Zespół Pieśni i Tańca „POMORZE” – co, gdzie, kiedy?

Zespół Pieśni i Tańca “Pomorze” właśnie rozpoczyna działania związane z organizacją nowego sezonu 2013 / 2014. Jednocześnie trwają jeszcze podsumowania poprzedniego roku, który jak zwykle dla członków zespołu, kapeli i kadry obfitował w szereg różnego rodzaju działań mających na celu popularyzację polskiego folkloru w kraju  i poza jego granicami.

Poprzedni sezon rozpoczęły koncerty dożynkowe i okazjonalne. Podczas Świąt Bożego Narodzenia udało się zorganizować koncert kolęd w chełmińskiej Farze. Następnie długo wyczekiwane ferie i zgrupowanie zimowe, podczas którego członkowie zespołu szkolili swoje umiejętności jak również doskonale bawili się podczas imprez integracyjnych, organizowanych przez kadrę, co zawsze sprzyja zacieśnianiu więzi między „zespolakami”.

560028_644910922188632_1012616005_n

Zaraz po feriach zimowych nastąpił cykl prezentacji w szkołach, przeznaczonych dla uczniów klas czwartych. Miały one na celu naukę podstawowych kroków tańców narodowych. Oprócz prezentacji poszczególnych tańców, dzieci mogły praktycznie spróbować swoich umiejętności tanecznych poprzez czynny udział w nauce tańców polskich.

Zgodnie z kalendarzem dorocznym, kolejnymi świętami po Bozym Narodzeniu jest Wielkanoc, która charakteryzuje się odrębnymi zwyczajami. I tym razem zespół „Pomorze” włączył się do kultywowania tradycji oprawiając pod względem muzycznym konkurs na najpiękniejszą pisankę i palmę wielkanocną oraz organizując koncert pt.: „ Wiosenne Moje”.

Pierwszego czerwca przypadło małym „zespolakom” spędzić poza granicami Polski w Sofii – stolicy Bułgarii. Mali tancerze biorąc udział w Międzynarodowym Dniu Dziecka mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności przed publicznością bułgarską jak również przed członkami innych zespołów pochodzących z różnych krajów. Podczas imprez integracyjnych nauczyli się tańców i piosenek bułgarskich, a sami przekazali umiejętności dotyczące polskich tańców i zabaw ludowych swoim rówieśnikom. Wyjazd na ten festiwal był możliwy tylko dzięki współfinansowaniu przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego i  Gminę Miasta Chełmna. Zespół każdego roku może liczyć na dofinansowanie w/w urzędów i tylko dzięki nim ma możliwość uczestnictwa w międzynarodowych imprezach, prezentacji kultury polskiej jak również poznania kultury innych narodów za co, członkowie zespołu serdecznie dziękują.

DSC_0144

Kolejnym ogromnym wyzwaniem dla całego zespołu była organizacja „Międzynarodowych Spotkań z Folklorem” w Chełmnie, których „Pomorze” jest organizatorem i gospodarzem od czternastu lat. W tym roku członkowie ZPiT „Pomorze” zajmowali się, zaprzyjaźniali i opiekowali się rówieśnikami z Bośni i Hercegowiny, Węgier i Słowacji.

Po festiwalu starszym członkom zespołu udało się zobaczyć Pragę jak również pokazać polską kulturę podczas prezentacji scenicznych w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Złota Praga”. Wyjazd do Pragi zakończył się spotkaniem z zaprzyjaźnionym zespołem „Juhas” z Ujsoł, z którym to „Pomorze” wspólnie dało koncert podczas Dni Kultury Beskidzkiej.

To tylko najważniejsze wydarzenia z życia zespołu. „Zespolacy” mają nadzieję, że przyszły rok będzie dla nich równie ciekawy. Wiedzą już, że przyszłe wakacje spędzą u swoich węgierskich przyjaciół. Wiedzą również, że muszą podwoić wysiłki gdyż w 2014 roku czeka ich kolejny jubileusz powstania zespołu. Zespół będzie obchodził już 35 lat.

Wrzesień to tradycyjnie miesiąc, w którym przyjmowani są w szeregi zespołu młodzi tancerze i muzycy. Każdy może sprawdzić swoje umiejętności artystyczne i je rozwijać. Wystarczy przyjść do ChDK /sala 21 – tancerze i sala 15 – muzycy/. Zapraszamy!!!

herb_woj Kuj-Pomlogo_Gmina Miasto Chełmno

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u