TEATR DZIECIOM Wielka przygoda z teatrem w Chełmnie zakończona…

 Teatralna rewolucja w Chełmnie w ramach projektu „TEATR DZIECIOM”  rozpoczęła się w połowie marca 2013 roku. Pierwszy etap obejmował działania w szkołach podstawowych,  drugi zaś uczniów gimnazjów na terenie Chełmna.  Projekt mógł zaistnieć dzięki  współfinansowaniu go  przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizatorem zadania, które kosztowało ponad 40 tysięcy złotych był Chełmiński Dom Kultury przy współpracy grupy teatralnej Agrafka. Z MKiDN otrzymaliśmy 30 tysięcy.

1czb

Tajniki pantomimy, emisji głosu, śpiewu, ruchu scenicznego, improwizacji czy dramy dzieci odkrywały podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez zawodowych aktorów i instruktorów. Uczestnikami pierwszego etapu byli uczniowie szkół podstawowych (Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 4) i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie.

Dzieci podczas spotkań, które odbywały się w formie zajęć pozalekcyjnych, pracowały nad spektaklem autorstwa Marty Guśniowskiej. „Baśń o Grającym Imbryku”, „Baśń o Rycerzu bez Konia”, „O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce” stały się „teatralną ucztą”, którą młodzi artyści poczęstowali mieszkańców Chełmna 31.05.2013 r. Każda z grup wcześniej odegrała przedstawienia przed uczniami w swoich szkołach, aby pokonać tremę lub zaprzyjaźnić się z nią. Koleją odsłonę aktorskich talentów mogliśmy zobaczyć w repertuarze poszerzonym o spektakl „Kaszalot” –  również autorstwa Marty Guśniowskiej 27 czerwca w ramach obchodów “Dni Chełmna”. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego swoją opowieścią na temat poszukiwania akceptacji, zaprezentowali się na Rynku Miejskim tym samym otwierając zakończenie I etapu projektu „Teatr dzieciom”. Tego dnia po wszystkich prezentacjach na dzieci czekała gala wręczenia nagród w oprawie artystycznej przygotowanej przez Teatr Agrafka, po czym wszyscy udali się na skosztowanie smacznego teatralnego tortu. 24 maja dzieci odwiedziły  teatr “Baj Pomorski”, gdzie obejrzały spektakl „Jaskółeczka”. Już 26 czerwca  Bydgoski Teatr Lalek Buratino wystąpił przed małymi aktorami i ich kolegami ze szkół w Kinoteatrze Rondo ze spektaklem „Śpiąca Królewna”.

 2czb

            Teatralnym szaleństwem okazała się również druga połowa roku. Kolejny etap zaczęliśmy od warsztatów w szkołach gimnazjalnych. W ich trakcie zajmowaliśmy się zadaniami aktorskimi, śpiewem, emisją głosu, a przede wszystkim pracą nad piosenkami z repertuaru Kabaretu Potem czy Artura Barcisia. 30 października wybraliśmy się z młodzieżą do Teatru Polskiego na spektakl „Brzechwa 2. Szelmostwa Lisa Witalisa”, a wszystkie szkoły gimnazjalne 4 listopada zaprosiliśmy do Kinoteatru Rondo na spektakl Teatru Latarnia z Białegostoku pt. „Mała pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa”.

Swoją premierową odsłonę muzycznego przedstawienia „Na scenę światła!” uczestnicy II etapu projektu przedstawili 29 listopada w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Chełmnie.

Gdyby ktoś myślał, że to koniec kariery młodych aktorów, jest w błędzie. Już  9 stycznia 2014 można będzie zobaczyć ich w Zespole Szkół Ogólnokształcących,  zaś 23 stycznia uczestnicy pokażą swoje wokalno – aktorskie zdolności w Gimnazjum nr 2. 15 lutego swoim występem uświetnią obchody Walentynek Chełmińskich 2014.

 3czb

Jedno jest pewne, mimo iż ŚWIATŁA NA SCENIE ZGASŁY, ICH BLASK NA DŁUGO ZOSTANIE W NASZEJ PAMIĘCI!

 4czb

W czasie realizacji projektu „Teatr dzieciom” utworzyły się dwie nowe grupy Teatru Agrafka. Grupa Junior, w której skład wchodzą uczniowie klas podstawowych oraz formująca się grupa średnia – gimnazjalna.

2014 rok  stawia przed Chełmińskim Domem Kultury  kolejne teatralne wyzwanie. Już w maju Teatr Agrafka oraz LMD Kunštát z Letovic będą przygotowywały się do polsko-czeskiej wymiany teatralnej „Europejskim MIMOchodem”. Nasi goście przyjadą do nas w sierpniu. Warsztaty pantomimy w Warszawie z panem Bartłomiejem Ostapczukiem zakończą się etiudą pantomimiczną w odniesieniu do różnorodności kulturowej Polski i Czech. Efekty tej pracy oraz inne atrakcje takie jak polskie i czeskie kino czy zabawy podwórkowe w sierpniu zostaną również zaprezentowane mieszkańcom Chełmna.

 5czb

            Projekt realizowany będzie w ramach  Programu „Młodzież w działaniu” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.projekt_czerwona

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u