2017.06.23-07.02 – Dni Chełmna / Odpust chełmiński – program

DNI CHEŁMNA 2017

23.06. PIĄTEK
11.00 Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie
„Chełmnianie i ich pasje” – Otwarcie wystawy ze zbiorów prywatnych Krystyny Steczeń pt.: „Pod skrzydłami Aniołów”
/Czas trwania wystawy: 23.06.2017 r.- 08.09./
18.00 – Ośrodek Wypoczynkowy nad Jeziorem Starogrodzkim
Noc wianków „Wisło moja, Wisło stara…”
-zabawy plebejskie z Zastępem Rycerskim z Chełmna;
-występ artystów z Ukrainy;
-rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Wisło moja, Wisło stara…”;
-“symultana szachowa” – seans gry jednoczesnej;
-obrzęd „Nocy wianków” w wykonaniu ZTL „Kundzia”;
-zabawy, konkursy;
-pokaz tańca z ogniem.
24.06. SOBOTA
14.30 – Rynek Chełmno
Festyn rodzinny – “Śpiewajmy razem w Mieście Zakochanych”
prezentacje artystyczne chełmińskich przedszkolaków
program dla dzieci pt. “TULINKI”
Unikalne pluszowe gwiazdy z tęczowej krainy Tut Tut Tuli. Znane m.in. z telewizji: TVS, 4 Fun Dance, Polo TV, Mini Mini oraz portali społecznościowych. Ciaputek, Tulinka i Czaruś jeżdżą po Świecie, aby tulić się do dzieci i śpiewać razem z nimi tulinkowe nutki. Tulinki mają nadzwyczajną moc, legenda głosi, że kto się przytuli do Tulinek będzie szczęśliwy przez całe życie.
– występ solistek z pracowni muzycznej ChDK
– występy zespołów artystycznych z partnerskiego miasta Kaniowa /Ukraina/
Ludmila Saltykowa – Dyrektor Szkoły Sztuki, nauczyciel śpiewu i dyscyplin wokalno- chóralnych, stale uczestniczy w twórczych koncertach i kulturalnych wydarzeniach w Kaniowie. Repertuar Ludmily jest bardzo różnorodny, to są piosenki ludowe w nowoczesnej aranżacji, popularne estradowe i jazzowe utwory, klasyczne romanse. W jej twórczym dorobku piosenki w języku ukraińskim, rosyjskim oraz angielskim.
Eugeni Łytwyn – Eugeni to artysta o wysokim poziomie profesjonalizmu w swojej wokalnej twórczości. Ludzie mówią, że lubią go słuchać, bo śpiewa duszą. W repertuarze Eugena znajdują się różnorodne popularne estradowe piosenki, utwory ludowe w nowoczesnej aranżacji twórców takich jak: Oleh Vynnyk, Pavlo Tabakov, Vyachesłav Hursenko, Frank Sinatra, Sting, Bon Jovi, Robie Williams, a także światowe hity, takie jak „Okean Elzy”, „Skriabin”.
Parafraz – Zespół instrumentów ludowych:
Aleksandr Pavlenko – kontrabas
Konstantyn Storczous – akordeon
Olha Pavlenko i Tetiana Rukomojnikowa – domra
Andrzej Rukomojnikow – instrumenty perkusyjne
Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i zróżnicowany: to utwory klasyczne, współczesne, utwory bardzo popularnego teraz „ króla tanga” Astora Piazzolli, oraz nowe aranżacje muzyki ludowej. Rodzynkiem w wykonaniu zespołu jest muzyka jazzowa.
Lilea – Zespół wokalny, który rozwija i promuje ukraińską piosenkę, która łączy ludzi, oczyszcza duszę, czyni życie bardziej radosnym i pięknym. Repertuar składa się głównie z ukraińskich pieśni ludowych w nowoczesnej aranżacji.
Tajfun – Zespół tańca sportowego liczący 70 dzieci w wieku od 4 do 16 lat. Grupa nieustannie bierze udział w różnych zawodach, m.in. „Mistrzostwa Ukrainy”, „Puchar Ukrainy”, które odbywały się w Kijowie, Lwowie, Odessie, Czernihowie.
gwiazda wieczoru „WANDA I BANDA”
Zespół Wanda i banda to energia, ekspresja i wielkie hity! Koncertuje w całej Polsce od 1982 roku. Na czele z charyzmatyczną wokalistką Wandą Kwietniewską magnetyzują kolejne pokolenia fanów dobrego, melodyjnego rocka i świetnej zabawy! Podczas koncertów wybrzmiewają największe hity zespołu: „HiFi superstar”, „Nie będę Julią”, „Kochaj mnie kochaj” czy „7 życzeń”. W skład zespołu wchodzi 4 wspaniałych muzyków: Marek Tymkoff (gitara), Valdi Szoff (gitara), Dominik Samborski (gitara basowa) oraz Damian Grodziński (perkusja).

25.06. NIEDZIELA
7.00 – Jezioro Czyste
Zawody Spławikowe o Puchar Burmistrza Miasta Chełmna.
(zapisy – Sklep Wędkarski “Sukces 2”, ul. Dworcowa 11)
10.00 – Uroczystości nazwania placu im. 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
10.00 – Przemarsz z Orkiestrą Dętą Chełmińskiego Domu Kultury od Urzędu miasta Chełmno do Kościoła Garnizonowego
10.30 – Kościół Garnizonowy – uroczysta Msza św. w intencji żołnierzy 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
11.30 – Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmnie – uroczystość nazwania placu im. 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
10.30 – „Spacerki po Chełmnie” – Rok Rzeki Wisły 2017
„Śladami 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty w Chełmnie” – koszary fryderycjańskie, kościół garnizonowy, koszary przy Al. 3 Maja, Grób Nieznanego Żołnierza. Przewodnik Sławomir Grabowski. Zbiórka uczestników wycieczek na rynku przed ratuszem.
19.00 – Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła, ul. Wodna
Koncert chóru Chorus Culmensis – Wieczór muzyki gospel na bis.
Kolejna okazja do posłuchania mszy “Gloria” w wykonaniu Chóru Chorus Culmensis pod batutą Wojciecha Błaszaka. Podczas koncertu będzie możliwość posłuchania mszy wraz z oryginalnym akompaniamentem nagranym dla zespołu Oslo Gospel Choir. “Gloria” to msza gospel będąca muzyczną opowieścią fragmentów Pisma Świętego. Napisana przez Norweskiego kompozytora Tore W. Aas’a prezentuje koktajl stylów artystycznych począwszy od elementów folkloru celtyckiego, muzyki regionalnej Norwegii, Irlandii, chorału gregoriańskiego a także brzmienia gospel. Niezwykle emocjonalna i dynamiczna opowieść Słowa Bożego wyrażona jest w częściach stałych mszy świętej (Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Ojcze Nasz, Agnus Dei) dwóch pieśniach, a także dwóch wokalizach na początek i zakończenie. Pomimo iż Norweski kompozytor nie jest Popularny w Polsce, Tore W. Aas i jego zespół Oslo Gospel Choir mają na swoim koncie 1,5 mln sprzedanych na świecie płyt. Napisana w trzech językach “Gloria” stała się utworem międzynarodowym a także znakiem wspólnoty Chrześcijańskiej.
Wernisaż powtórzony „Miłosne przypadki komiksowych bohaterów”
Kolejna odsłona niepowtarzalnej wystawy Wojciecha Łowickiego ”Miłosne przypadki komiksowych bohaterów”, która stworzona została w ramach obchodów XVI Walentynek Chełmińskich. Autor w ekspozycji przedstawia perypetie miłosne mniej i bardziej znanych bohaterów komiksów dokonując pewnego rodzaju analizy i zestawień. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi w całej historii komiksu miłosnymi przygodami i ciekawostkami ze świata komiksu oraz historii obyczajów panujących w różnych okresach. /Czas trwania wystawy: 26.06 – 9.07.2017 r.
Wojciech Łowicki – Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Uhonorowany za działalność wystawienniczą przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012 r.). Autor popularyzującej komiks w Polsce strony internetowej komiksisatyra.pl

26.06. PONIEDZIAŁEK
19.00 – Kościół PW Wniebowzięcia NMP „Fara”
Koncert zespołu „CZERWONY TULIPAN”.
CZERWONY TULIPAN tworzy i śpiewa piosenki „uczucia” , czyli poetyckie i kabaretowe … zawsze literackie lub jak nazywają je niektórzy „piosenki artystyczne” . Współpracuje z „Kabaretową Sceną TRÓJKI” … i należy do „Krainy łagodności” . Koncertował w EUROPIE (Rosja, Niemcy, Francja, Szwecja, Austria, Węgry, Litwa) , był z koncertami w USA i Kanadzie , gra koncerty w całej POLSCE . Brał udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych . Związany z OLSZTYNEM (miejscem zamieszkania) . Inicjuje koncerty, przeglądy, festiwale na terenie Warmii i Mazur . Wydał 10 płyt CD … oraz DVD zatytułowane „OBRAZY i obrazki” – koncert na Zamku w Olsztynie (25 czerwca 2007 roku).

27.06. WTOREK
16.00 – Muzeum Ziemi Chełmińskiej
VIII Wernisaż Twórczości Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Chełmińskim Domu Kultury “Z WARSZTATÓW W GRUCZNIE”
18.00 – Sala koncertowa PSM im. G.G.Gorczyckiego
Koncert pt. “Z DALEKIEGO KRAJU”. Wykonawcy: Kimiko Tai – fortepian (Japonia); Kwartet “Prima Vista” (KRZYSZTOF BZÓWKA – skrzypce, JÓZEF KOLINEK -skrzypce, PIOTR NOWICKI – altówka, ZBIGNIEW KRZYMIŃSKI – wiolonczela). W programie utwory Józefa Elsnera, Fryderyka Chopina i Juliusza Zarębskiego

28.06. ŚRODA
18.30 – Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży / ***
“Pan tu nie stał!” – spektakl improwizowany Studia KreaTYwy z Chełmińskiego Domu Kultury
Kilka gier improwizowanych, które udowodnią, że PRL jest wiecznie żywy. Polakom kolejki płyną we krwi, kiełbasę wciąż wyciąga się spod lady, a dzieciństwo nadal pachnie gumką chińską i smakuje jak guma balonowa. Uwaga! Sprawdzimy czy kobiety wciąż są pracujące i dokąd zmierza męskość.
Polskie przeboje minionej epoki w koncercie HITY PRL-u w wykonaniu zespołu Alibi
Program utrzymany w klimacie polskich utworów z lat 70-tych i 80-tych. Wielkie przeboje i zapomniane piosenki. Ballady Stana Borysa, hity Krzysztofa Krawczyka, przeboje Anny Jantar, a także nieco już zakurzony, filmowy motyw muzyczny z repertuaru Andrzeja Rosiewicza. Całość dopełnią humorystyczne opowieści o kolejkach, kartkach na mięso i zwyczajach artystów. Będzie także zaproszenie do wspólnego śpiewania. W części finałowej programu na scenie pojawi się nieprzemijająca Królowa Polskiej Sceny – Wielka Maryla.
/ *** – impreza biletowana. Bilety w cenie 12 zł do nabycia w sekretariacie ChDK i ECWM od 12.06. Cena biletu zawiera miejsce parkingowe./

29.06. CZWARTEK
16.30 – Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Wernisaż wystawy „Chełmno – widoki miasta”.
/Czas trwania wystawy – do 30 sierpnia 2017 r. /
18.30 – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
Monodram „Mamusiu, co to za ptaszek” – Iga Jambor – Skupniewicz
Bohaterka monodramu – matka dwójki dzieci, w bajkowy, bardzo literacki sposób wprowadza nas w świat skomplikowanych relacji matki z dziećmi i matki z samą sobą, jako kobietą, która nagle musi odnaleźć się w 2 różnych konfiguracjach i „wymiarach” życiowych. Otrzymując list z zagranicy, z propozycją wyjazdu na dłuższy czas, nęcona możliwością zrobienia kariery, staje przed dylematem…
Spektakl znakomicie porusza dusze wszystkich kobiet, które będąc matkami ciągle stają przed pytaniami codzienności o drogę w ich życiu, podzieloną między pracę i pasje, które realizują, a dzieci, które kochają i wychowują. Iga Jambor Skupniewicz zachwyca subtelnością przekazu, wrażliwością, lekkim tonem i dowcipem. Teatr przedmiotu, cieni, nastrojowa muzyka, prowadzą widza od śmiechu po zadumę.
Autorka: Iga Jambor-Skupniewicz
Tekst: Karolina Kasprzak
Reżyseria: Krystian Wieczyński
Muzyka: Przemysław „Śledzuha” Śledź
20.00 – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – Fara
Koncert “MUSICA SACRA” w wykonaniu chóru “Collegium Cantorum”. Dyryguje Michał Rajewski

30.06. PIĄTEK
19.00 – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – Fara
XV Chełmińskie Wieczory Organowe
Zaprezentują się: Warszawski Duet Akordeonowy: Piotr Kopietz (akordeon, akordina) i Jacek Małachowski (akordeon) oraz Michał Białko (organy)

01.07. SOBOTA
IV Festiwal Piosenki Religijnej „W ramionach Matki”
10.00–15.30 – Teren kościoła pw. Wniebowzięcia NMP “Fara” – przesłuchania konkursowe.
17.00 – Ogłoszenie wyników

02.07. NIEDZIELA
10.30 – „Spacerki po Chełmnie” – Rok Rzeki Wisły’ 2017
„Dzieje Sanktuarium Maryjnego w Chełmnie” – z okazji odpustu chełmińskiego – Studzienka – Brama Grudziądzka (z zewnątrz), kościół farny – Przewodnik Jadwiga Alaba – Wesołowska. Zbiórka uczestników wycieczek na rynku przed ratuszem.
16.00 – Bramka Grudziądzka
Koncert Orkiestry Dętej Chełmińskiego Domu Kultury
Koncert z okazji jubileuszu 45-lecia istnienia zespołu.

ODPUST CHEŁMIŃSKI

Sobota 1 lipca
16.oo – Msza Święta w kaplicy NA BRAMCE
18.oo – Msza Święta w Farze i procesja do STUDZIENKI
21.oo – Apel Maryjny i czuwanie modlitewne
24.oo – „Pasterka” Maryjna

Niedziela 2 lipca
6.oo – Msza Święta przy STUDZIENCE
7.oo, 8.3o, 10.oo, 11.3o – Msze Święte w Farze
13.oo – SUMA ODPUSTOWA i procesja Eucharystyczna
16.oo – Msza Święta z błogosławieństwem dzieci
17.3o – Nieszpory
18.oo – Msza Święta w Farze
21.oo – Apel Maryjny

Poniedziałek 3 lipca
7.oo, 8.3o – Msze święte w Farze
9.3o – Pielgrzymka niewidomych – powitanie pielgrzymów
11.oo – Msza Święta
17.3o – Nowenna ku czci Matki Bożej Chełmińskiej
18.oo – Msza Święta

Wtorek 4 lipca
7.oo, 8.3o – Msze Święte w Farze
11.oo – Msza Święta dla członków wspólnot i grup formacyjnych
17.3o – Pielgrzymka rolników – powitanie pielgrzymów
18.oo – Msza Święta i modlitwy rolników z rejonu duszpasterskiego

Środa 5 lipca
7.oo, 8.3o – Msze Święte w Farze
11.oo – Msza Święta dla chorych i udzielenie Sakramentu Chorych
17.3o – Pielgrzymka rodzin – powitanie pielgrzymów. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
18.oo – Msza Święta i modlitwy w intencji rodzin

ORGANIZATORZY:
CHEŁMIŃSKI DOM KULTURY
Fundacja Europejskie Centrum Wymiany Młodzieży
Koło Przewodników PTTK Chełmno
Koło Wędkarskie „RECORD”
Miejska Biblioteka Publiczna
Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Chełmnie
Parafia PW WNMP „Fara”
Stowarzyszenie „Chorus Culmensis”
Stowarzyszenie Kulturalne „Puzon”
Stowarzyszenie Kultury Ludowej KUNDZIA
Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum”
Stowarzyszenie Rodu Hirsz/Hirsch
Urząd Miasta Chełmna
Zastęp Rycerski z Chełmna
Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie

SPONSORZY:
ADRIANA S.A.
Agro-Sieć Sp. z o.o.
Bank Spółdzielczy w Chełmnie
Firma MEDOS
PROMEDICA24
Zakład Usług Miejskich w Chełmnie
Związek Miast Nadwiślańskich

PATRONAT MEDIALNY:
Czas Chełmna
Gazeta Chełmińska
Gazeta Pomorska
MMS Studio
Polskie Radio Pomorza i Kujaw
Serwis internetowy e-chelmno.pl
Serwis internetowy www.chelmno.com.pl
TVP Bydgoszcz

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u