KPPSP Chełmno: Czad cichy zabójca

W związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego KP PSP w Chełmnie informuje, że zainaugurowano kampanię społeczną pod hasłem “Czad i ogień, obudź czujność!” Kampania jest odpowiedzią na niepokojace statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem, niebezpieczeństwo wystąpienia pożarów w sezonie grzewczym, spowodowanym nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem w mieszkaniu, niedrożnością instalacji wentylacyjnych i kominowych oraz niesprawnością instalacji grzewczych. Według badań 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad. Niepokojące jest to, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie. Dlatego ciągle przypominamy, że czad jest bezwonny i bezbarwny. Tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników. Według naszych statystyk wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji grzewczych to przyczyna ponad połowy pożarów w budynkach. Badania wykazały również, że tylko co dziesiąty Polak wie, że trzeba regularnie czyścić i sprawdzać szczelność komina i umawiać na kontrole kominiarza. Mniej niż jeden na pięciu Polaków ma w domu czujnik dymu lub czadu. Czujniki nie zastąpią człowieka i jego czujności, ale są bardzo ważne i alarmują o zagrożeniu. To nie jest duży wydatek, ale trzeba pamiętać by kupować te urządzenia z legalnych źródeł.

Każdy użytkownik urządzenia grzewczego przed rozpoczęciem sezonu powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Czy zrobiłeś przegląd instalacji grzewczej?
Czy zrobiłeś przegląd wentylacji i czy jest drożna?
Czy masz w domu czujnik tlenku węgla lub dymu?
Czy masz w domu gaśnicę?
Czy wiesz jak szybko opuścić w razie zagrożenia swój dom?
Czy znasz nr alarmowe do służb ratowniczych?

Twierdzące odpowiedzi na powyższe pytania w dużym stopniu zapewnią bezpieczeństwo przebywających w budynku osób.
Na stronie internetowej komendy pod adresem psp-chelmno.pl można zapoznać się materiałami dotyczącymi zasad zachowania bezpieczeństwa pożarowego. Każdego, kto ma pytania odnośnie wystąpienia zagrożeń związanych z instalacjami grzewczymi zachęcamy do kontaktu pod nr. 56 686 44 64 lub alarmowym 998 lub 112.

czad0 czad1 czad2

źródło: kpt. mgr Tomasz Guzek
KPPSP Chełmno

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u