KPP Chełmno: “Bezpieczna droga do szkoły”

Jutro rozpoczyna się nowy rok szkolny i wzorem lat ubiegłych rusza policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”.

Szczególnie w tych pierwszych dniach września policjanci zadbają o bezpieczną drogę dzieci do szkoły ponieważ w tym okresie zwiększa się ruch pojazdów i pieszych. Jedni wracają jeszcze z letniego wypoczynku inni już przygotowują się do rozpoczęcia nauki w szkołach.

Akcja “Bezpieczna Droga do szkoły”, jak co roku, będzie realizowana przez policjantów przede wszystkim ruchu drogowego, dzielnicowych oraz strażników miejskich. Policjanci monitorować będą tereny podstawówek, ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych znajdujących się przy szkołach. Dodatkowo funkcjonariusze ruchu drogowego będą mierzyli prędkość samochodów, które przejeżdżają w obrębie szkół. Tam zazwyczaj są wprowadzone ograniczenia prędkości do 40 km/h, złamanie tego zakazu pociągnie za sobą konsekwencje mandatowe.

Ponadto mundurowi będą przeprowadzać kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież do szkół (stan trzeźwości kierującego i opiekunów dzieci, stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie pojazdu).

Szczególnie w pierwszych dniach roku szkolnego o bezpieczeństwo swoich dzieci powinni zatroszczyć się przede wszystkim rodzice, upominając swoje pociechy by zachowały ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię.

Oto kilka ważnych informacji, przede wszystkim dla opiekunów:

Od 31 sierpnia 2014 roku pieszy niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Do tej pory obowiązek noszenia elementów odblaskowych miały jedynie dzieci w wieku do 15 roku życia poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Nowelizacja ustawy ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dzięki nowemu przepisowi piesi będą lepiej widoczni na drodze.

Odblaski pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Daje to szansę kierowcy na podjęcie manewru hamowania czy bezpiecznego ominięcia takiej osoby w sposób nie zagrażający jej bezpieczeństwu. Pieszy poruszający po zmierzchu po drodze bez elementów odblaskowych jest praktycznie nie widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości ok. 20 metrów. Jest to niejednokrotnie zbyt mała odległość aby kierujący miał czas na reakcję czego następstwem są zdarzenia drogowe skutkujące często śmiercią pieszego.

Udział małych dzieci w ruchu drogowym bez odpowiedniej opieki staje się coraz większym problemem w warunkach dynamicznie zwiększającego się natężenia ruchu. Małe dzieci nie zawsze potrafią racjonalnie pokierować swoim postępowaniem w pewnych okolicznościach. Mając na względzie ich niedojrzałość, trzeba to traktować jako rzecz naturalną.

Pamiętajmy, że Ustawa Prawo o ruchu drogowym jasno określa zasady korzystania z dróg i tak:

– Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek, co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

– Dziecko poruszające się poza terenem zabudowanym po zmroku ma obowiązek posiadania elementów odblaskowych.

Kamizelki, opaski, światełka i inne elementy będą zwiększać ich widoczność na drodze. Głównie chodzi o to, aby kierujący pojazdami mogli je odpowiednio wcześniej zauważyć, co umożliwi im podjęcie odpowiedniej reakcji celem ich ominięcia.

źródło: Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chełmnie
kom. Agnieszka Sobieralska

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u