Wyjątkowo uroczyście powitaliśmy Nowy Rok – 2014 w Chełmnie

1 stycznia 2014 roku Burmistrz Miasta Chełmna Mariusz Kędzierski zaprosił mieszkańców Chełmna na  wyjątkowe wydarzenie artystyczne pt. “Noworoczna Gala Operetki: Przetańczyć całą noc” ” w wykonaniu zespołu Artes Ensemble. Jak zawsze, mieszkańcy naszego miasta pokazali, ze kochają operetkę i tłumnie przybyli na ten udany pod każdym względem  koncert. Wszystkie miejsca w sali były zajęte.

koncert_1.01.2014_5

Wzorem Wielkiego Koncertu Noworocznego, który od lat odbywa się w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu, my również w Nowy Rok wkroczyliśmy z Galą Operetkową. Zespół wokalno-instrumentalny Artes Ensemble, zagwarantował nam niezapomniane wrażenia muzyczne oraz  wyśmienitą zabawę.

koncert_1.01.2014_1

W porywającym operetkowym widowisku, romantycznemu duetowi solistów – czarującej sopranistce i uwodzicielskiemu barytonowi towarzyszyło trio fortepianowe o prawdziwie symfonicznym brzmieniu. W świat arystokratycznych salonów i miłosnych intryg przeniósł publiczność zachwycający, pełen ekspresji śpiew wokalistów, solistów Opery i ich sugestywna gra aktorska. Całość dopełniły barwne, przepiękne stroje z epoki, dodające koncertowi czaru i blasku. Trio fortepianowe, swą stylową grą i wirtuozowskimi interpretacjami utworów wprowadziło publiczność w charakter odrębnych części recitalu:

wiedeńskiej – ze słynnymi tematami operetek oraz najpiękniejszymi walcami i polkami,

węgierskiej – z żywiołowymi, ostrymi czardaszami oraz hiszpańskiej – w gorących, ognistych rytmach słonecznej Hiszpanii.

 koncert_1.01.2014_2

W programie koncertu publiczności usłyszała m. in. walc „Nad pięknym modrym Dunajem” Johanna Straussa (syna), najpiękniejsze arie i duety z operetek mistrza gatunku Franza Lehara: „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka”, „Receptę ja znam” z operetki “Cygańska miłość”, czardasz „Kiedy skrzypki grają …” z operetki “Cygańska miłość”; „W rytm walczyka” oraz „Czardasz Silvy” z operetki “Księżniczka czardasza” i „Ach, jedź do Varasdin” z operetki „Hrabina Marica” Emmericha Kalmana; „Juliska z Budapesztu” z operetki „Błękitna maska” Freda Raymonda; Nico Dostala „W Barcelonie” z operetki „Clivia”; “Arię Toreadora” z opery „Carmen” Georgesa Bizeta, słynną hiszpańską pieśń Agustina Lary „Granada”, a także najpopularniejszą pieśń neapolitańską E. di Capuy „O sole mio” w unikatowym wykonaniu w duecie sopranu z barytonem oraz wiele innych arii i pieśni, ukochanych przez publiczność, znanych melomanom z programów sal koncertowych, radia i telewizji, rozbrzmiewających w najważniejszych ośrodkach muzycznych świata, bawiących i wzruszających niezmiennie od dziesiątek lat.

 koncert_1.01.2014_7

Wykonawcy koncertu:

Artes Ensemble:

Beata Gramza – sopran

Tomasz Łuczak – baryton

Maria Radoszewska – skrzypce

Małgorzata Janaszek – wiolonczela

Andrzej Janaszek – fortepian, kierownik artystyczny Artes Ensemble
ARTES ENSEMBLE
Pomysłodawcą założenia zespołu i jego szefem artystycznym jest Andrzej Janaszek – pianista, kameralista, aranżer. Zespół tworzy pięcioro znakomitych artystów, absolwentów Akademii Muzycznych w Bydgoszczy, Gdańsku i Poznaniu, solistów oper i filharmonii, zajmujących się również działalnością pedagogiczną, posiadających w swych dorobkach artystycznych wiele nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach wokalnych, instrumentalnych i kameralnych w kraju i zagranicą. Szczeciński zespół wokalistów i instrumentalistów Artes Ensemble z powodzeniem koncertuje na scenach muzycznych i teatralnych w całej Polsce i za zachodnią granicą, spotykając się z gorącym przyjęciem i uznaniem publiczności, krytyki i środowiska muzycznego, stale poszerzając rosnącą rzeszę fanów i wielbicieli ich muzycznego talentu i scenicznej ekspresji.

Organizator:

Chełmiński Dom Kultury

Współorganizatorzy:

 Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Urząd Miasta Chełmna
Państwowa Szkoła Muzyczna w Chełmnie.

TEXT i FOTO: JANUSZ NAPORA

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

1 komentarz to “Wyjątkowo uroczyście powitaliśmy Nowy Rok – 2014 w Chełmnie”

  1. Janusz Napora pisze:

    Zdjęcia i tekst JN

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u