KPP Chełmno: Akcja pieszy

W okresie jesiennym kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, pieszy na drodze staje się słabo widoczny. Wzrasta wówczas prawdopodobieństwo potrącenia go przez pojazd. Aby takich zdarzeń było jak najmniej chełmińscy policjanci przeprowadzili wczoraj działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Największą uwagę mundurowi zwracali na zachowania kierowców w stosunku do pieszych i przyglądali się czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Gdy jedni policjanci pracowali na drogach naszego powiatu, inni docierali do szkół aby edukować najmłodszych uczestników ruchu. Uczyli ich zasad bezpiecznego poruszania po drogach, podpowiadali jak bezpiecznie dotrzeć do celu, przestrzegali przed zagrożeniami czyhającymi na drogach. W szkołach, głównie usytuowanych na terenach wiejskich przypominali o konieczności noszenia odblasków poza terenem zabudowanym. Uświadamiali jak ważnym elementem jest choćby najmniejszy odblask, który sygnalizuje kierowcom obecność niechronionego uczestnika ruchu na drodze. Przede wszystkim teraz, kiedy dużymi krokami zbliżają się pochmurne, mgliste i co raz krótsze dni. Ograniczona widoczność sprawia, że bardzo często pieszy narażony jest na duże niebezpieczeństwo potrącenia przez nadjeżdżający pojazd.

W trakcie działań na drogach policjanci przypominali pieszym o ich prawach i obowiązkach, udzielali porad jak bezpiecznie przejść przez jezdnię. Z chwilą zatrzymania do kontroli drogowej kierowcy policjanci apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicy przejść dla pieszych oraz w okolicy szkół. Przypominali im, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Policjanci przypominają i apelują, że:
– dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
– pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
– z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
– przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów.

Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą. W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne.
– pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

20161003_112453 20161003_120923 20161004_104251 20161004_130017

źródło: kom. Agnieszka Sobieralska
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chełmnie

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u