KPP Chełmno: Cyber Świat – debata

„CYBER ŚWIAT – zagrożenia i odpowiedzialność oraz wiedza i doświadczenie połączone z debatą” – pod takim hasłem odbyła się wczoraj w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chełmnie debata zorganizowana przez chełmińską komendę policji oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Hasłem przewodnim była szeroko rozumiana przestępczość w świecie wirtualnym.

Organizatorzy zaprosili do udziału w spotkaniu dyrektorów i pedagogów szkół oraz przedstawicieli rady rodziców czyli osoby, które na co dzień spędzają najwięcej czasu z dziećmi i młodzieżą. Nie zabrakło również przedstawicieli sądu, prokuratury, a także instytucji, organizacji oraz placówek pomocowych funkcjonujących na terenie powiatu chełmińskiego. Patronat nad przedsięwzięciem objął starosta chełmiński Zdzisław Gamański. Hasłem przewodnim była szeroko rozumiana przestępczość w świecie wirtualnym oraz zagrożenie, jakie czyhają na użytkowników komputera.

Z dotychczasowych informacji napływających z terenu naszego kraju wynika, że problem cyberprzestępczości pojawia się niemalże w każdym środowisku, ofiarami cyberprzestępstw padają zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Z tego też powodu w jednym miejscu i czasie spotkało się wczoraj tak wiele osób. Jest to dowód na to, że wspólnie chcemy działać przeciw cyberuzależnieniom i zagrożeniom.

Podczas wczorajszego spotkania zaproszeni do udziału prelegenci, między innymi przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz psycholog z chełmińskiego centrum pomocy rodzinie, w swoich wystąpieniach poruszyli tematy dotyczące cyberprzemocy oraz przestępstw seksualnych w sieci. Opisali sposoby działania sprawców, zazwyczaj podających się za kogoś innego oraz podali przykłady dokonywanych przez nich przestępstw. Nie zabrakło również informacji o odpowiedzialności karnej np. za groźby karalne, oszustwa, stallking czy dziecięcą pornografię. Pani psycholog omówiła aspekty dotyczące cyberuzależnienia. Poinformowała również uczestników jakie działania może podjąć rodzic, jakie pedagog szkolny aby zapobiegać uzależnieniom lub zminimalizować skutki zatracenia się w wirtualnym świecie..

Ostatnim punktem spotkania była debata, podczas której uczestnicy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wątpliwościami oraz sugestiami i propozycjami. Wspólnie podjęta dyskusja miała na celu wypracowanie form i metod działania w momencie kiedy ktokolwiek z uczestników zetknie się z omówionym wczoraj problemem. Korzystając z okazji policjanci zaapelowali przede wszystkim do rodziców i przedstawicieli szkół o kontynuację problematyki podczas spotkań z młodzieżą ponieważ nadchodzący okres wakacyjny będzie niestety tym momentem, w którym spora grupa dzieci i młodzieży (chociażby z nudów) zasiądzie przed komputer. Być może informacje i przestrogi pomogą uniknąć najpoważniejszych zagrożeń czyhających na młodego człowieka po drugiej stronie monitora.

debata1 debata2 debata3

źródło: kom. Agnieszka Sobieralska
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Chełmnie

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u