KPP Chełmno: Obowiązek używania elementów odblaskowych

Policjanci z Chełmna przypominają, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych . Osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat od 20 do 500 zł.

        Funkcjonariusze zwracają też uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć go dopiero z odległości około 20-30 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 metrów.

Przepisy odnoszące się do pieszych w tej kwestii znajdują się w Ustawie  z dnia 20 czerwca 1997r Prawo o ruchu drogowym  w rozdziale drugim dotyczącym ruchu pieszych i są to w szczególności art. 11 pkt 4a , który mówi , że „ pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba , że przemieszcza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku” oraz art. 11 pkt 1 mówi, że „ pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych , a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.”

       Dla własnego bezpieczeństwa  korzystając z dróg publicznych bez względu na to czy obszar jest zabudowany czy niezabudowany oraz porę dnia czy warunki atmosferyczne zakładajmy elementy odblaskowe. Wiele odcinków dróg w naszym powiecie pomimo tego, że znajduje się w obszarze zabudowanym nie jest oświetlonych. Założone elementy odblaskowe zdecydowanie poprawiają naszą widoczność i mogą uratować nasze życie.

źródło: asp. szt. Gabriela Andrzejczyk
p.o. oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Chełmnie

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u