Smog w Chełmnie!

W telewizji i radio w ostatnim czasie poza polityką przewija się tylko jeden temat – smog. Ci którzy jeszcze nie wiedzą to połączenie angielskich słów smoke i fog (dym i mgła) określający typ zanieczyszczenia powietrza. Są to mikroskopijne cząsteczki pyłów powstających z różnego rodzaju dymów, które są zawieszone w powietrzu. Na pierwszy rzut oka jest to problem mało widoczny (zależy od stężenia pyłów), ale wystarczy nabrać nieco dystansu by dostrzec smog nad miastem.

Smog dobrze odznacza się na tle błękitnego nieba i o ile słyszymy o takich miastach Kraków, Rybnik, Katowice, Łódź, Warszawa to wcale nie oznacza, że mieszkańcy znacznie mniejszych miejscowości takich jak Chełmno nie mają się czym martwić.

Odznaczająca się kołderka smogowa na błękitnym niebie

Poniżej widać chusteczki z okrągłą plamą, która powstała poprzez zasysanie powietrza przez rurę odkurzacza przez zaledwie 5 minut!. Chusteczka pełniła rolę filtra, w którym zostały uwięzione pyły.

Centrum Chełmna, 5 minut zasysania powietrza z zewnątrz

 

os 750-lecia w Chełmnie, 5 minut zasysania powietrza
Z lewej wewnątrz, a z prawej na zewnątrz mieszkania

Zestawienie powyższych wyników w identycznym oświetleniu
Z lewej centrum miasta, z prawej os. 750-lecia

Powietrze, którym oddychamy przebywając na dworze trafia bezpośrednio do naszego układu oddechowego, a jakikolwiek wzmożony wysiłek powodujący częstsze i głębsze oddechy skutkuje pochłanianiem większej ilości zanieczyszczeń. Tak! To co na chusteczkach trafia do płuc, oskrzeli, a nawet układu krwionośnego! Pyły są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Smog zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Jakość powietrza w województwie 2 II 2017

Dlatego należy kontrolować poziom zanieczyszczenia powietrza, a w czasie zwiększonej liczby µg pyłów w m3 powietrza unikać spacerów i powstrzymywać się od uprawiania jakichkolwiek sportów!

Aktualne indeksy jakości powietrza dostępne na:
diver.net.pl/pollution_pl dla Polski
diver.net.pl/pollution_eu dla Polski, Europy, Świata

Niestety wiele miejscowości nie posiada takich czujników i musimy zwracać uwagę na te sąsiadujące z naszą.

Smog nie jest niczym nowym, chodź niektórzy słyszą o tym problemie od niedawna. Jeszcze w latach 80 i 90 na górnym Śląsku osoby spacerujące w białych ubraniach po dłuższym spacerze wracały w siwych ubraniach – zwyczajnie ubrudzeni od osiadających na nich pyłów.

Największe „żniwa” smog zebrał w Londynie w 1952 roku gdzie w drugim tygodniu grudnia panujące zaledwie 5 dni wysokie stężenie pyłów stały się przyczyną 4 tysięcy zgonów głównie osób młodszych i starszych. W kolejnych tygodniach liczba ta wzrosła do około 12 tysięcy!

Gęsty smog na placu Piccadilly Circus w Londynie 6 grudnia 1952 roku. GETTY IMAGES/Central Press/Hulton Archive

W Polsce z tym problemem mierzymy się głównie w sezonie grzewczym. Powstanie smogu zaczyna się podczas spalania niskiej jakości węgla, odpadów górniczych (np. muł węglowy), odpadów komunalnych, a także oleju napędowego i benzyny w autach. Z tego powodu w samochodach z silnikami diesla od 1996 roku montowane są filtry cząsteczek stałych DPF. Niektórzy producenci aut od tego roku będą montować podobne filtry – GPF – dla silników benzynowych. Nieumiejętność obchodzenia się z filtrami cząsteczek stałych spowodowała awaryjność układów wydechowych, ci głupsi właściciele / mechanicy aut zlecali /zalecali ich wycięcie i przeprogramowanie komputera pokładowego w samochodach.

Jakość powietrza w Polsce 2 II 2017

Negatywny efekt smogu potęguje się w gdy występuje wysokie ciśnienie atmosferyczne np. 1020hPa i wyższe, które „dociska” smog uniemożliwiając wzniesienie się ponad zabudowania (40m). Dodatkowymi czynnikami są wysoka wilgotność, brak lub bardzo słaby wiatr, który mógłby „przewietrzyć” miasto oraz ukształtowania terenu.

Dyskusja na FB:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1285307011535448&id=109054432494051

źródło:
tekst DiVeR (diver.net.pl) / Wikipedia
zdjęcia DiVeR / Daniel R. / diver.net.pl / aqicn.org / gios.gov.pl / GETTY IMAGES/Central Press/Hulton Archive

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u