KPP Chełmno: Seniorze! Nie daj się oszukać przez wnuczka

Policjanci apelują do osób starszych, samotnie mieszkających, o zachowanie “zimnej krwi” i “zdrowego rozsądku” w chwili odebrania telefonu od osoby podającej się za bliską krewną, która informując o wypadku drogowym lub innym zdarzeniu losowym prosić będzie o pieniądze. Jeśli z rozmowy wynikać będzie, że spora kwota pieniędzy ZAŁATWI SPRAWĘ to najprawdopodobniej dzwoni OSZUST !!!

Tak było właśnie w miniony piątek w naszym mieście. Tuż przed godziną 11.00 do dziewięćdziesięcioletniej kobiety, samotnie mieszkającej, zadzwonił telefon stacjonarny. Mężczyzna, który był po drugiej stronie słuchawki zwracając się do starszej pani po imieniu poinformował, że jej córka (również podał imię) spowodowała wypadek drogowy i będzie miała poważne kłopoty jeśli nie nie zapłaci natychmiast odszkodowania. Oszust zapytał ile kobieta jest w stanie przekazać pieniędzy. Gdy usłyszał kwotę poinformował, że za kilkadziesiąt minut do mieszkania dotrze “tajniak” i odbierze pieniądze.
Faktycznie godzinę później do mieszkania zapukał mężczyzna. Gdy pokrzywdzona przekazała mu pieniądze ten zabronił kobiecie rozmawiać na temat zaistniałej sytuacji z kimkolwiek bo chodzi o dobro jej córki. Niestety starsza pani uwierzyła oszustowi i dopiero gdy wieczorem odwiedziła ją druga z córek opowiedziała co się stało. Kobiety natychmiast skontaktowały się z rzekomą sprawczynią wypadku, która poinformowała, że u niej wszystko w porządku i żadnego wypadku nie spowodowała.

Tego samego dnia około godziny 13.00 podobny telefon odebrała 86-letnia mieszkanka Chełmna. Tym razem usłyszała w słuchawce płaczliwy głos kobiety podającej się za jej wnuczkę. Gdy usłyszała “babciu, pomóż mi” zapytała o imię wnuczki, po czym wymieniła je. Oszustka potwierdziła, że chodzi właśnie o nią i poinformowała, że spowodowała wypadek, w którym ucierpiała inna kobieta. Jeśli zapłaci jej za szkody nie odpowie za wypadek przed policją i sądem. Starsza pani pomimo tego, że bardzo się przejęła i zdenerwowała to oświadczyła, że niestety nie może jej pomóc gdyż nie ma żadnych oszczędności, jedynie kilkaset złotych renty. Gdy oszustka usłyszała wysokość kwoty szybko zakończyła rozmowę i już nie zadzwoniła.

Przed godziną 14.00 również w piątek o wypadku córki dowiedziała się 64-latka. Młoda kobieta dzwoniąca na numer stacjonarny poinformowała, że przed chwilą na terenie Wrocławia spowodowała wypadek. Na miejscu już jest policja. Jeden z policjantów był tak miły i uczynny, że pozwolił zadzwonić do matki z prośbą o pomoc finansową. Policjant miał powiedzieć, że gdy sprawczyni wpłaci 40 tysięcy złotych mundurowi odstąpią od dalszych czynności. Po tych słowach połączenie zostało przerwane. Kilka minut później ponownie zadzwoniła kobieta pytając czy “mama” ma taką gotówkę. Gdy ponownie połączenie zostało przerwane mieszkanka Chełmna zadzwoniła do swojej prawdziwej córki i dowiedziała się, że u niej wszystko w porządku.
Gdy ponownie zadzwoniła oszustka właścicielka mieszkania oświadczyła, że cała rozmowa została nagrana oraz, że policja już jest o wszystkim poinformowana. Oszustka natychmiast zakończyła rozmowę.

Jak widać schemat jest w opisanych zdarzeniach bardzo podobny. Nieznani sprawcy dzwonią do losowo wybranych mieszkańców, często korzystając po prostu z książki telefonicznej i wybierając osoby o imionach typowych dla starszego pokolenia. Przedstawiając się za bliskiego krewnego – córkę, syna, wnuka, bratanka lub siostrzeńca proszą o udzielenie pożyczki finansowej. Co raz częściej informują, że policja lub prokuratura odstąpi od czynności po wpłaceniu określonej kwoty pieniędzy. Najczęściej nie znają imion osoby, za którą się podają, dopiero gdy starsza osoba wymieni imię potwierdzają, że właśnie o niego, o nią chodzi. Zdarza się jednak, że wcześniej przeprowadzają “wywiad” i posługują się imionami prawdziwych członków rodziny, stając się tym samym bardziej wiarygodni. Na pytanie o zmianę głosu zastawiają się chorobą gardła czy krtani.

Aby nie dać się zwieść oszustom, wykorzystującym najczęściej ufność starszych osób i emocje związane z informacją o tragedii policjanci apelują do mieszkańców powiatu chełmińskiego o czujność i ostrożność. Oszuści mogą nadal działać, tym bardziej teraz w okresie przedświątecznym !!!

SENIORZE
– nie ufaj osobom podającym się telefonicznie za członka twojej rodziny, jeśli nie jesteś pewien kto dzwoni zadaj mu kilka pytań dotyczących rodziny (jakieś daty, wydarzenia)
– sprawdź osobę, która do ciebie dzwoniła i podawała się za córkę, wnuczka, wnuczkę, siostrzeńca, bądź krewnego (oddzwoń na numer telefonu, który ty masz w swym spisie)
– potwierdź to u najbliższej rodziny, na którą powołuje się dzwoniący, proszący o pomoc finansową (informacje o tragedii bardzo szybko docierają do rodziny więc upewnij się u innego krewnego czy taka sytuacja miała miejsce)
– nie otwieraj drzwi i nie wydawaj pieniędzy osobom obcym, które przychodzą w imieniu wnuczka, wnuczki, siostrzeńca, bądź krewnego,
– zawsze takie sytuacje konsultuj z rodziną, nawet jeśli dzwoniący prosi cię o dyskrecję,
– i pamiętaj – POLICJA, PROKURATURA i inne organy ściganie nie przyjmują opłat za “przymknięcie oka” czy za uniknięcie odpowiedzialności – NIGDY !!!
– jeśli odebrałeś taki telefon poinformuj o tym policję dzwoniąc pod numer 997 lub 112

Jeśli ten komunikat przeczytają młode osoby to bardzo prosimy aby porozmawiały z seniorami rodu i przekazały im te informacje. Zdajemy sobie sprawę, że nie każda starsza osoba czyta codziennie prasę i nie każda taka osoba posługuje się internetem, dlatego też apel do młodych – edukujmy starszych…

kom. Agnieszka Sobieralska
Oficer Prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Chełmnie

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u