KPPSP Chełmno: Podsumowanie roku

W roku 2015 strażacy brali udział w likwidacji 879 zdarzeń.

W stosunku do roku ubiegłego ogólna liczba zdarzeń zwiększyła się o 45. Wzrosła zarówno liczba pożarów o 30, jak i liczba miejscowych zagrożeń o 15 zdarzeń. Wzrost liczby pożarów związany był z faktem, iż rok 2015 był rokiem suchym o niskiej ilości opadów deszczu co przełożyło się na zwiększenie zagrożenia pożarowego. Newralgiczny ciepły okres wiosenny wiązał się ze zwiększoną liczbę pożarów traw. W przypadku miejscowych zagrożeń ich wzrost związany był między innymi z większą ilością zdarzeń związanych  z anomaliami pogodowymi, w tym przede wszystkim skutkami burz i silnych wiatrów. W omawianym okresie większość pożarów, tak jak w latach poprzednich to pożary małe jednak w roku 2015 doszło do kilku groźnych pożarów. W lipcu w pożarze przy ul. 22 Stycznia w Chełmnie zginął mężczyzna, statystycznie duże pożary miały miejsce w Nowym Dworze Królewskim gdzie strażacy gasili pożar budynku inwentarskiego oraz we Wrocławkach gdzie palił się stóg. Wśród miejscowych zagrożeń tragicznymi okazały się zdarzenia w komunikacji kolejowej oraz drogowej. W czerwcu
w Pniewitem w zderzeniu VW Sharan z szynobusem zginęło dwoje dzieci.
W wypadkach w Bieńkówce oraz Grubnie zginęli kierowcy samochodów osobowych. Łącznie w zdarzeniach odnotowano 6 ofiar śmiertelnych.

PSP

W pożarach odnotowano 10 osób poszkodowanych a w wyniku miejscowych zagrożeń 135.
Łączne straty w wyniku wszystkich zdarzeń w 2015r. szacuje się na ok. 2,2 mln zł natomiast uratowano mienie w wysokości ok. 4,0 mln zł.

Liczba alarmów fałszywych w roku 2015 wyniosła 17 i jest taka sama jak
w roku 2014. Większość fałszywych alarmów to jednak zgłoszenia w tzw. dobrej wierze.

W likwidacji zdarzeń udział brali strażacy KP PSP w Chełmnie oraz strażacy ochotnicy z jednostek OSP powiatu chełmińskiego, najczęściej Ci włączeni do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Spośród jednostek z poza systemu w największej ilości zdarzeń tj. 55 udział brała jednostka OSP Chełmno.

Prowadzono również działalność szkoleniową, przeszkolono w różnym zakresie 112 członków Ochotniczych Straży Pożarnych, organizowano ćwiczenia na poziomie gminnym oraz powiatowym.

Komenda Powiatowa w roku 2015 przeszła duże przeobrażenie. W lutym oddano do użytku dobudowaną salę dowódczo-sztabową, a w miesiącach letnich obiekty komendy poddane zostały termomodernizacji, która skutkuje już obecnie dużymi oszczędnościami w zakresie bieżącego utrzymania obiektów.

IMG_8632

źródło: kpt. mgr Tomasz Guzek
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u