KPP Chełmno: Seniorze nie daj się oszukać

Policjanci wciąż odnotowują przypadki oszustw i kradzieży popełnianych na szkodę osób starszych. Przestępcy dzwonią podając się za krewnych lub osoby działające w imieniu kogoś z rodziny.

Metoda działania oszustów na tzw. „wnuczka” lub „policjanta” w większości przypadków jest identyczna. Przestępcy wyszukują (np. w książce telefonicznej) dane starszej osoby, po czym nawiązują kontakt telefoniczny podając się najczęściej za członka rodziny, wnuczka, przyjaciela lub też policjanta. Oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, aby osoba starsza uwierzyła, że są tymi za których się podają. Mówią, że np. ktoś z rodziny spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze lub przedstawiają zmyśloną historię mówiąc, że jest potrzebna gotówka na leczenie bliskiej osoby lub na okazyjny zakup domu lub mieszkania. Gdy starsza osoba zgodzi się już na przekazanie gotówki tłumaczą, że nie mogą osobiście jej odebrać i, że zrobi to za nich ktoś zaufany. Senior orientuje się, że został oszukany po nawiązaniu kontaktu np. z prawdziwym wnuczkiem czy inną osobą pod którą podszył się przestępca.

Pamiętajmy więc, aby nie stać się ofiarą oszustów nie przekazujmy pieniędzy osobom, które podczas rozmowy telefonicznej podają się np. za krewnych, którzy nie są w stanie osobiści odebrać gotówki o którą proszą. Przed przekazaniem środków należy więc niezwłocznie skontaktować się z osobą do której pieniądze mają trafić. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nie padniemy ofiarą przestępców. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dzwońmy na Policję, informujmy też o wszelkich próbach wyłudzeń.

Zwracamy się o czujność do pracowników banków, dzięki którym kilkakrotnie udało się uchronić seniorów przed utratą życiowych oszczędności.

Apelujemy o ostrożność.

źródło: asp. Dorota Lewków
Jednoosobowe Stanowisko ds. Prasowo-Informacyjnych
Komenda Powiatowa Policji w Chełmnie

 

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u