Kronika Komendy Powiatowej Policji

22 V – Tragiczny wypadek w Chełmnie

Tragiczny wypadek zdarzył się wczoraj (22.05) na ul. Nad Groblą w Chełmnie. Kierowca osobowego bmw zginął na miejscu. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

22.05. około godz. 14.15 dyżurny policji w Chełmnie otrzymał zgłoszenie o tym, że w miejscowości Chełmno doszło do wypadku drogowego. Na miejscu zdarzenia policjanci wstępnie ustalili, że kierujący samochodem bmw nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze i na łuku drogi podczas manewru wyprzedzania wpadł w poślizg uderzając w przydrożne drzewo. 45-letni mężczyzna ze Świecia zginął na miejscu. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

 

29 IV – Odpowie za posiadanie amfetaminy

Trzy lata więzienia grożą 19-latkowi z gminy Unisław, który w nocy z 28/29.04.br. został zatrzymany w Chełmnie z amfetaminą. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator i sąd.

W nocy z 28/29.04.2018 roku po godz. 1:00 kryminalni z chełmińskiej komendy na ul. Powiśle w Chełmnie zauważyli mężczyznę, który na ich widok zaczął trochę nerwowo się zachowywać, dlatego też policjanci postanowili sprawdzić przyczynę takiego zachowania. Po chwili już wszystko było jasne ponieważ 19-latek posiadał przy sobie woreczek foliowy z zawartością proszku koloru białego 2,60 grama. W celu wyjaśnienia sprawy mężczyzna został zatrzymany. Zabezpieczony biały proszek poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina.

Wobec faktu, że posiadanie środków odurzających jest zabronione ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii mieszkaniec gminy Unisław niedługo usłyszy zarzut i za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

.

Policjanci z Chełmna zajęli II miejsce w konkursie „Policjant Służby Kryminalnej 2018”

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie zajęli II miejsce w ramach IV wojewódzkich eliminacji konkursu „Policjant Służby Kryminalnej 2018”. Zmagania policjantów pionu kryminalnego trwały trzy dni.

W dniach 24 – 26.04.18 na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbywały się IV wojewódzkie eliminacje konkursu „Policjant Służby Kryminalnej 2018”. Udział wzięło 19 czteroosobowych drużyn reprezentujących jednostki garnizonu kujawsko-pomorskiego. W skład każdej z nich wchodzili policjanci operacyjni, dochodzeniowo-śledczy, technik kryminalistyki oraz funkcjonariusz sprawujący nadzór nad pracą całego zespołu.

Konkurs odbywał się etapami w trakcie, których sprawdzana była wiedza z zakresu prawa karnego, pracy operacyjnej oraz zawodowej policjantów.

Chełmińską drużynę reprezentowali:
– kom. Piotr Dajewski,
– asp.szt. Agnieszka Marcinkowska,
– st.asp. Jarosław Filipek, który zajął II miejsce w kategorii najlepszy technik kryminalistyki,
– st.sierż. Andrzej Skwiercz.

Policjanci z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Pawła Spychały odebrali nagrody, puchary i dyplomy.

 

27 IV – Nietrzeźwy motorowerzysta

Chełmińscy policjanci zatrzymali nietrzeźwego motorowerzystę który„wydmuchał” ponad 2,5 promila.

W piątek (27.04 br.) o godz. 18:20 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierującego motorowerem. Podczas kontroli w Jeleńcu od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 45-letni mieszkaniec gminy Papowo Biskupie „wydmuchał” ponad 2,5 promila. Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. dopuścił grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

27 IV – Zdarzenia drogowe

W miniony weekend na terenie powiatu chełmińskiego doszło do zdarzeń drogowych. Uczestnicy zdarzeń nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Byli trzeźwi.

W piątek (27.04.) o godz. 13:20 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał zgłoszenie,że w Żyglądzie doszło do zdarzenia drogowego. Policjanci będący na miejscu ustalili,że kierujący chevrolet aveo nie zachował bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego citroen w wyniku czego doszło do zderzenia. Uczestnicy byli trzeźwi. 63-letni sprawca otrzymał mandat.
Następne zdarzenie miało miejsce w sobotę (28.04.) w Nowych Dobrach gdzie kierujący pojazdem volvo oraz Iveco podczas manewru wymijania nie zachowali bezpiecznej odległości w wyniku czego doszło do zderzenia lusterkami. Kierujący zostali pouczeni.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w niedzielę (29.04.) na drodze krajowej nr 91 w Małym Czystym. Kierujący oplem wykonując nieprawidłowy manewr wyprzedzania uderzył w bok pojazdu honda. 49-letni sprawca otrzymał mandat.

 

26 IV – Jechał z zakazem

Chełmińscy policjanci zatrzymali kierującego nissanem, który posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

26.04.br. o godz. 15:20 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierującego samochodem marki Nissan. Podczas kontroli w Drzonowie okazało się, że 61-letni mężczyzna posiada orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Pijany kierowca auta
Chełmińscy policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę opla zafiry, który„wydmuchał” ponad półtora promila.
25.04 br. o godz. 15:25 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierującego oplem zafira. Podczas kontroli w Pniewitym od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 38-letni mieszkaniec gminy Lisewo „wydmuchał” ponad półtora promila i tym samym stracił prawo. Jazdy. Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.
.
Zdarzenia drogowe z weekendu
W miniony weekend na terenie powiatu chełmińskiego doszło do zdarzeń drogowych. Uczestnicy zdarzeń nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Byli trzeźwi.
W piątek (20.04.) o godz. 12:15 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał zgłoszenie,że na ul. Polnej w Chełmnie doszło do zdarzenia drogowego. Policjanci będący na miejscu ustalili,że kierująca suzuki wykonując manewr skrętu nie ustąpiła pierwszeństwa karetce pogotowia, która wykonywała manewr wyprzedzania w wyniku czego doszło do zderzenia aut. Uczestnicy byli trzeźwi. 64-letnia sprawczyni otrzymała mandat.
Kolejne zdarzenie miało miejsce w niedzielę o godz. 18:05 na ul. Rynek w Chełmnie. Kierujący pojazdem bmw nie zachował bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego mercedes, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. 22-letni sprawca otrzymał mandat.
W tym samym dniu również o godz. 18:05 w Papowie Biskupim doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący mitsubishi nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu oplem i doszło do zderzenia aut. 22-letni sprawca był trzeźwy i otrzymał mandat.
.
Nieletni sprawca podpaleń
Chełmińscy kryminalni ustalili winnego podpalenia i spowodowania innych uszkodzeń 10 pojazdów zaistniałego w nocy z 14/15.04.2018 r. w Chełmnie. Okazało się, że sprawcą jest 14-letni mieszkaniec miasta. Podczas przesłuchania przyznał się do podpalenia.
W ostatni weekend w Chełmnie doszło do spalenia i spowodowania innych uszkodzeń w sumie 10 samochodów zaparkowanych przy ul. Rybackiej i Fiałka.
Policjanci z wydziału kryminalnego chełmińskiej policji na podstawie przeprowadzonych czynności i zabezpieczonych w sprawie dowodów ustalili tożsamość sprawcy. Okazał się nim 14-latek zamieszkały w Chełmnie.
Podczas przesłuchania nie potrafił racjonalnie wyjaśnić motywów swojego postępowania.
Za spowodowane zniszczenia mienia 14-latek odpowie przed sądem dla nieletnich.

.

3 IV – Jechał pijany

Prawie jeden promil alkoholu w oraniźmie miał kierowca vw golfa zatrzymany wczoraj w Chełmnie. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

3.04.br. tuż przed godz 8:00 policjanci patrolujący teren miasta Chełmna zatrzymali do kontroli kierowcę vw golfa. Jak się okazało 47-letni mężczyzna jadący ul. Nad Groblą „wydmuchał” prawie jeden promil. Za taki „wyczyn” mieszkaniec powiatu świeckiego stracił prawo jazdy.

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

3 IV – Kolejny nietrzeźwy kierowca auta

W miniony wtorek chełmińscy policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowce vw t4, który„wydmuchał” prawie dwa promile.
3.04 br. o godz. 17:50 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierującego vw t4. Podczas kontroli w Trzebczu Szlacheckim od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 54-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego „wydmuchał” prawie dwa promile i tym samym stracił prawo jazdy.

Pamiętajmy, że każdy pijany kierujący to potencjalny sprawca wypadku drogowego i w konsekwencji ludzkiego nieszczęścia. Natychmiastowe wyeliminowanie z ruchu takiego delikwenta niejednokrotnie chroni życie jego i innych uczestników ruchu.

.

3 IV – Zdarzenie drogowe

Na terenie powiatu chełmińskiego doszło do zdarzenia drogowego. Uczestnicy zdarzeń nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Byli trzeźwi.

3.04. o godz. 12:00 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał zgłoszenie,że na skrzyżowaniu Aleja 3 Maja z ul. Powstańców Wielkopolskich w Chełmnie doszło do zdarzenia drogowego. Policjanci będący na miejscu ustalili,że kierujący samochodem osobowym renault laguna nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu daewoo matiz w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi. Sprawca otrzymał mandat.

.

12 III – Nietrzeźwy kierowca auta

Prawie jeden promil alkoholu w organiźmie miał kierowca daewoo tico zatrzymany w Brzozowie. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

12.03.2018 r. około godz.20:00 w Brzozowie chełmińscy policjanci zatrzymali do kontroli kierującego daewoo tico. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 63-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego „wydmuchał” prawie jeden promil.

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

10 III – Nietrzeźwy kierujący

Prawie jeden promil alkoholu w organiźmie miał kierowca vw golfa zatrzymany dzisiaj w Papowie Biskupim. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

10.03.2018 r. około godz.11:30 w Papowie Biskupim dzielnicowy posterunku w Unisławiu zatrzymał do kontroli kierującego vw golfem. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 40-letni mieszkaniec powiatu toruńskiego „wydmuchał” prawie jeden promil. Mundurowy zatrzymał kierującemu prawo jazdy.

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

9 III – Wpadł z marihuaną

Trzy lata więzienia grożą 20-latkowi z powiatu bydgoskiego, który został zatrzymany w Chełmnie z marihuaną ponad 11 gram. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator i sąd.

W piątek (9.03 br.)około godz. 20:30 na ul. Żurawiej w Chełmnie chełmińscy kryminalni zatrzymali mężczyznę co do którego mieli wcześniejsze podejrzenie, że może posiadać przy sobie środki odurzające w postaci marihuany. 20-latek poruszał się autem vw golf jako pasażer. Podczas przeszukania okazało się, że mieszkaniec powiatu bydgoskiego posiada przy sobie woreczek strunowy z zawartością suszu roślinnego koloru zielonego. Zabezpieczony susz poddano badaniu, które wykazało, iż jest to marihuana ponad 11 gram.

Wobec faktu, że posiadanie środków odurzających jest zabronione ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii 20-letni mężczyzna już usłyszał zarzut i za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

.

Kontrole pustostanów – nie bądźmy obojętni

Ostatnie dni przyniosły znaczne spadki temperatury. Taka sytuacja może szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu bezdomnych. Policjanci zintensyfikowali działania w ramach akcji ZIMA. Będą kontrolować opuszczone budynki, kanały ciepłownicze oraz pozostałe miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy.

W okresie zimowym policjanci większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, które najczęściej odwiedzają mundurowi. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również samotnych i w podeszłym wieku. Zagrożenie dotyczy także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w nieogrzewanych budynkach. Szczególnie w tym okresie bezcenne są informacje przekazane przez przypadkowych przechodniów, sąsiadów, czy znajomych. Każdego, kto ma informacje o osobach pozostających w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu prosimy o kontakt z wyspecjalizowanymi instytucjami lub policją również za pomocą aplikacji internetowej KMZB reagować na zagrożenia związane z bezdomnością.

W związku ze znacznym spadkiem temperatur gorąco apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni i zwracajmy szczególną uwagę na osoby starsze,bezdomne, nietrzeźwe. Od naszej wrażliwości często zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze, dzwoniąc pod telefony alarmowe 112.

.

28 II – Pijany rowerzysta z narkotykami

Policjanci z posterunku w Unisławiu zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. 22 – letni mężczyzna„wydmuchał” ponad pół promila ponadto posiadał przy sobie marihuanę i amfetaminę. Niedługo usłyszy zarzut posiadania narkotyków.

28.02. o godz. 22:40 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę na ul. Bydgoskiej w Raciniewie, którego jazda wzbudziła podejrzenie mundurowych ponieważ jechał „wężykiem”.Jak się okazało 22-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego „wydmuchał” ponad pół promila. Podczas kontroli mężczyzna zaczął nerwowo zachowywać się bo w kieszeni od spodni miał dwa woreczki strunowe z zawartością zielonego suszu i białego proszku. W celu wyjaśnienia sprawy został zatrzymany. Zabezpieczony biały proszek jak i susz roślinny poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina (0,51 grama) oraz marihuana (0,99 grama).

22-letni mieszkaniec powiatu toruńskiego wkrótce za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności.

.

25 II – Kaskadowy pomiar prędkości

Chełmińscy policjanci w niedzielę 25.02. br prowadzili ogólnopolskie działania pn.”Kaskadowy pomiar prędkości”. Akcja ukierunkowana była na kontrolę przestrzegania dopuszczalnych prędkości przez kierujących.

W niedziele (25.02.br) w godzinach 6:00-22:00 chełmińscy policjanci prowadzili działania pn.”Kaskadowy pomiar prędkości” . To część ogólnopolskiej akcji prowadzonej na drogach całego kraju. Jej głównym celem było egzekwowanie od kierowców jazdy zgodnej z przepisami, zwłaszcza z ograniczeniami prędkości. Policjanci w wyznaczonych w tym celu punktach na drogach naszego powiatu kontrolowali prędkość przemieszczających się pojazdów. Mundurowi skontrolowali 54 kierujących i nałożyli 7 mandatów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości.

.

24 II – Pijani rowerzyści

W weekend policjanci z posterunku w Unisławiu zatrzymali trzech rowerzystów będących pod wpływem alkoholu. 42 – letni mężczyzna„wydmuchał” prawie trzy promile a 40 i 38-letni mężczyźni prawie pół promila. Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

W sobotę (24.02.) o godz.22:50 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę na ul. Rynkowej w Unisławiu, którego jazda wzbudziła podejrzenie mundurowych ponieważ jechał „wężykiem”.Jak się okazało 42-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego „wydmuchał” prawie trzy promile.

W niedzielę (25.02) o godz. 15:55 w Brukach Unisławskich mundurowi zatrzymali kolejnych dwóch rowerzystów po spożyciu alkoholu. Podczas kontroli wyczuwalna była woń alkoholu i jak okazało się 40 i 38-letni mężczyźni „wydmuchali” prawie pół promila.
Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

.

21 II – Jechał „wężykiem”

Policjanci z posterunku w Unisławiu zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. 54 – letni mężczyzna„wydmuchał” prawie 3,5 promila. Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

21.02. o godz.16:20 policjanci patrolujący teren naszego powiatu w jednej z miejscowości zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę, którego jazda wzbudziła podejrzenie mundurowych ponieważ jechał „wężykiem”. Jak się okazało w Batrlewie 54-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego „wydmuchał” prawie 3,5 promila. Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

 

20 II – Kierowca aut pod wpływem narkotyków

We wtorek (20.02.br) chełmińscy policjanci zatrzymali młodego kierowcę. który kierował vw golfem pod wpływem narkotyków – wkrótce usłyszy zarzut. Wstępne badania wykazały, że miał w organiźmie marihuanę, amfetaminę i ekstazę. Za jazdę pod wpływem takich środków może mu grozić kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

We wtorek (20.02.br) o godz. 23:30 policjanci z chełmińskiej patrolówki patrolowali teren miasta. Będąc na ulicy Biskupiej zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę vw golfa. W trakcie wykonywania czynności służbowych mężczyzna zaczął nerwowo zachowywać się. W związku z tym postanowili sprawdzić czy przypadkiem kierujący nie jest po zażyciu środków odurzających. Ich przypuszczenia potwierdziły się. Mieszkaniec naszego powiatu miał w organiźmie marihuanę, amfetaminę oraz ekstazę – co potwierdziły wstępne badania. Została również pobrana mu krew do badań. Policjanci zatrzymali 18-latkowi prawo jazdy.

Kierowanie samochodem pod wpływem narkotyków grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności

19-21 II – Chełmińscy policjanci świecili przykładem

Chełmińska Policja przez trzy dni prowadziła działania prewencyjne na drogach pod nazwą „Świeć przykładem”. Najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają ich widoczność, dlatego też policjanci ruchu drogowego zarówno w codziennej służbie jak i podczas działań profilaktyczno edukacyjnych przypominali i przypominają o obowiązku tzw. świecenia na drodze, czyli posiadania elementów odblaskowych.
Przez trzy dni (19-21.02.br) chełmińscy policjanci prowadzili wzmożone działania pod nazwą „Świeć przykładem”.Funkcjonariusze podczas pełnionej służby, rozmawiali z pieszymi uczestnikami ruchu drogowego o tym, jak ważne jest, aby byli widoczni na drodze. Policjanci zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych ale również przez kierujących, którzy popełniają wykroczenia wobec pieszych.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców. Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym.

 

20 II – Nietrzeźwy kierowca auta

Ponad pół promila alkoholu w organiźmie miał kierowca vw golfa zatrzymany wczoraj w Lisewie. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

W nocy z 19/20.02. tuż przed godz 2:00 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierowcę vw golfa. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości kierującego i jak się okazało 58-letni mężczyzna jadący ul. Mikołaja z Ryńska w Lisewie „wydmuchał” ponad pół promila.

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

18 II – Stracił prawo jazdy

Policjanci z chełmińskiej „drogówki” zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 59 km/h na obszarze zabudowanym. Przez najbliższe trzy miesiące sprawca wykroczenia musi powstrzymać się od kierowania pojazdem.

W niedzielę (18.02. br) patrol ogniwa ruchu drogowego kontrolował prędkość kierowców na terenie Paparzyna w obszarze zabudowanym. Na prędkość wpadł 31- letni mężczyzna kierujący mazdą. Mężczyzna pędził z prędkością 109 km/h. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o 59 km/h stracił na trzy miesiące prawo jazdy. Dodatkowo dostał kilkuset złotowy mandat i 10 punktów karnych.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami, które weszły w życie 18 maja 2015 roku, uprawniony funkcjonariusz w drodze decyzji administracyjnej zatrzymuje prawo jazdy na trzy miesiące, w przypadku stwierdzenia wykroczenia polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

.

16 II – Pijany rowerzysta

W piątek policjanci z posterunku w Unisławiu zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. 35 – letni mężczyzna„wydmuchał” prawie półtora promila. Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

W piątek (16.02.) o godz.16:30 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę na ul. Toruńskiej w Lisewie. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 35-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego „wydmuchał” prawie półtora promila. Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

.

14 II – Nietrzeźwy kierowca ratraka

W nocy z 13/14.02 chełmińscy policjanci zatrzymali kierowcę ratraka śnieżnego, który„wydmuchał” ponad półtora promila. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

W nocy z 13/14.02 o godz. 1:00 chełmińscy policjanci patrolowali teren naszego powiatu. Będąc w Raciniewie w pobliżu stoku narciarskiego uwagę policjantów przykuł widok mężczyzny w ratraku także postanowili to sprawdzić. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 18-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego „wydmuchał” ponad półtora promila. Sprawą zajmie się prokuratura i sąd.

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

12 II – Łapówka za przejechanie na czerwonym świetle

Chełmińscy policjanci na drodze krajowej nr 91 zatrzymali do kontroli kierującego scanią, który przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. W trakcie czynności zaproponował policjantom łapówkę, został zatrzymany. Dlatego teraz odpowie za przestępstwo, za które kodeks karny przewiduje karę do 10 lat więzienia.

12.02 w godzinach wieczornych chełmińscy policjanci patrolujący teren naszego powiatu oraz dbający o bezpieczeństwo mieszkańców na drodze krajowej nr 91 skrzyżowanie z ul. Łunawską w Chełmnie zauważyli kierującego samochodem ciężarowym scania wraz z naczepą , który przejechał na czerwonym świetle. Policjanci widząc taką sytuację zatrzymali kierowcę ciężarówki. Podeszli do kierującego informując go o tym, że popełnił wykroczenie. Sprawdzili stan trzeźwości kierującego- był trzeźwy oraz stan techniczny pojazdu. Następnie mundurowi poinformowali 38-letniego mężczyznę, że za powyższe wykroczenie zostanie nałożony na niego mandat karny w wysokości 500 złotych i 6 pkt karnych. Jak zawsze w takich przypadkach policjanci pouczyli mężczyznę, że ma prawo odmówić, a wtedy wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu. Wtedy sprawca wykroczenia wyciągnął z portfela banknot stuzłotowy wręczając go policjantom mówiąc „ wy się najecie a ja pojadę dalej”. Funkcjonariusze poinformowali mężczyznę, że właśnie popełnił przestępstwo korupcyjne i zostaje zatrzymany. Sprawą zajmie się prokuratura. Za przekupstwo kodeks karny przewiduje karę do 10 lat więzienia.

.

7 II – Wręczył napoje energetyczne zamiast przyjąć mandat

Chełmińscy policjanci zatrzymali wczoraj (7.02) mieszkańca Torunia, który za zaparkowanie pojazdu na chodniku zamiast przyjąć mandat wręczył policjantom 4 sztuki napoju energetycznego. Sprawą zajmie się prokuratura.

7.02. policjanci z chełmińskiej drogówki pełniąc służbę na terenie Chełmna zauważyli,że na ul. Toruńskiej kierowca skody stoi autem na chodniku utrudniając przejście pieszym. Policjanci podeszli do kierującego informując go o tym, że nieprawidłowo zaparkował pojazd i że za popełnione wykroczenie zostanie nałożony na niego mandat karny w wysokości 100 złotych i 1 pkt karny. Jak zawsze w takich przypadkach policjanci poinstruowali mężczyznę, że ma prawo odmówić, a wtedy wniosek o ukaranie zostanie skierowany do sądu. Mundurowi poprosili mężczyznę aby zaparkował pojazd w bezpiecznym miejscu, które wskazali policjanci i podszedł do radiowozu. Mieszkaniec Torunia zaparkował pojazd, podszedł do radiowozu, otworzył drzwi i wrzucił pod nogi policjanta 4 napoje energetyczne w zamian za odstąpienie od ukarania mandatem. Policjanci poinformowali mężczyznę, że właśnie popełnił przestępstwo i zostaje zatrzymany. Sprawą zajmie się prokuratura.

.

3 II – Zdarzenie drogowe w Grzybnie

W sobotę na terenie powiatu chełmińskiego doszło do jednego zdarzenia drogowego. Kierowcy nie odnieśli żadnych obrażeń, byli trzeźwi.

W sobotę (3.02.) o godz. 21:15 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał zgłoszenie ,że w Grzybnie doszło do zdarzenia. Policjanci będący na miejscu ustalili, że kierujący oplem podczas nieprawidłowego manewru wymijania z pojazdem vw passat doprowadził do zderzenia lusterkami. Sprawca otrzymał mandat karny.

.

1 II – Motorowerzysta z promilami

Ponad jeden promil miał motorowerzysta zatrzymany wczoraj na ul. Chełmińskiej w Lisewie. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

W czwartek (1.02) o godz. 19:00 policjanci z posterunku w Unisławiu patrolujący teren gminy Lisewo zatrzymali do kontroli motorowerzystę. Jak się okazało 27-latek jadący ul. Chełmińską w Lisewie. „wydmuchał” ponad jeden promil.

Niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

1 II – Jechała za szybko

Dzisiaj na drodze krajowej nr 55 doszło do zdarzenia drogowego. Na szczęście uczestnicy nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Kierująca citroenem oraz kierujący renault byli trzeźwi.

Dzisiaj (1.02) o godz 7:50 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na drodze krajowej nr 55 w Stolnie. Policjanci, którzy dotarli na miejsce ustalili, że kierująca samochodem osobowym citroen nie dostosowała prędkości do panujących warunków na drodze w wyniku czego na łuku drogi straciła panowanie nad pojazdem, zaczęła dachować i uderzyła w kierującego pojazdem ciężarowym renault. 36-letnia kobieta oraz 52-letni mężczyzna byli trzeźwi i nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Sprawczyni zdarzenia została ukarana mandatem karnym.

 

29 I – Jednoślad czeka na swojego właściciela

Znaleziono rower. Właściciel proszony jest o kontakt z policją. W dniu 29.01.2018 roku mieszkaniec powiatu chełmińskiego zgłosił, że na ul. Dojazdowej w Chełmnie w rejonie targowiska miejskiego od kilku dni stoi rower. Rower został zabezpieczony przez strażników miejskich a następnie przekazany Policji. Jednoślad czeka na swojego właściciela, który jest proszony o zgłoszenie się do dzielnicowego KPP Chełmno st.asp. Grzegorza Dudzińskiego nr tel. służbowego 786 857 211 z dokumentacją zakupu jeśli taką posiada.

27 I – Policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę

W dniu 27.01 br. o godz. 17:00, policjanci z posterunku w Unisławiu w trakcie patrolowania gminy Papowo Biskupie w jednej z miejscowości zauważyli kierującego rowerem mężczyznę, którego sposób jazdy budził wątpliwości mundurowych. Mężczyzna został zatrzymany i zbadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Rowerzysta ku zdziwieniu policjantów ,,wydmuchał” ponad półtora promila. Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

.

27 I – Nietrzeźwy kierowca

W sobotę tj. (27.01) chełmińscy policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę auta, który „wydmuchał” ponad jeden promil. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.
W sobotę tj.(27.01.) o godz. 8:05 policjanci patrolujący teren naszego powiatu w Watorowie zatrzymali do kontroli kierującego daewoo. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 54-letni mężczyzna „wydmuchał” ponad jeden promil.

Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy i już niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

26 I – Wypadek w Malankowie

Policjanci z chełmińskiej komendy wyjaśniają przyczyny i okoliczności piątkowego wypadku drogowego. Sprawca zdarzenia był nietrzeźwy.

W piątek (26.01.) o godz. 13:00 dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym w Malankowie. Policjanci, którzy dotarli na miejsce wstępnie ustalili, że kierujący oplem zafira podczas wymijania zjechał na przeciwny pas ruchu w wyniku czego uderzył w kierującego oplem astra. Sprawca zdarzenia był nietrzeźwy- badanie wykazało prawie jeden promil. 42-letni kierowca opla zafiry, 81-letni kierowca opla astry oraz 9-letni pasażer z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitala.

Chełmińscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

.

24 I – Wpadł z amfetaminą

Trzy lata więzienia grożą 24-latkowi z powiatu chełmińskiego, który został zatrzymany w Chełmnie z amfetaminą ponad 7 gramów. Teraz o jego losie zdecyduje prokurator i sąd.

24.01. przed godz. 20:00 policjanci z chełmińskiej drogówki będąc na ul. Szosa Grudziądzka w Chełmnie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego vw passat. Podczas kontroli mężczyzna nagle odpalił auto, dodał gazu i odjechał. Za daleko jednak nie zdążył odjechać ponieważ już na ul. Dworcowej został ponownie zatrzymany. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić przyczynę takiego zachowania. Wkrótce wszystko było jasne, mężczyzna z kieszeni od kurtki wyciągnął dwa woreczki strunowe z białym proszkiem . W celu wyjaśnienia sprawy 24-latek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Zabezpieczony biały proszek poddano badaniu, które wykazało, iż jest to amfetamina. Funkcjonariusze mieszkańcowi powiatu chełmińskiego zatrzymali prawo jazdy.

Wobec faktu, że posiadanie środków odurzających jest zabronione ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii 24-letni mieszkaniec naszego powiatu wkrótce usłyszy zarzut i za swój czyn odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

.

24 I – Potrącenie pieszej

Do szpitala trafiła kobieta po tym jak została wczoraj potrącona na przejściu dla pieszych w Chełmnie. Na szczęście nie odniosła poważniejszych obrażeń. Mężczyzna kierujący autem był trzeźwy. Policjanci zatrzymali prawo jazdy.

24.01. o godz 5:40 dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany o potrąceniu pieszej na ulicy Biskupiej w Chełmnie. Dyżurny natychmiast wysłał we wskazane miejsce policjantów. Mundurowi na miejscu ustalili, że mężczyzna kierujący oplem vectra wjeżdżając w ul. Biskupią potrącił przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę. 58-letnia mieszkanka Chełmna z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

..

24 I – Kto zgubił portfel

W dniu 20.01.br o godz. 17.10 w Chełmnie przy ul. Rynek mieszkaniec Chełmna znalazł portfel. Portfel leżał na ulicy i został przekazany policjantom. Właściciel zguby proszony jest o kontakt z dzielnicowym na nr tel. służbowego 786 857 210.

.

22 I – Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Malankowie

Tragiczny wypadek zdarzył się wczoraj (22.01) w miejscowości Malankowo. Kierowca vw t4 w wyniku zderzenia z szynobusem zginął na miejscu. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

22.01. około godz. 15.15 dyżurny policji w Chełmnie otrzymał zgłoszenie o tym, że w miejscowości Malankowo doszło do wypadku drogowego. Na miejscu zdarzenia policjanci wstępnie ustalili, że kierujący samochodem vw t4 nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, prawdopodobnie wpadł w poślizg i nie zdołał zatrzymać się przed przejazdem kolejowym w wyniku czego doszło do zderzenia z szynobusem. 31-letni kierowca z powiatu chełmińskiego zginął na miejscu. Maszynista był trzeźwy. Na miejscu zdarzenia zostały przeprowadzone oględziny miejsca wypadku oraz pojazdów. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

.

22 I – Wpadł po pijaku

W dniu dzisiejszym policjanci z chełmińskiej drogówki zatrzymali nietrzeźwego kierującego renault. Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

W dniu dzisiejszym tj. (22.01) o godz. 6:25 na ul. Nad Groblą w Chełmnie policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierowcę renault. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało mężczyzna „wydmuchał” prawie promil.

Mężczyzna niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości, za co grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, że każdy pijany kierujący, nawet rowerzysta, to potencjalny sprawca wypadku drogowego. Natychmiastowe wyeliminowanie z ruchu takiego delikwenta niejednokrotnie chroni życie jego i innych uczestników ruchu.

Przypominany, że na Posterunku w Unisławiu jak i w samej Komendzie Powiatowej w Chełmnie, istnieje nieodpłatna możliwość sprawdzenia swojego stanu trzeźwości.

.

21 I – Nie dość, że jechał pijany to jeszcze z zakazem

Wczoraj policjanci z chełmińskiej komendy zatrzymali kierowcę vw passata, który jechał nietrzeźwy a ponadto posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem.

21.01. o godz. 18:30 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w jednej z miejscowości do kontroli kierowcę vw passata. Podczas kontroli na ul. Wiślanej w Unisławiu od kierowcy wyczuwalna była woń alkoholu. Okazało się, że 43-letni mężczyzna miał w organizmie ponad jeden promil a na dodatek posiada orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

.

20 I – Nietrzeźwy wjechal do rowu

Prawdopodobnie wcześniej wypity alkohol był przyczyną sobotniej kolizji w Mgoszczu. Kierowca swą podróż zakończył „ w rowie”.

W sobotę 20.01 br o godz. 14:45 chełmińscy policjanci zostali poinformowani o tym, iż w przydrożnym rowie w Mgoszczu stoi fiat punto a w nim mężczyzna, który jest pod wpływem alkoholu. Patrol będący na miejscu ustalił, iż kierujący fiatem nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, wpadł w poślizg i zjechał do przydrożnego rowu. Zaistniałe zdarzenie było prawdopodobnie przyczyną wcześniej wypitego alkoholu ponieważ mieszkaniec powiatu chełmińskiego jak się okazało „wydmuchał” prawie cztery promile.

41- letni mężczyzna niedługo usłyszy zarzut jazdy w stanie nietrzeźwości i spowodowania kolizji drogowej. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

.

22 I – Pijani rowerzyści

W piątek policjanci z chełmińskiej komendy zatrzymali dwóch nietrzeźwych rowerzystów. Mężczyźni „wydmuchali” prawie trzy promile. Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.
W piątek tj. (19.01) o godz.18:15 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w Rybieńcu rowerzystę, który jechał „wężykiem”. Jak się okazało 43-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego „wydmuchał” prawie trzy promile. Kolejny rowerzysta został zatrzymany o godz. 20:25 w Bajerzu. 39-latek „wydmuchał” również prawie trzy promile Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

.

18 I – Znaleziono niszczarkę

Od 5 stycznia br dzielnicowy chełmińskiej komendy jest w posiadaniu niszczarki, którą przyniósł mieszkaniec powiatu chełmińskiego. Jak oświadczył znalazł ją na ul. Łunawskiej w Chełmnie. Osobę, która zagubiła niszczarkę prosimy o kontakt z dzielnicowym dzwoniąc na numer telefonu 56 677 42 15 lub 786 857 211.

.

17 I – Zdarzenia drogowe

Wczoraj chełmińscy policjanci przyjęli cztery zgłoszenia o zdarzeniach drogowych na terenie powiatu chełmińskiego. Uczestnicy kolizji drogowych byli trzeźwi i na szczęście nie odnieśli poważniejszych obrażeń.
Wczoraj (17.01) dyżurny chełmińskiej policji został poinformowany o czterech zdarzeniach drogowych. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w Osnowie o godz. 5:30. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że kierujący audi nie zachował bezpiecznej odległości między pojazdami w wyniku czego najechał na tył kierującej oplem karl. Z kolei kierowca opla astry nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, wpadł w poślizg i uderzył w kierującą opel karl. Zarówno kierujący audi jak i opla astry otrzymali mandat karny.

Drugie zdarzenie miało miejsce o godz. 6:50 w Żyglądzie gdzie kierujący pojazdem citroen jumper nie dostosował prędkości podczas manewru wymijania i tyłem pojazdu uderzył w lewy bok citroena berlingo. 35-letni sprawca otrzymał mandat karny.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w Gołotach o godz.11:35. Kierujący pojazdem man wraz z naczepą podczas manewru wymijania z pojazdem iveco zderzyli się lusterkami. Kierowców pouczono.

Czwarte zdarzenie miało miejsce na ul. Chełmińskiej w Lisewie o godz. 20:40. Kierujący oplem astra nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego wpadł w poślizg, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z kierującym peugeot.

Uczestnicy tych zdarzeń byli trzeźwi.

.

17 I – Jechał nieostrożnie

W dniu dzisiejszym doszło do zdarzenia drogowego z udziałem tira. Na szczęście obyło się bez obrażeń. Kierowca był trzeźwy. Otrzymał mandat.

W dniu dzisiejszym tj. (17.01) o godz. 4:35 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Grubnie. Policjanci skierowani na miejsce ustalili, że kierujący samochodem ciężarowym marki Daf wraz z naczepą nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego wpadł w poślizg gdzie naczepa zjechała do przydrożnego rowu. Kierowca był trzeźwy i został ukarany mandatem karnym.
Funkcjonariusze jeszcze raz apelują do wszystkich kierowców o rozważną i ostrożną jazdę, a także dostosowanie prędkości do zmieniających się często warunków atmosferycznych. Apel kierujemy również do pieszych o zachowanie większej ostrożności, żeby pamiętali o swoim bezpieczeństwie i zadbali o to, aby być widocznym na drodze.

.

10 I – Przewrócił się TIR

W dniu 10.01. doszło do zdarzenia drogowego z udziałem tira. Na szczęście obyło się bez obrażeń. Droga jest zablokowana, policjanci zorganizowali objazdy.

W dniu 10.01. o godz. 6:00 dyżurny chełmińskiej policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Gołotach. Policjanci skierowani na miejsce ustalili, że kierujący samochodem ciężarowym marki Daf wraz z naczepą nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego na łuku drogi wpadł w poślizg i przewrócił się całkowicie blokując przejazd. Kierowca był trzeźwy i został ukarany mandatem karnym.

Policjanci zorganizowali objazdy przez Szymborno i Stablewice.

.
9 I – Jechali nieostrożnie
Chełmińscy policjanci przyjęli trzy zgłoszenia o zdarzeniach drogowych na terenie powiatu chełmińskiego. Na szczęście nikt z uczestników nie odniósł poważniejszych obrażeń. Sprawcy kolizji drogowych zostali ukarani mandatami karnymi.
We wtorek (09.01) dyżurny chełmińskiej policji został poinformowany o trzech zdarzeniach drogowych. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w Klamrach o godz. 14:30. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że kierująca hyundai nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego na łuku drogi wpadła w poślizg i uderzyła w kierującego opel.
Drugie zdarzenie miało miejsce o godz. 19:10 na ul. Podgórnej w Unisławiu gdzie kierujący pojazdem audi nie dostosował prędkości do panujących warunków na drogodze, wpadł w poślizg i uderzył w pojazd bmw.
Kolejne zdarzenie miało miejsce w Nowych Dobrach o godz.20:15. Kierujący pojazdem vw passat poza drogą publiczną nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego uderzył w metalowy słup wiaty myjni. Uczestnicy zdarzeń byli trzeźwi, zostali ukarani mandatami karnymi.
Funkcjonariusze apelują do wszystkich kierowców o rozważną i ostrożną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do zmieniających się często warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że przed wykonywaniem manewrów na drogach należy upewnić się, czy możemy je bezpiecznie wykonać nie narażając innych uczestników ruchu drogowego
.
9 I – Wypadek w Płutowie
Policjanci z chełmińskiej komendy wyjaśniają przyczyny i okoliczności dzisiejszego wypadku drogowego. Pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala.
W dniu dzisiejszym (9.01.) o godz. 8:15 dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym w Płutowie. Policjanci, którzy dotarli na miejsce wstępnie ustalili, że 27-letnia kobieta kierująca vw polo nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem, wpadła w poślizg i uderzyła w stojącego na poboczu pieszego. Policjanci mieszkance gminy Unisław zatrzymali prawo jazdy. Kierująca nie odniosła obrażeń natomiast 67-letni pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.
Chełmińscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.
.
8 I – Pijany rowerzysta
Policjanci z chełmińskiej komendy zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. „wydmuchał” prawie jeden promil. Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.
W poniedziałek tj. (8.01) o godz.22:05 policjanci patrolujący teren naszego powiatu zatrzymali w Rybieńcu rowerzystę. Podczas kontroli od mężczyzny wyczuwalna była woń alkoholu. Jak się okazało 24-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego „wydmuchał” prawie jeden promil . Za powyższe wykroczenie grozi kara aresztu lub grzywny.

.

4 I – „Drogówka” przesiądzie się do nowych radiowozów

Cztery nowe radiowozy trafiły do Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie. Samochody już dziś rozpoczęły służbę na drogach powiatu chełmińskiego.

04.01. o godz. 10.00 na placu Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie odbyło się uroczyste przekazanie radiowozów. Trafiły do nas cztery pojazdy oznakowane. Dwa z nich to ople astra wyposażone w silniki benzynowe o mocy 200 KM, na które przesiądą się policjanci z ruchu drogowego. Kolejne dwa radiowozy marki Hyundai zasilą po jednym dzielnicowych z Chełmna oraz Posterunku Policji w Unisławiu.

Zakup radiowozów został sfinansowany w jednej części przy współudziale środków pochodzących od lokalnych samorządów. Starostwo Powiatowe w Chełmnie przekazało kwotę 95.500 tys. zł, Urząd Miasta w Chełmnie kwotę 15 tys. zł. oraz każda z gmin powiatu po 5 tys. zł. Pozostałe środki pochodziły z budżetu policji.

Poświęcenia pojazdów dokonał proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie ks. kanonik mgr Adam Krzysztof Ceynowa. Policjanci odebrali kluczyki z rąk Starosty Powiatu Chełmińskiego Pana Zdzisława Gamańskiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych powiatu chełmińskiego oraz współpracujących służb mundurowych.

.

28 XII – Miał zakaz a mimo to kierował

Policjanci z Chełmna podczas kontroli drogowej zatrzymali pojazd vw golf. Kierowca nie posiadał uprawnień do kierowania. W samochodzie podróżowała właścicielka pojazdu, która miała prawo jazdy i była trzeźwa. To jej policjanci przekazali pojazd i mogła kontynuować jazdę.

W dniu 27.12.2017 roku około godz. 14.30 przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Chełmnie policjanci z Chełmna zatrzymali do kontroli drogowej pojazd vw golf. Kierowcą okazał się 27-latek, mieszkaniec powiatu świeckiego. W wyniku sprawdzenia w policyjnych systemach okazało się , że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem pomimo orzeczonego zakazu sądowego. Mężczyzna nie mógł dalej kontynuować jazdy. Jak się okazało w pojeździe podróżowała właścicielka pojazdu, która posiadała prawo jazdy i była trzeźwa. To jej policjanci przekazali pojazd i mogła dalej podróżować.

.

27 XII – Nie zatrzymał się do kontroli by był pijany

Krótko po północy (27.12) w miejscowości Bieńkówka policjanci z Chełmna zatrzymywali do kontroli samochód osobowy mitsubishi. Pomimo użytych sygnałów świetlnych i dźwiękowych pojazd kontynuował jazdę. Uciekając dachował.

W środę(27.12) około godz. 1.15 w miejscowości Bieńkowka policjanci z Chełmna podczas prowadzonych czynności wezwali pojazd mitsubishi do zatrzymania się w celu przeprowadzenia kontroli drogowej. Samochód nie zatrzymał się. Pomimo podjętego pościgu za uciekającym pojazdem i użycia sygnałów dźwiękowych i świetlnych kierujący pojazdem nadal kontynuował jazdę. Podczas ucieczki kierowca stracił panowanie nad pojazdem i dachował. Po tym kierowca pieszo kontynuował ucieczkę ukrywając się w przydrożnym rowie, gdzie został zatrzymany przez funkcjonariuszy. W wyniku kontroli okazało się, że kierowca mitsubishi to 28-latek, mieszkaniec Świecia. Jak ustalili funkcjonariusze mężczyzna był w przeszłości karany za kierowanie pod wpływem alkoholu gdzie i tym razem znajdował się pod jego wpływem z wynikiem ponad 1 promila. Mężczyzna usłyszał już zarzuty nie zatrzymania się do kontroli oraz kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu. Teraz o jego karze zdecyduje sąd.

.

21 XII – Spotka go kara

Kilka dni temu mieszkaniec Chełmna postanowił wejść do kościoła pomodlić się. Swoją uwagę skupił jednak na figurce Jezusa, którą zdecydował wynieść z kościoła i spieniężyć. Dziś już wie, że to była zła decyzja.

W dniu 15.12.2017 roku z chełmińskiej FARY skradziona została figurka przedstawiająca Jezusa. Chełmińscy kryminalni ustalili, że sprawcą tej kradzieży był 44 letni, mieszkaniec Chełmna. Mężczyzna w ciągu dnia wszedł do kościoła na modlitwę. Będąc w środku swoją uwagę skupił jednak na figurce Jezusa. Postanowił wynieść ją z kościoła i sprzedać. Następnego dnia chodził po mieście szukając kupca. Ponieważ nie znalazł osoby zainteresowanej zakupem, podrzucił figurkę pod kościół kiedy tylko zapadł zmrok, niestety już uszkodzoną. Mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży. Wkrótce sąd zdecyduje o wysokości kary.

.

19 XII – Czujny po służbie

Policjant z wydziału prewencji chełmińskiej komendy, w czasie wolnym od służby, ujął mężczyznę poszukiwanego do odbycia kary pozbawienia wolności. 45-latek był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Chełmnie. Najbliższe 6 miesięcy spędzi „za kratami”.

We wtorek (19.12 ) policjant pionu prewencji chełmińskiej komendy w czasie wolnym od służby ujął znanego mu mężczyznę, poszukiwanego nakazem doprowadzenia. Mężczyzna ten, to 45 – latek z Chełmna. Sąd Rejonowy w Chełmnie w listopadzie br. wydał nakaz doprowadzenia go do zakładu karnego w celu odbycia kary pozbawienia wolności. Policjant przekazał poszukiwanego funkcjonariuszom, którzy dostarczyli go do zakładu karnego. Spędzi tam najbliższych 6 miesięcy pozbawienia wolności za znęcanie się nad rodziną.

.

19 XII – Kryminalni odzyskali skradziony ciągnik

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie odzyskali skradziony ciągnik rolniczy. Funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn podejrzewanych o dokonanie tej kradzieży i pasera. Sprawcy usłyszeli już zarzuty.

Przypomnijmy , że w nocy z 12/13 grudnia 2017 roku w miejscowości Dorposz Chełmiński z podwórka gospodarstwa rolnego nieznani sprawcy dokonali kradzieży ciągnika rolniczego CASE wraz z rozrzutnikiem łącznej wartości strat 145 tys. zł. Na podstawie intensywnych czynności operacyjnych i procesowych m.in. w postaci przesłuchań świadków, sprawdzenia monitoringów i ustaleń telekomunikacyjnych chełmińscy kryminalni już po kilku dniach ustalili sprawców. Przeprowadzone czynności doprowadziły do odzyskania w całości skradzionego mienia, które przechowywane było na terenie powiatu świeckiego. Skradziony sprzęt rolniczy wrócił już do właściciela. Funkcjonariusze zatrzymali w sumie czterech mężczyzn w wieku 30, 28, 20 i 19 lat. Jeden z nich jest mieszkańcem powiatu chełmińskiego, drugi powiatu grudziądzkiego a pozostali dwaj zamieszkują w powiecie świeckim. Trzy osoby usłyszały zarzut kradzieży ciągnika rolniczego wraz z rozrzutnikiem . Mężczyzna , u którego odzyskano sprzęt rolniczy usłyszał zarzut paserstwa. W sprawie tej Prokurator Rejonowy w Chełmnie zastosował wobec sprawców środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego. Za kradzież mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Teraz o ich losie zdecyduje sąd.

.

15-17 XII – Kolizje z weekendu  i nietrzeźwy rowerzysta

Przez ostatni weekend policjanci z Chełmna wielokrotnie byli wzywani do kolizji drogowych. Zatrzymali również nietrzeźwego rowerzystę.

Od piątku do niedzieli na terenie powiatu chełmińskiego doszło do kilku kolizji. Już od godz. 6.00 w piątek (15.12) w Unisławiu przy ul. Żwirki i Wigury policjanci z Posterunku Policji w Unisławiu podejmowali czynności w związku z wezwaniem do kolizji drogowych. Jak się okazało kierujący pojazdem seat ibiza nie dostosował prędkości do panujących warunków w wyniku czego na łuku drogi przekroczył oś jezdni i uderzył w lewy bok pojazdu opel vectra. Sprawca, 32 -latek z Chełmna został ukarany mandatem.

Chwilę później około godz. 7.20 również w Unisławiu przy ul. Chełmińskiej kierująca pojazdem opel corsa na łuku drogi nie dostosowała prędkości do panujących warunków w wyniku czego na łuku drogi przekroczyła oś jezdni i uderzyła w lewy przód pojazdu mazda. 23-latka z Dąbrowy Chełmińskiej została ukarana mandatem.

Jeszcze w piątek około godz. 14.30 na autostradzie w miejscowości Malankowo kierujący pojazdem audi nie zachował bezpiecznej odległości za poprzedzającym pojazdem w wyniku czego najechał na tył pojazdu vw golf. Sprawca, 20-latek z Grudziądza również został ukarany mandatem.

Nieco później również w piątek (15.12) około godz. 17.30 w miejscowości Grubno kierująca pojazdem renault nie zachowała bezpiecznej odległości w wyniku czego najechała na tył pojazdu seat. W tym przypadku również policjanci ukarali kierowcę, mieszkankę Grudziądza, mandatem.

W sobotę( 16.12) około godz. 10.45 w miejscowości Dorposz Szlachecki kierujący pojazdem audi nie zachował bezpiecznej odległości gdy był wyprzedzany przez inny pojazd w wyniku czego również doszło do zderzenia. Sprawca to 18-latek, jest mieszkańcem Czarnowa. Został ukarany mandatem.

W niedzielę (17.12) około godz. 14.30 w Chełmnie na drodze K-91 przy skrzyżowaniu z ul. Nad Groblą kierująca pojazdem vw golf jadą droga k-91 od strony Świecia w kierunku Chełmna na skrzyżowaniu wykonała nieprawidłowy manewr skrętu w lewo w wyniku czego uderzyła w pojazd vw transporter. Sprawczyni to 21-latka z Chełmna. Kobieta została ukarana mandatem,.

W piątek(15.12) policjanci z Posterunku Policji w Unisławiu podczas patrolu zatrzymali do kontroli kierującego rowerem. W wyniku sprawdzenia jego stanu trzeźwości okazało się , że „wydmuchał” ponad 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna ten, to 21-latek zamieszkały w Bajerzu. Policjanci ukarali go mandatem.

.

15 XII – Świąteczna przerwa w szkołach

Za kilka dni koniec roku. W szkołach rozpocznie się przerwa świąteczna. Zadbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych.

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami a za chwilę w szkołach rozpocznie się przerwa świąteczna. Dla dzieci to przede wszystkim czas odpoczynku, regeneracja sił i dobrej zabawy. Niestety jest to też okres, w którym na nasze dzieci czyha wiele zagrożeń. Pojawiające się pierwsze opady śniegu zachęcają do wyjścia z domu i zabaw ze śniegiem. Dzielnicowi z Chełmna uznali to za doskonały powód do spotkania z przedszkolakami w chełmińskim ” Brzdącu”.

Przedszkolaki otrzymały od funkcjonariuszy kolorowanki. Na każdej z kart książeczki do kolorowania znajduje się rysunek mówiący o tym jak należy się zachowywać pod nieobecność rodziców i opiekunów w domu oraz podczas zimowego wypoczynku.

.

15 XII – Zachowajmy ostrożność i rozwagę
 Zmęczenie, nieuwaga, pośpiech? A może jednak brawura i brak wyobraźni kierowców. Kolejne zdarzenia drogowe w powiecie chełmińskim.
       Tylko w dniu wczorajszym policjanci z chełmińskiej drogówki wzywani byli do kilku kolizji drogowych. Do pierwszej z nich doszło już o godz. 6.25 w miejscowości Drzonowo na drodze A-1. Kierujący pojazdem daf z naczepą jadąc autostradą w stronę Gdańska z powodu zmęczenia zasnął za kierownicą i uderzył pojazdem w barierę linową. Mężczyzna to mieszkaniec Brześcia, ma 56 lat. Został ukarany mandatem.
       Do kolejnego zdarzenia doszło około godz. 9.00 przy ul. Dworcowej w Chełmnie. Kierujący pojazdem opel omega nie ustąpił pierwszeństwa osobie pieszej znajdującej się na przejściu dla pieszych. Na szczęście  poszkodowana nie odniosła poważniejszych obrażeń. Sprawca został ukarany mandatem. Kierowca opla jest mieszkańcem Torunia, ma 45 lat.
      Około godziny 17.30 w miejscowości Malankowo na autostradzie kierujący pojazdem citroen nie dostosował prędkości do warunków ruchu, podczas wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w wyprzedzany pojazd renault. Sprawca, to 25-latek, zamieszkuje w miejscowości Kwidzyn, W tym przypadku nieostrożny kierowca również  został ukarany mandatem.
     Wieczorem około godz. 20.30 przy ul. Al. 3-go Maja w Chełmnie kierowca pojazdu vw touran chcąc ominąć prawidłowo stający pojazd star uderzył w jego tył. Kierująca touranem jest mieszkanką Chełmna, ma 52 lata. Kobieta została ukarana mandatem.
     Na szczęście we wszystkich przypadkach nie doszło do poważnych obrażeń. Jednak opisane zdarzenia przedstawiają jak łatwo i często można być narażonym na niebezpieczeństwo.
Zbliżający się czas świąt, wzmożony ruch, pośpiech i roztargnienie nam nie sprzyjają. W związku z tym policjanci apelują do kierowców i pieszych uczestników ruchu o ostrożność i rozwagę.

.

8-9 – XII – Zdarzenia z ostatnich dni

W ciągu ostatnich dni dyżurny policji w Chełmnie zanotował kilka zgłoszeń dotyczących kolizji. Nie były groźne a sprawcy byli trzeźwi. Posypały się mandaty.

W dniu 08.12.2017 roku około godz. 14.30 przy ul. Dworcowej w Chełmnie kierujący pojazdem man z naczepą na parkingu podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru cofania uderzył w tył pojazdu vw passat powodując jego uszkodzenia. Sprawca jest mieszkańcem Torunia, ma 60 lat. Mężczyzna został ukarany mandatem.

Następnego dnia (09.12) około godz. 12.00 w miejscowości Obory, kierujący pojazdem opel meriva na łuku drogi zmienił pas ruchu na przeciwległy i uderzył w prawidłowo jadący pojazd fiat sienna. Kierowca, 65-latek z Krusina został ukarany mandatem.
Również w sobotę około godz. 12.00 kierujący pojazdem iveco jadąc w stronę miejscowości Dubielno nie upewnił się co do możliwości wyprzedzenia pojazdu mercedes w wyniku czego doszło do zderzenia i uszkodzenia lewego boku pojazdu mercedes. Tym razem sprawca to 42 letni mieszkaniec Torunia, również ukarany mandatem.

Jeszcze tego samego dnia przed północą doszło do kolejnej kolizji przy ul. Toruńskiej w Chełmnie. Kierujący pojazdem vw golf jadąc ulica Toruńską od miejscowości Brzozowo nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego wypadł z drogi i dachował. Kierowca pojazdu to 20 -latek , mieszkaniec Chełmna. Mężczyzna również został ukarany mandatem.

W piątek (08.12) policjanci ruchu drogowego około godz. 12.10 w Lisewie przy ul. Chełmińskiej zatrzymali rowerzystę. W wyniku sprawdzenia jego stanu trzeźwości okazało się , że mężczyzna „wydmuchał” prawie 2,5 promila alkoholu. Kierujący rowerem to mieszkaniec Lisewa, został ukarany mandatem.

.

6 XII  -Dzień odblasków 2017

Kierowco pamiętaj, że poza pojazdem jesteś pieszym uczestnikiem ruchu! Dbaj o swoje bezpieczeństwo! Ty też noś odblaski!
Wczoraj (06.12) w godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie w Szkole jazdy Drive By Love przy ul. Grudziądzkiej w Chełmnie. Spotkania z przyszłymi kierowcami mają charakter cykliczny i prowadzone są przez policjanta. Wczorajsze zajęcia miały związek z zaplanowanym na dzień 6 grudnia br „DNIEM ODBLASKÓW 2017”. Celem tego spotkania było zachęcenie kolejnej grupy osób do korzystania z elementów odblaskowych nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Przyszłym kierowcom funkcjonariusz przypomniał, że zamin zostaną kierowcami to są pieszymi uczestnikami ruchu i rozsądnie jest nosić elementy odblakowe poprawiające ich widoczność. Kiedy sami zostaną już kierowcami to nadal mają pamiętać o osobach pieszych i rozważnie korzystać z uroków posiadania prawa jazdy.

Zachęcając do noszenia odblasków podczas spotkania policjant rozdał każdemu z uczestników opaski odblaskowe.

.

6 XII – Akademia bezpieczeństwa Fundacji PZU

W dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmnie zorganizowana została akcja pn. „Akademia bezpieczeństwa Fundacji PZU”. W przedsięwzięciu czynnie brali udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie.

Problematyka spotkania dotyczyła m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, cyberprzemocy i zagadnień związanych z bezpiecznym dorastaniem dzieci i młodzieży szkolnej.

Podczas Akademii w szkole powstało pięć stref , w których funkcjonowały poszczególne atrakcje:
W strefie bezpiecznego ruchu i rozrywki uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie poruszania się na rowerach i segwayach, poznać podstawowe zasady ruchu drogowego, zapoznać się z niebezpieczeństwami jakie kryje za sobą brawura na drodze oraz zrobić sobie zdjęcie stanowiące pamiątkę Akademii Bezpieczeństwa. Główne elementy tej strefy to miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, segwayje oraz gifbudka.

W strefie teatru odegrano sztukę „Magiczne drzwi”. Podczas przedstawienia zostały poruszone takie zagadnienia jak : stawianie granic, łamanie reguł, asertywność, internet, dopalacze, adrenalina, mocne przeżycia, bezpieczeństwo w domu i na ulicy.
W strefie pierwszej pomocy zaprezentowano pokazy pierwszej pomocy, gry i zabawy z pierwszej pomocy, zajęcia plastyczne. Uczniowie podczas tych zajęć przy użyciu długopisów 3D mogli przygotować prace związane z bezpieczeństwem. Nadto można było zapoznać się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi zasad udzielania pierwszej pomocy, filmami instruktażowymi, w których prezentowane były zachowania pożądane w przypadku ataku padaczki, zakrztuszenia , rany z ciałem obcym i w wielu innych sytuacjach gdzie wymagane są rozważne działania.

Strefa bezpiecznego dorastania to rozmowa policjanta z uczniami szkoły związana z tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Przygotowano kafelki z pytaniami do policjanta , jednak niektóre były puste, by pozwolić uczniom na dopytanie o ciekawe dla nich kwestie. W strefie tej zaprezentowano symulatory upośledzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu czy narkotyków czyli alkogogle i narkogogle. Strefa ta została wyposażona w element kina „cyberprzemoc” i tu uczniowie zapoznali się z krótkimi filmikami przedstawiającymi scenki opowiadające o wykorzystaniu mediów społecznościowych i internetu.

Bezpieczna sztafeta dla klas V – w ramach całej Akademii Bezpieczeństwa została zorganizowana sztafeta, w której zespoły rywalizowały ze sobą. Uczniowie mogli sprawdzić się pod względem sprawności sprawnościowo-ruchowym, ale tez wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ogólnego

.

6 XII – Inauguracja akcji pod nazwą „Dzień odblasków 2017”

W ramach akcji „Świeć Przykładem” 6 grudnia Policja realizuje kolejne działania profilaktyczne skierowane do pieszych. Celem przedsięwzięcia pod nazwą „Dzień odblasków” zainicjowanego przez polską Policję jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z takich elementów, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.
Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji.
W ramach „Dnia Odblasków” w Przedszkolu Nr 419 przy ul. Ryżowej 17 w Warszawie dzieci przygotowały kilkunastominutowe wystąpienie na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Dyrektor Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, mł. insp. Zdzisław Sudoł podziękował dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie tak wspaniałej inicjatywy. Następnie zapowiedział, że od 2018 roku – 1 października będzie „Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków”. W dniu dzisiejszym mamy jeszcze jedno święto – Mikołajki, kiedy wręczamy prezenty naszym bliskim. W imieniu pana Komendanta Głównego Policji chciałbym przekazać wszystkim tutejszym przedszkolakom drobne upominki, które oczywiście zawierają elementy odblaskowe, policjanci wręczą Wam je po naszym spotkaniu – dodał dyrektor BRD KGP.
Marzeniem chyba nas wszystkich jest, aby każdy dzień był dniem odblasków, a niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni na polskich drogach. W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, a na źle oświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych zwiększa kilkukrotnie widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.
Ogłoszony również został konkurs dla przedszkoli na projekt odblasku, który będzie symbolem akcji przez cały 2019 rok. Od dziś do 31 maja 2018 roku czekamy na zgłoszenia od przedszkoli, które będą chciały wziąć dział w konkursie przesyłając swoje projekty do komendy wojewódzkiej lub komendy stołecznej Policji. 31 sierpnia ogłosimy listę laureatów, w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym nagroda główna Komendanta Głównego Policji. Zgodnie z regulaminem konkursu, oprócz nagrody głównej, przewiduje się przyznanie trzech wyróżnień.
Na zakończenie przedsięwzięcia dzieci wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie przygotowane elementy odblaskowe.

.

5 XII – Odwołanie poszukiwań

Policjanci z Chełmna odwołują poszukiwania za Adamem O. Zaginięcie zgłosiła rodzina w dniu 25.11.2017 roku.

W niedzielę 03.12.2017 roku około godz. 15.00 przypadkowa osoba znalazła w Kokocku ciało zaginionego mężczyzny. Wstępnie wykluczono w śmierci udział innych osób. Poszukiwania zostają odwołane. Dziękujemy za pomoc w publikacji.

 

1 XII – Sprawne światła pojazdu to ważny element bezpieczeństwa
Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo potracenia pieszego.
Kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego KGP ma uświadomić kierowcom jak ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo są światła pojazdu.
Jedną z podstawowych reguł bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zasada „widzieć i być widocznym”. Piesi dostrzegają światła pojazdu, a reflektory samochodów oświetlają pieszych uczestników ruchu, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Zatem jedni widzą drugich. Ale czy zawsze tak to działa?
W grudniu 2016 roku zginęło ponad 3-krotnie więcej pieszych niż w maju (143 do 45). Części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierowca miał sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub nie doprowadził do oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.
Pieszy, zwłaszcza w okresie złej widoczności, również powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim używać elementy odblaskowe w taki sposób, aby były widoczne w światłach samochodów i to nie tylko w miejscach gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.
W okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, prawidłowe oświetlenie nabiera szczególnego znaczenia. Wszelkie niedomagania związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego, np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.

 

28 XI – Dramatyczne odkrycie mieszkańca Chełmna

W południe mieszkaniec Chełmna podczas spaceru ze swoim psem odkrył ciała martwych psów. Leżały rozrzucone za ogrodzeniem jednej z działek Nad Browiną. Właścicielem działki jest hodowca psów. Policjanci dokonali jego zatrzymania.
28.11. około godz. 12.40 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Chełmna o ujawnieniu martwych psów przy ogródkach działkowych Nad Browiną w Chełmnie. Mężczyzna dokonał dramatycznego odkrycia będąc na spacerze ze swoim psem. Skierowani na miejsce zdarzenia funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenie. W wyniku podjętych na miejscu czynności policjanci ujawnili za ogrodzeniem jednej z działek w promieniu około 40 metrów rozrzucone ciała 15 psów w stanie znacznego rozkładu. Na terenie przyległej działki znajdowały się jeszcze dwa żywe dorosłe psy a w altanie było 5 szczeniaków , z których jeden już nie żył. Obecny na miejscu podczas oględzin był Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz powiadomiono o zdarzeniu Prokuratora Rejonowego w Chełmnie. Decyzją weterynarza ze względu na brak odpowiednich warunków żywe zwierzęta, w sumie 6 sztuk przekazano do schroniska dla zwierząt. Psy były przechowywane w skandalicznych warunkach z dostępem tylko do brudnej wody. Policjanci zatrzymali właściciela działki ,43 letniego mieszkańca Chełmna, który wkrótce usłyszy zarzuty. Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentacje , z której wynika że mężczyzna jest hodowcą psów. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie. Przypomnijmy , że za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

.

28 XI – Przedszkolaki poznawały pracę technika kryminalistyki

Na czym polega praca technika kryminalistyki? Jakich narzędzi używa? Jak zabezpiecza ślady na miejscu przestępstwa? Na wszystkie te i inne pytania dzieci z chełmińskiego przedszkola Pinokio uzyskały odpowiedź podczas spotkania z policyjnym technikiem kryminalistyki.

W ubiegłym tegodniku chełmińską komendę policji odwiedziły dzieci z przedszkola Pinokio. Głównym punktem wizyty było zaprezentowanie pracy technika kryminalistyki. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się, że to właśnie między innymi dzięki jego pracy udaje się odkryć sprawców przestępstw. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się , że technik kryminalistyki przeprowadza szczegółowe oględziny miejsca przestępstwa. Tam ujawnia ślady i je zabezpiecza. Najczęściej zabezpiecza ślady linii papilarnych, ślady mechanoskopijne, zapachowe, wykonuje różnego rodzaju odlewy. Do zadań technika kryminalistyki należy również szczegółowe przygotowanie szkiców miejsca zdarzenia drogowego. Fotografuje nie tylko miejsce przestępstwa ale też osoby podejrzane o dokonanie przestępstw i je daktylokskopuje.

Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że na każde miejsce zdarzenia technik kryminalistyki zabiera ze sobą walizkę wyposażoną w aparat fotograficzny, klucze, narzędzia, proszki do ujawniania śladów,preparaty do rozrzedzania wydzielin, wymazówki, pędzle i niezbędny szkicownik. Wszystko po to aby ujawnić i zabezpieczyć ślady, które pozwolą ustalić sprawcę przestępstwa.

.

23 XI – Policjant po służbie zatrzymał pijanego motorowerzystę

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie po służbie zatrzymał pijanego motorowerzystę. Mężczyzna kierował bez uprawnień.

W dniu 23.11. około godz. 15.40 w miejscowości Klamry policjant z KPP w Chełmnie po służbie zauważył jak jadący przed nim motorowerem podejrzanie poruszał się po drodze. W pewnej chwili kierujący upadł z motoroweru na pobocze. Policjant zatrzymał się przy tym mężczyźnie, od którego wyczuwalna była woń alkoholu. O zaistniałej sytuacji poinformował dyżurnego. Przybyli na miejsce funkcjonariusze po przeprowadzonym badaniu stwierdzili, że 21-letni kierowca miał w organizmie 2,5 promila alkoholu. Jak się okazało nie posiadał również uprawnień do kierowania. Po wykonaniu czynności z jego udziałem mężczyzna został zwolniony. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

.

22 XI – Ujęcie obywatelskie

Kierowca seicento nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu. Jak się okazało był pijany. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

W dniu 22.11. w Chełmnie kierowca pojazdu jadącego z kierunku Świecia do Chełmna na wjeździe do Chełmna ulicą Łunawską zauważył wyjeżdżającego z ul. Podgórnej kierującego pojazdem fiat seicento, który nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zajechał mu drogę zmuszając do gwałtownego hamowania w celu uniknięcia zderzenia. Kierowca z tego pojazdu wspólnie z pasażerami zatrzymali się przy kierowcy fiata seicento, który cofnął się ze skrzyżowania, i wezwali policjantów. Od kierowcy seicento wyczuwalna była silna woń alkoholu. Po zbadaniu trzeźwości przez funkcjonariuszy okazało się , że mężczyzna „wydmuchał ” ponad promil. Policjanci zatrzymali prawo jazdy pijanemu kierowcy. Po wykonaniu czynności mężczyzna został zwolniony. Nietrzeźwy kierowca jest mieszkańcem Chełmna, ma 63 lata. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

 

20 X I- Wypadek w Trzebiełuchu

20.11. około godz. 19.00 w Trzebiełuchu doszło do poważnego wypadku. Pieszy wszedł wprost pod jadący samochód. Jego stan zdrowia jest ciężki.

Około godz. 19.00 dyżurny policji w Chełmnie został powiadomiony przez WPRC o tym , że w miejscowości Trzebiełuch na drodze K-55 doszło do wypadku drogowego. Na miejsce skierował patrol ruchu drogowego. W wyniku podjętych na miejscu zdarzenia czynności w postaci oględzin miejsca i pojazdów oraz przesłuchania świadków policjanci ustalili, że pieszy szedł nieprawidłową stroną drogi i nagle wszedł na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd ford mondeo jadący z kierunku miejscowości Paparzyn. Pieszy to 34-latek , zamieszkały w Klęczkowie. Mężczyzna niezwłocznie został przetransportowany do szpitala w Grudziądzu. Ze wstępnych ustaleń wiadomo , że odniósł on szereg obrażeń ciała i jest w stanie ciężkim. Jak ustalili policjanci pieszy nie miał elementów odblaskowych i był pod wpływem alkoholu. Kierowca forda był trzeźwy. Osoby poruszające się tym pojazdem nie odniosły obrażeń ciała. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

.

12 XI – Nie zatrzymał się do kontroli drogowej

Kierowca fiata seicento nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Jak się okazało nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Usłyszał już policyjne zarzuty.

W dniu 12.11.2017 roku około godz. 19.10 w miejscowości Paparzyn policjanci z ruchu drogowego KPP w Chełmnie prowadzili kontrolę drogową. Kierujący samochodem fiat seicento pomimo wydanego przez funkcjonariusza wyraźnego polecenia do zatrzymania się kontynuował jazdę. Policjanci ruszyli za kierowcą seicento, który ominął policjantów i jechał dalej w kierunku , z którego przyjechał. Po zatrzymaniu uciekającego pojazdu okazało się , że kierujący seicento to 43-latek, mieszkaniec gminy Lisewo. W wyniku sprawdzenia kierowcy w policyjnych systemach okazało się , że kierował on samochodem pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, wkrótce jego sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

.

10 XI – Kolizje

W piątek( 10.11) policjanci z Chełmna podejmowali czynności podczas dwóch kolizji, które zakończyły się mandatami karnymi.
Pierwsza z nich miała miejsce w Chełmnie przy ul. Poprzecznej około godz. 15.10. Kierująca pojazdem vw polo jadąc ulicą Poprzeczną od ulicy Kościelnej do ulicy Rycerskiej w wyniku nieprawidłowo wykonanego manewru omijania uszkodziła pojazd renault megane oraz pojazd opel zafira. Sprawczyni. 26-latka z Chełmna została ukarana mandatem.

Kolejna kolizja również miała miejsce w piątek(10.11).około godz. 22.00 w Kokocku. Kierujący pojazdem vw golf wykonując manewr cofania uderzył w wolkswagena golfa. Sprawca to 19-latek , mieszkaniec Złotowa. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym.

.

5 XI – Czujny nawet po służbie

Dzielnicowy Posterunku Policji w Unisławiu będąc po służbie w drodze do domu ujął nietrzeźwego rowerzystę. Funkcjonariusz zareagował natychmiast, gdy zobaczył, że mężczyzna, który porusza się rowerem jedzie „wężykiem” a ponadto bez oświetlenia. Policjant uniemożliwił mu dalszą jazdę i zaalarmował kolegów będących w służbie. Rowerzysta „wydmuchał” prawie 2 promile.

Wczorajszego dnia tj. (5.11.) około 18:15 dzielnicowy unisławskiego posterunku, będąc po służbie zauważył, że rowerzysta jedzie bez oświetlenia „wężykiem”. Policjant zareagował natychmiast, uniemożliwił dalszą jazdę mężczyźnie. Następnie wezwał na miejsce swoich kolegów, którzy byli na służbie. Umundurowani policjanci przejęli od niego mężczyznę. Okazał się nim 21-letni mieszkaniec gminy Unisław. Alkotest wykazał, że ma w organizmie prawie 2 promile. Rowerzysta został ukarany mandatem karnym.

.

4 XI – Zdarzenie drogowe w Nowejwsi Chełmińskiej

Policjanci z chełmińskiej komendy wyjaśniają przyczyny i okoliczności sobotniego wypadku drogowego. Kierowca z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

W sobotę tj. (4.11.) o godz. 16:10 dyżurny chełmińskiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym w Nowejwsi Chełmińskiej. Policjanci, którzy dotarli na miejsce wstępnie ustalili, że 20-letni kierowca jadący bmw nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, w wyniku czego na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożny rów. Kierowca był trzeźwy, z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Chełmińscy policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia.

.

31 X – Zbiegł z miejsca zdarzenia

Sprawca zdarzenia drogowego zbiegł z miejsca nie udzielając pierwszej pomocy. Policjanci po ustaleniu sprawcy zatrzymali jego prawo jazdy.

W dniu 31.10.2017 roku około godz. 16.00 w miejscowości Lipienek kierujący pojazdem vw passat wyjeżdżając z posesji nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej pojazdem vw polo w wyniku czego doszło do zderzenia. Sprawca nie zatrzymał się i zbiegł z miejsca zdarzenia. Z kobietą podróżowała dwójka dzieci, które zostały przetransportowane do szpitala na obserwację. Po ustaleniu sprawcy policjanci zbadali jego trzeźwość- był trzeźwy i zatrzymali jego prawo jazdy za nie zatrzymanie się i nie udzielenie pomocy. Mężczyzna jest w wieku 45 lat, jest on mieszkańcem gminy Lisewo. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

.

31 X i 1 XI – Kolizje

Również w dniu 31.10.2017 roku około godz. 14.00 w Stolnie kierujący pojazdem renault jadąc w kierunku drogi K-91 wykonał nieprawidłowy manewr wyprzedzania pojazdu volvo uderzając w jego lusterko boczne lewe. Kierowca był trzeźwy, został ukarany mandatem.

W dniu 01.11.2017 roku około godz. 10.45 kierujący pojazdem ford fiesta jadąc ulicą Chełmińską podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu w prawo przytarł prawidłowo zaparkowany pojazd nissan. Kierowca był trzeźwy, został ukarany mandatem.

.

31 X – Wspólne działania policjantów uratowały 70-latka

Wspólne działania chełmińskich i starachowickich policjantów uratowały życie 70-latka. Mężczyzna zasłabł w kabinie ciężarówki na skutek zatrucia gazem. Na szczęście pomoc przyszła w porę.

W godzinach nocnych z 26/27.10. 2017 roku dyżurny KPP w Chełmnie został powiadomiony przez KPP w Starachowicach o przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu kierowcy tira. Na podstawie ustalonego przez nich położenia telefonu zaginionego mężczyzny wytypowano , że ma on się znajdować na pograniczu miejscowości Wabcz i Paparzyn.

Policjanci z Chełmna sierż. szt. Sebastian Olech i st. sierż. Mateusz Banach opatrolowali ten teren za wskazanym samochodem ciężarowym man. W Paparzynie na stacji paliw ujawnili szukany samochód. W kabinie pojazdu zauważyli leżącego mężczyznę, który nie reagował na ich sygnały. Policjantom udało się otworzyć drzwi kabiny. Mężczyzna w środku miał problemy z oddychaniem i nie mogli nawiązać z nim kontaktu. Funkcjonariusze udzielili mężczyźnie pomocy przedmedycznej udrażniając drogi oddechowe.

W kabinie wyczuwalna była woń gazu, który ulatniał się ze stojącej tam butli. Przybyły na miejsce lekarz pogotowia stwierdził zatrucie gazem. Mężczyznę przewieziono do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo

.

29 X – „Nie zabijaj” – Inauguracja akcji informacyjno-edukacyjnej skierowanej do kierowców

Podczas briefingu pod Cmentarzem Wojskowym na Powązkach przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Konferencji Episkopatu Polski oraz Polskiej Rady Ekumenicznej przypominali i uświadamiali kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki. Inauguracja akcji została zaplanowana na dzień, w którym rozpoczynają się działania Policji pn. „Znicz”.

Nasze zachowanie i podejmowane decyzje, a także sposób odnoszenia się i traktowania innych na drodze mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne przyczyny wypadków. Brawura i bezmyślność na drodze często kończą się dramatem – zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy zdarzenia oraz ich rodzin.

W trosce o bezpieczeństwo na polskich drogach Policja wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną przygotowała akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „NIE ZABIJAJ!”, skierowaną do kierowców. Główne cele akcji to przede wszystkim:

  • przypominanie i uświadamianie kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol to główne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków oraz ich skutki;
  • kształtowanie właściwych postaw i zachowań kierowców;
  • wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W ubiegłym roku na naszych drogach zginęło 3026 osób, w tym 868 pieszych, 1544 kierujących i 614 pasażerów.

W ostatnich latach widoczna jest poprawa stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jest to z pewnością efekt zintensyfikowanych i wspólnych działań instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto większa świadomość kierowców, odpowiedzialność i zrozumienie zagrożeń jakie mogą wystąpić na drodze, to również jeden z ważniejszych czynników wpływający na poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg.

Apelujemy o włączenie się w akcję „NIE ZABIJAJ” poprzez świadome i odpowiedzialne zachowanie i dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych.

Inauguracja akcji informacyjno-edukacyjnej „Nie zabijaj” została zaplanowana na dzień, w którym rozpoczynają się działania Policji pn. „Znicz”.

Mimo poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w dalszym ciągu zbyt dużo ludzi ginie na polskich drogach. Początek listopada – to dla większości z nas, bardzo trudnym czas, to czas refleksji i zadumy. Nasze myśli są z tymi co odeszli. Odwiedzamy groby bliskich, zapalamy świeczkę, wspominamy, tęsknimy, a następnie bardzo często wyruszamy w długą drogę. Refleksja i zaduma szybko ucieka z naszych głów. Włącza się pośpiech, a my – za kierownicą – zaczynamy odgrywać role np. popędzacza innych kierowców, rajdowca, nauczyciela, pana drogi itp. Ale życie, droga – to nie teatr!

Wystarczy tylko przestrzegać przepisów, dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, być uprzejmym i cierpliwym, zauważyć innych uczestników ruchu drogowego, a podróż dla nas i naszych pasażerów będzie o wiele bardziej przyjemna i bezpieczna. Nasza kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwa na drodze!

Pamiętajmy, że zbyt wielu „spóźnionych” kierowców nie dojechało do celu!

.

27-28 X – Zdarzenia z weekendu

W dniu 27.10.2017 roku około godz. 20.30 w miejscowości Kolno kierujący pojazdem fiat nie zachował szczególnej ostrożności podczas manewru wymijania i uderzył w prawidłowo jadący pojazd audi i doszło do zderzenia. W wyniku przeprowadzonych na miejscu czynności policjanci z Chełmna ustalili, że sprawca kolizji 61-latek, mieszkaniec gminy Chełmno nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Nadto w wyniku badania stanu trzeźwości okazało się , że był pod wpływem alkoholu z wynikiem ponad 2,5 promila. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

W dniu 27.10.2017 roku około godz. 16.30 w miejscowości Kornatowo policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę. W wyniku badania stanu trzeźwości okazało się , że „wydmuchał” ponad 1 promil. Mieszkaniec gminy Lisewo, 52-latek został ukarany mandatem.

W dniu 28.10. 2017 roku chełmińscy policjanci zatrzymali do kontroli kierującego pojazdem vv. Kierujący tym pojazdem, 32- latek mieszkaniec gminy Grudziądz, również był nietrzeźwy i „wydmuchał” ponad 1 promil. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Mężczyzna wkrótce usłyszy zarzuty.

W dniu 27.10.2917 roku około godz. 18.45 w Drzonowie kierująca pojazdem ford nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze wskutek czego uderzyła w drzewo. Kierująca pojazdem to 18-latka, mieszkanka Torunia. 17-letni pasażer z tego pojazdu z obrażeniami głowy trafił do szpitala. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

W dniu 28.10.2017 roku około godz. 15.30 przy ul. Dworcowej w Chełmnie kierujący pojazdem mercedes jadąc ulicą Dworcową w kierunku ul. Świętojerskiej nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych w wyniku czego doszło do potrącenia. Poszkodowany został przewieziony do szpitala z obrażeniami głowy. Kierowca mercedesa to 64 latek, mieszkaniec Torunia. W tej sprawie policja również prowadzi postępowanie.

 

26/27 X – Wspólne działania chełmińskich i starachowickich policjantów uratowały życie 70-latka.

Mężczyzna zasłabł w kabinie ciężarówki na skutek zatrucia gazem. Na szczęście pomoc przyszła w porę.

W godzinach nocnych z 26/27.10. 2017 roku dyżurny KPP w Chełmnie został powiadomiony przez KPP w Starachowicach o przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu kierowcy tira. Na podstawie ustalonego przez nich położenia telefonu zaginionego mężczyzny wytypowano , że ma on się znajdować na pograniczu miejscowości Wabcz i Paparzyn.

Policjanci z Chełmna sierż. szt. Sebastian Olech i st. sierż. Mateusz Banach opatrolowali ten teren za wskazanym samochodem ciężarowym man. W Paparzynie na stacji paliw ujawnili szukany samochód. W kabinie pojazdu zauważyli leżącego mężczyznę, który nie reagował na ich sygnały. Policjantom udało się otworzyć drzwi kabiny. Mężczyzna w środku miał problemy z oddychaniem i nie mogli nawiązać z nim kontaktu. Funkcjonariusze udzielili mężczyźnie pomocy przedmedycznej udrażniając drogi oddechowe.

W kabinie wyczuwalna była woń gazu, który ulatniał się ze stojącej tam butli. Przybyły na miejsce lekarz pogotowia stwierdził zatrucie gazem. Mężczyznę przewieziono do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

 

10 X – Korupcja na stacji diagnostycznej

Policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie zatrzymali mężczyznę w związku z poświadczaniem nieprawdy w dowodach rejestracyjnych przez 67- letniego diagnostę.

W dniu 18.10.2017 r. policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie zatrzymali 67- letniego mężczyznę, który przyjmował łapówki w zamian za poświadczenie nieprawdy co do faktycznego przeprowadzenia przeglądu technicznego pojazdów. Po wielu tygodniach pracy operacyjnej i wykonaniu szeregu czynności dowodowych policjanci ustalili , że na jednej ze stacji diagnostycznych na terenie powiatu chełmińskiego dochodziło do korupcji . Mężczyźnie zarzuca się, że w miesiącu maju br przyjął korzyść majątkową od sześciu osób w zamian za „lewe” poświadczenie przeglądu technicznego. Mężczyzna usłyszał już prokuratorskie zarzuty. Grozi mu za to kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator Rejonowy w Chełmnie zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

..

30 IX – 1 X – Weekendowe kolizje

Przez sobotę i niedzielę policjanci z Chełmna byli wzywani do kilku kolizji. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.

W sobotę około godz. 12.30 przy ul. Szosa Grudziądzka w Chełmnie kierujący samochodem opel podczas manewru wyjeżdżania z Szosy Grudziądzkiej na drogę K-91 skręcając w prawo nie zachował bezpiecznej odległości między pojazdami w wyniku czego uderzył w tył pojazdu hyundai. Sprawca to 23-latek, mieszkaniec gminy Papowo Biskupie. Ukarany mandatem.

Tego samego dnia koło godz. 17.45 w miejscowości Bajerze kierujący pojazdem opel wyjechał z posesji nie ustępując pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdem vw. Sprawca jest mieszkańcem powiatu golubskiego,ma 32 lata, został ukarany mandatem.

W niedzielę (01.10) około godz. 11.50 przy ul. Rynek kierujący pojazdem renault trafic nie zachował należytej ostrożności podczas parkowania pojazdu w wyniku czego uderzył w tył zaparkowanego pojazdu ford. Sprawca jest mieszkańcem Złotowa, 44-latek został ukarany mandatem.
W niedzielę funkcjonariusze ruchu drogowego z Chełmna w miejscowości Wielkie Łunawy zatrzymali do kontroli rowerzystę. Jak się okazało mężczyzna był pod wpływem alkoholu.”Wydmuchał” ponad 1 promil alkoholu. Mężczyzna ma 23 lata i jest mieszkańcem gminy Chełmno. Policjanci ukarali go mandatem.

.

29 IX – Tragiczny wypadek w Wabczu

Tragiczny wypadek zdarzył się w piątek (29.09) w miejscowości Wabcz. Motocyklista w wyniku zderzenia z vw polo zmarł. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

W piątek (29.09) około godz. 15.00 dyżurny policji w Chełmnie otrzymał zgłoszenie o tym, że w miejscowości Wabcz doszło do wypadku drogowego. Na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że kierujący samochodem vw polo podczas manewru skrętu w lewo wymusił pierwszeństwo przejazdu jadącemu z przeciwka motocykliście. Motocyklista uderzył w bok ww polo, odbił się od niego uderzając w kolejny pojazd renault, następnie w pojazd bmw po czym odrzuciło motocykl na pas zieleni a motocyklista uderzył w przód vw sprintera. Motocyklista, 27-latek z Bydgoszczy, zmarł. Na miejscu zostały przeprowadzone oględziny miejsca wypadku oraz pojazdów. Przesłuchano świadków. Kierowca wv polo to 72-letni mieszkaniec powiatu chełmińskiego. Mężczyzna był trzeźwy. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie.

.

22-24 IX – Kolizje z weekendu

Dwaj sprawcy odjechali z miejsca zdarzenia,policjanci proszą o pomoc w ustaleniu ich tożsamość. Trzech ukarano mandatami.

W dniu 22.09.2017r około godz. 11.35 w miejscowości Kornatowo kierujący pojazdem Mercedes podczas manewru wyprzedzania uderzył w prawidłowo jadący pojazd man po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. Uszkodzeniu uległa obudowa wraz z wkładem od lewego zewnętrznego lusterka. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie i poszukuje sprawcy.

Z miejsca zdarzenia oddalił się również sprawca zdarzenia w dniu 23.09.2017r około godz. 14.00 w Chełmnie przy ul. Wodnej. Nieustalony sprawca poruszając się nieustalonym pojazdem w wyniku niedostosowania prędkości do warunków w ruchu zjechał z drogi i uderzył w furtkę posesji a następnie oddalił się.

W sobotę (23.09) doszło jeszcze do dwóch kolizji. Około godz. 12.00 przy Al. 3-go Maja w Chełmnie kierujący pojazdem opel nie zachował bezpiecznej odległości w wyniku czego najechał na tył pojazdu seat. Sprawca, 42-letni mieszkaniec Chełmna, został ukarany mandatem.

Tego samego dnia około godz. 15.45 przy ul. Toruńskiej kierujący pojazdem wv polo nie dostosował prędkości do warunków w ruchu w wyniku czego na łuku drogi uderzył w jadący z naprzeciwka pojazd renault. Sprawcą okazał się 52-latek z powiatu aleksandrowskiego. Mężczyzna został ukarany mandatem.

Mandatem został ukarany również 67-letni sprawca kolizji w dniu 24.09.2017r około godz. 14.20 w Stolnie. Kierowca samochodu citroen nie zachował ostrożności podczas manewru cofania w wyniku czego uderzył w zaparkowany pojazd opel.

 

Łapówka zamiast mandatu

Zespół pojazdów m-ki scania wraz z naczepą przejechał na czerwonym świetle. Kierowca nie zrozumiał zagrożenia jakie spowodował. Sam określił wysokość mandatu wręczając policjantom łapówkę w zamian za odstąpienie od wykonania czynności.

W poniedziałek (18.09) około godz. 12.00 w Chełmnie na skrzyżowaniu ul. Łunawskiej z drogą K-91 samochód ciężarowy scania z naczepą nie zatrzymał się pomimo tego, że sygnalizator świetlny nadawał sygnał czerwony. Policjanci Ogniwa Patrolowo- Interwencyjnego chełmińskiej komendy widząc taką sytuację zatrzymali pojazd. Podczas kontroli stanu technicznego okazało się , że scania posiada zbity reflektor oraz zużyty bieżnik opon. Za powyższe wykroczenia funkcjonariusze zaproponowali 400 zł mandatu i 6 pkt karnych za wjazd za sygnalizator na czerwonym świetle oraz 200 zł za stan techniczny pojazdów. Policjanci zatrzymali również dowody rejestracyjne. Kierowca podpisał pokwitowania zatrzymania dokumentów przy czym wręczył pieniądze w kwocie 80 zł kładąc je na bloczku pokwitowań. Mężczyzna stwierdził , że są to pieniądze na dobry obiad dla policjantów w zamian za odstąpienie od wystawienia przez nich mandatu. Mężczyzna za swój czyn usłyszał już prokuratorskie zarzuty przekupstwa, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo Prokurator Rejonowy w Chełmnie wobec 56 -letniego sprawcy, mieszkańca Torunia, zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

.

Kalendarz profilaktyczny

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego ruszyła akcja informacyjno-edukacyjna dedykowana uczniom szkół podstawowych pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny”. Akcja jest elementem zainicjowanej przez MSWiA kampanii pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo” i została objęta patronatem honorowym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka.

Projekt kampanii zakłada kontynuowanie oraz zacieśnianie współpracy Policji z placówkami oświatowymi. W tym celu opracowany został plakat ilustrujący Kalendarz Profilaktyczny, w którym zaznaczone zostały daty określające poszczególne zagadnienia z obszaru bezpieczeństwa. W kalendarzu wyeksponowano daty umożliwiające odesłanie do treści z zakresu bezpieczeństwa. Treści mają charakter informacyjno-edukacyjny i adresowany jest w szczególności do nauczycieli, pedagogów szkolnych oraz policjantów realizujących zadania z zakresu profilaktyki społecznej w szkołach podstawowych, jako dodatkowe narzędzie przy planowaniu i realizowaniu zajęć.

Szczegółowe informacje oraz Kalendarz Profilaktyczny znajdują się na stronie internetowej www.policja.pl/bezpieczenstwo-rok-szkolny.

.

4-8 – IX + Bezpieczna droga do szkoły

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego nastąpiło zwiększenie natężenia ruchu kołowego i pieszego, zwłaszcza w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych.

Z tego też powodu w dniach 4-8 września 2017r na terenie powiatu chełmińskiego prowadzone są wzmożone działania pn. „Bezpieczna droga do szkoły”.

Do służby skierowano zwiększone siły i środki dyslokując policjantów, pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży przede wszystkim w rejonie szkół i przedszkoli.

W tym czasie policjanci biorą „pod lupę” oznakowanie dróg prowadzących do placówek oświatowych oraz stanu urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających w bezpośrednim sąsiedztwie tych obiektów. Prowadzą również działania informacyjno-edukacyjne w szkołach pod kątem prawidłowego poruszania się najmłodszych uczestników ruchu drogowego w drodze do i ze szkoły oraz kierowców, którzy w rejonie placówek oświatowych powinni zachować podwyższone środki ostrożności.

Powered by WordPress | Download Free WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Premium Free WordPress Themes and Free Premium WordPress Themes

stat4u