruchu drogowego.

Policjanci przede wszystkim sprawdzać będą stan trzeźwości kierowców pojazdów. Ponadto uwaga funkcjonariuszy będzie zwrócona na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, które stanowią główne przyczyny zdarzeń drogowych z winy kierującego. Należą do nich:
– przekraczanie dozwolonej prędkości,
– nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
– niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
– nieprawidłowe wyprzedzanie.

Jak zapowiadają synoptycy, w najbliższy weekend pojawić mają się opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Biorąc pod uwagę doświadczenia z lat poprzednich, z chwilą „pierwszych opadów śniegu” wzrasta liczba zdarzeń drogowych – najczęściej dochodzi do najechania na poprzedzający pojazd. Ponadto, szczególnie rano i wieczorem pojawiają się mgły, zamglenia oraz gruntowe przymrozki. Tego rodzaju zjawiska atmosferyczne ograniczają widoczność i powodują, że nawierzchnia staje się mniej przyczepna i śliska.
Wśród kierowców są i tacy, którzy jeszcze nie wymienili opon na zimowe. Pomimo że przepisy prawa nie nakładają takiego obowiązku, zachęcamy do tego rodzaju przedsięwzięcia. Jak wiadomo, konstrukcja opony zimowej powoduje, że pojazd będzie inaczej zachowywał się na ośnieżonej nawierzchni, w związku z czym podróżowanie będzie bezpieczniejsze.

Pamiętać należy również o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego, którzy powodują zdarzenia na skutek:
– wejścia na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd,
– przechodzenia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
– poruszania się nieprawidłową stroną drogi.

Apelujemy zatem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów prawa. Kierowców prosimy, aby przed wyruszeniem w podróż zadbali też o należytą czystość szyb pojazdu, należyty stan ogumienia i sprawnie działające oświetlenie. Pieszym natomiast przypominamy o poruszaniu się prawidłową stroną drogi, szczególnie poza terenem zabudowanym oraz korzystaniu z elementów odblaskowych.

Wszystkim mieszkańcom natomiast życzymy bezpiecznych powrotów z andrzejkowych zabaw.

Oficer Prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Chełmnie
podkom. Agnieszka Sobieralska

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u