2019.09.07 – 8. Narodowe Czytanie

Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie zapraszają 7 września 2019 roku (sobota) o godz. 12.00 do udziału w Narodowym Czytaniu. Impreza ma charakter plenerowy i odbędzie się tradycyjnie na Rynku (w razie deszczu w Ratuszu). Dzięki takiej lokalizacji nie tylko osoby, które przyjęły zaproszenie, ale również przypadkowi przechodnie będą mieli możliwość choć na chwilę wsłuchania się w treść nowel.

Na 8 edycję zaproponowano 8 nowel. Z ponad stu tytułów nadesłanych do Kancelarii Prezydent Andrzej Duda oraz Małżonka Agata Kornahuser-Duda zaproponowali do czytania:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
Dym – Maria Konopnicka
Katarynka – Bolesław Prus
Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
Orka – Władysław Stanisław Reymont
Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
Sachem – Henryk Sienkiewicz
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
nadając im wspólny tytuł: Nowele polskie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W kolejnych latach czytano:
2012 – Pan Tadeusz Adama Mickiewicza
2013 – dzieła Aleksandra Fredry
2014 – Trylogię Henryka Sienkiewicza
2015 – Lalkę Bolesława Prusa
2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza
2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego
2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologia Niepodległości (zbiór powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej).

Jak podaje się na Oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powieść Żeromskiego w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

W Chełmnie lektorami podczas Narodowego Czytania byli w latach ubiegłych: uczniowie i nauczyciele chełmińskich szkół, burmistrz, księża, przewodnicy, rycerze, policjant, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zawodowi aktorzy.

W bieżącym roku zaproponowaliśmy rolę lektorów 5 osobom tradycyjnie z różnych chełmińskich środowisk. Zaproszenie przyjęli (wg kolejności czytania):

Katarzyna Neumann – pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, były pracownik, a obecnie bardzo aktywny czytelnik Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Walentego Fiałka w Chełmnie,
Czesław Kozikowski – Sekretarz Zarządu Okręgowego, Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. „Walentego Fiałka”,
Artur Mikiewicz – Burmistrz Miasta Chełmna,
Roksana Kaszewska – Uczennica Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grubnie.
Magdalena Witkowska – Wicedyrektor Katolickiej Szkoły Księży Pallotynów w Chełmnie

Oprawę muzyczną imprezie zapewni występ Mariusza Kowalczyka oraz niezależnie Małgorzaty Grabarz wraz z Zespołem Wokalnym działającym przy Chełmińskim Domu Kultury.

Patronat Honorowy Pary Prezydenckiej, lokalnie Burmistrza Miasta Chełmna.

Pingowanie i komentowanie jest wylaczone.

Komentowanie zastalo wylaczone.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u